Kasztanowce już kwitną

1 tydzień temu

W tym roku jesienią nie spodziewajmy się wielu kasztanów. Jak tłumaczy doktor Bartosz Piwowarski, kierownik Ogrodu Botanicznego w Kielcach, kwietniowe przymrozki zniszczyły zawiązki kwiatów wielu drzew, również kasztanowców.

To oznacza, iż jesienią będą miały mało owoców. Na szczęście nie wszystkie kwiaty zostały zmrożone i już we wtorek (6 maja) maturzyści będą mogli cieszyć się kwitnącymi kasztanowcami.

Te drzewa można spotkać w ogrodach i parkach, jednak nie jest to nasz rodzimy gatunek. Do Europy zostały sprowadzone z Turcji. W XVI i XVII wieku były sadzone w ogrodach i parkach, również w Polsce. Jak mówi dr Bartosz Piwowarski, mimo ponad 200 lat obecności kasztanowców w naszym kraju, ciągle trzeba je traktować jako gatunek obcy dla rodzimej przyrody.

– To widać po tym chociażby, iż kasztanowce nie rosną dziko na terenie naszego kraju. Spotykamy je w parkach i zieleńcach miejskich. Bardzo rzadko spotyka się kasztanowca rosnącego na skraju lasu, ale w samym lesie już go raczej nie spotkamy, chyba iż został tam posadzony przez człowieka – mówi botanik.

Niewykluczone, iż gdyby nie ochrona gatunku, kasztanowce wyginęłyby w Polsce. Powodem jest szrotówek kasztanowcowiaczek, który żeruje na tych drzewach. Od lat przyrodnicy i samorządowcy prowadzą walkę z tym motylem, ale nie udało się jej wygrać i zdaniem Bartosza Piwowarskiego szrotówka łatwo się nie pozbędziemy. Kierownik Ogrodu Botanicznego dodaje, iż o ile ktoś lubi kasztanowce i chciałby je zasadzić w swoim ogrodzie, powinien zdecydować się na kasztanowca czerwonego.

– Różni się w zasadzie tym, iż zamiast kwiatów białych ma kwiaty różowe, czerwonawe. Ma być może nieco mniejsze i węższe liście, ale w praktyce trudno rozpoznać po liściach, który jest to gatunek. Kasztanowiec czerwony jest dobrym zamiennikiem kasztanowca białego, bo szrotówek na nim nie występuje – tłumaczy.

Kasztanowce czerwone to w praktyce mieszanka dwóch gatunków – kasztanowca białego i pochodzącego z Ameryki Północnej kasztanowca krwistego.


Idź do oryginalnego materiału