Karma dla psa z problemami skórnymi

zooart.com.pl 2 lat temu

Świąd, pieczenie, krosty, zaczerwieniona skóra, to tylko niektóre z objawów, z którymi muszą mierzyć się psy obarczone problemami dermatologicznymi. Mogą one dotknąć pupili bez względu na rasę, wiek, czy rozmiary. Każdy opiekun wie, iż w takiej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniej diety, która pomoże pozbyć się dokuczliwych dolegliwości. Podpowiemy, jaka karma dla psa z problemami skórnymi może okazać się najodpowiedniejsza.

Kiedy zmiany skórne u psa są groźne?

Problemy skórne u psa można łatwo zauważyć, ponieważ od razu rzucają się w oczy. Czasem jednak zmiany skórne są na tyle małe, iż opiekunowie uważają je za nieistotne i bagatelizują ten problem. To duży błąd, ponieważ choćby małe zaczerwienienie z czasem potrafi się rozrosnąć, co może być przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych.

Kiedy zauważymy, iż ze skórą i sierścią naszego pupila dzieje się coś dziwnego, jak najszybciej powinniśmy odwiedzić najbliższy gabinet weterynaryjny. Niepokojące objawy warto skonsultować z lekarzem, który będzie mógł przyjrzeć się pupilowi fachowym okiem i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Karma dla psa z problemami skórnymi – kiedy ją stosować?

Problemy skórne mogą być wywołane m.in. przez alergie. Do jednego z elementów jej leczenia zalicza się stosowanie odpowiedniej diety eliminacyjnej. To, jak konkretnie będzie wyglądała, zależy od indywidualnych potrzeb psa. Dietę taką najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, który pomoże w opracowaniu planu żywieniowego na podstawie przeprowadzonego wywiadu.

Szczególnie wskazane jest wdrożenie diety monobiałkowej, która polega na zastosowaniu tylko jednego rodzaju mięsa. Warto jednak pamiętać, iż poszczególne źródła białka różnią się od siebie kalorycznością oraz zawartością witamin i składników mineralnych. Dla psów cierpiących na alergię pokarmową lub atopowe zapalenie skóry poleca się podawanie specjalnych karm hipoalergicznych. Idealnie zaspokajają potrzeby żywieniowe pupili dotkniętych tymi schorzeniami.

Co powinna zawierać dobra karma dla psa z problemami dermatologicznymi?

Dobra karma dla psa dotkniętego problemami dermatologicznymi powinna być przede wszystkim pełnoporcjowa, czyli musi zawierać wszystkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Oprócz tego powinna spełniać jeszcze jedną zasadniczą funkcję – musi minimalizować ryzyko powstawania alergii. Poza lekkostrawnym białkiem nie może w niej zabraknąć:

  • kwasów tłuszczowych – kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 korzystnie wpływają na stan skóry i okrywy włosowej pupila;
  • minerałów – takich, jak cynk i selen. Pełnoporcjowe karmy zawierają odpowiednią ilość tych pierwiastków, więc nie musimy się martwić o ich nadmiar, bądź niedobór w diecie naszego czworonożnego przyjaciela;
  • witamin – witamina A odpowiada za prawidłowy stan naskórka, więc nie może zabraknąć jej w hipoalergicznej karmie dla psa, ważna jest również witamina E – to antyoksydant, który wspomaga układ odpornościowy;

Warto również korzystać z alternatywnych źródeł białka – w karmach dla psów czasem wykorzystuje się np. białko owadów. Udowodniono, iż to cenne źródło aminokwasów.

Psom, które mają problemy ze skórą, zdecydowanie polecane są karmy bezzbożowe i bezglutenowe. Warto wybierać te, które zawierają naturalnie bezglutenowe produkty takie, jak np. ryż, ziemniaki, czy rośliny strączkowe. Musimy pamiętać, iż karma dla psa z problemami skórnymi może zawierać tylko naturalne przeciwutleniacze. Za to powinna być pozbawiona konserwantów i sztucznych ulepszaczy smaku.

Karma dla psa z problemami skórnymi – podsumowanie

Problemy skórne u psa często spędzają ich właścicielom sen z powiek. Opiekunowie często zastanawiają się, jak można pomóc pupilowi. Ważne jest, by w pierwszej kolejności udać się do lekarza weterynarii i zastosować odpowiednią dietę. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej karmy. W powyższym artykule opisaliśmy, co powinna zawierać karma dla psa, który boryka się z takimi dolegliwościami. Wszystko po to, by każdy opiekun mógł skomponować pełnowartościowe i zdrowe posiłki dla swojego pupila.

Idź do oryginalnego materiału