Jużak

3 lat temu

Od dłuższego czasu rozważasz adopcję psa? Podobają Ci się duże czworonogi i masz przekonanie, iż jesteś w stanie zapewnić pupilowi optymalne warunki mieszkaniowe oraz stać Cię na jego utrzymanie? Aby podjąć świadomą decyzję o przyjęciu zwierzęcia pod swój dach, dowiedz się najważniejszych rzeczy na temat danej rasy. Poniżej przedstawiamy opis wyglądu i charakteru owczarka południoworosyjskiego – jużaka. Poznaj wymagania, jakie wiążą się z jego wychowywaniem!

Jużak – podstawowe informacje

FCI grupa I (psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (psy pasterskie), nr wzorca 326
Długość życia 15 lat
Charakter pobudliwy, zrównoważony, pewny siebie, o żywym temperamencie, silny psychicznie, czujny
Rozmiar olbrzymi (samce i samice):

masa ciała – co najmniej 40 kg, wielkość, czyli wysokość w kłębie – w zależności od płci, co najmniej 65 (samce) lub 62 cm (suki)

Sierść długa (10–15 cm), gruba, kosmata, trochę wełnista; dwuwarstwowa, złożona z twardej warstwy okrywowej i gęstego podszerstka; maść biała, ewentualnie biała z żółtym lub szarym nalotem, jasnopłowa, szara, biała z szarymi lub płowymi łatami
Kraj pochodzenia Rosja

Jużak – szczypta historii

Pochodzenie rasy owczarek południoworosyjski (jużak) nie jest pewne. Kynolodzy skłaniają się ku tezie, iż ta odmiana naszych czworonożnych przyjaciół wywodzi się z Krymu.

Pod koniec XVIII wieku do Rosji sprowadzano stada owiec, a wraz z nimi niewielkie czworonogi w typie psów katalońskich i ponów. Zwierzęta były krzyżowane z dużymi miejscowymi psami w typie owczarka kaukaskiego, krymskiego charta oraz węgierskiego komondora. Celem było uzyskanie rasy, która nie tylko potrafiłaby zaganiać bydło, ale także bronić je przed wilkami. Tak powstałą odmianę nazwano owczarkiem rosyjskim.

Lata świetności jużaków trwały do połowy XIX wieku. Psy pilnowały wówczas największej na Ukrainie hodowli owiec. W czasie rewolucji październikowej i wojny domowej w Rosji większość populacji czworonogów została wybita. W 1928 roku w Dżankoju na Krymie założono Państwowe Centrum Hodowlane, gdzie rasa zaczęła się odradzać pod nazwą owczarek południoworosyjski – jużak. Następne hodowle powstały w Leningradzie i w Moskwie. Obecny wzorzec FCI obowiązuje od 1996 roku.

Jużak – wygląd

Jużaki są zaliczane do ras olbrzymich. Wysokość w kłębie samców powinna wynosić co najmniej 65 cm, natomiast samic – co najmniej 62 cm. jeżeli chodzi o masę ciała psa rasy jużak, waga dorosłego osobnika nie może być niższa niż 40 kg.

Głowa: wydłużona, o umiarkowanie szerokiej mózgoczaszce, guz potyliczny i łuki jarzmowe wyraźnie zaznaczone.

Oczy: owalne, ustawione w linii poziomej, ciemne.

Uszy: stosunkowo małe, trójkątne, wiszące.

Ogon: długi, nisko noszony.

Szata: gruby i twardy włos okrywowy z gęstym podszyciem; długość włosa okrywowego 10–15 cm; sierść kosmata, trochę wełnista.

Umaszczenie: białe, ewentualnie białe z żółtym lub szarym nalotem, jasnopłowe, szare, białe z szarymi lub płowymi łatami.

Jużak – charakter

Jużaki to psy wyjątkowo odważne. Nie stronią od konfrontacji, a ich reakcją na agresję jest zwykle aktywna obrona. Są to zwierzęta żywe i energiczne, choć nadmierna pobudliwość jest u nich traktowana jako wada.

Jużaki są bardzo czujne, mają też silny instynkt obrony stada oraz terytorium, które uznają za własne. Mówi się, iż nasłuchują zagrożenia przez całą dobę, choćby wówczas, gdy wyglądają, jakby spały. Są to psy bardzo samodzielne. Widząc niebezpieczeństwo, nie czekają na komendę opiekuna, tylko od razu przystępują do ataku. Są odważne i nieprzejednane, a ich duża masa ciała tylko wzmacnia respekt ewentualnych napastników wobec nich.

Bardzo ważnym elementem wychowania jużaków jest wczesna socjalizacja szczeniąt. Tylko silne przywiązanie i zaufanie do opiekuna może skłonić te psy do poddania się szkoleniu. W innym przypadku zwierzęta starają się unikać wykonywania poleceń, polegając na swojej samodzielności i niezależności.

Jużak – dla kogo?

Jużak nie nadaje się na pierwszego psa. Jego wychowaniu może sprostać jedynie osoba, która ma wcześniejsze doświadczenie z podobnymi czworonogami. Zwierzę potrzebuje dużo uwagi i czasu w socjalizację. Opiekun jużaka musi mieć silny charakter, aby nie dał się zdominować.

Owczarek południoworosyjski powinien być wychowywany w domu z ogrodem. Nie każdy mieszkaniec wsi czy przedmieścia dysponuje stadem zwierząt gospodarskich, jednak należy mieć na uwadze, iż jużaki potrzebują dużej przestrzeni, którą mogłyby uznać za swoje terytorium. jeżeli więc nie jesteśmy w stanie powierzyć swojemu pupilowi kontroli nad wypasem owiec, powinniśmy pozwolić mu przynajmniej doglądać posesji. Jużak nie nadaje się do ciasnego mieszkania. Dobrze zsocjalizowany przywiązuje się do swojego opiekuna, jednak ocenia każdego członka rodziny osobno. Jest duża szansa, iż zaufa tylko jednej osobie i nie będzie posłuszny pozostałym domownikom.

Jużak – cena

Cena za jużaka hodowlanego waha się w granicach 2500–4000 zł. Kwota ta jest podyktowana w dużej mierze renomą danego miejsca rozrodu. Inne czynniki, które wpływają na koszt zakupu szczenięcia, wiążą się z utrzymywaniem hodowli. W cenę zwierzęcia wliczone są:

  • opieka weterynaryjna nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
  • opieka nad młodymi,
  • optymalna dieta,
  • czas poświęcony na socjalizację psów.

Należy pamiętać, iż profesjonalne hodowle jużaka to te, które są zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. Zwierzęta z rodowodem mogą uczestniczyć w konkursach i wystawach kynologicznych. o ile nie zależy nam na takich aktywnościach, warto rozważyć adopcję psa ze schroniska. Przebywają tam czworonogi w typie różnych ras, które czekają na swoje nowe, kochające domy.

Jużak – pielęgnacja

Szata jużaka ma tendencję do filcowania się. Powinna więc być starannie pielęgnowana- wyczesywana- przynajmniej co drugi dzień. Bardzo ważne jest również rozczesywanie sierści po kontakcie z wodą (np. po kąpieli lub po powrocie ze spaceru w deszczu). Inne zabiegi, jakie należy wykonywać regularnie, to:

  • szczotkowanie zębów (raz dziennie),
  • czyszczenie uszu (raz w tygodniu lub według zaleceń lekarza weterynarii),
  • obcinanie pazurów (raz na 2–4 tygodnie lub według potrzeb).

Jużak – żywienie

Podstawą diety każdego czworonoga powinien być pełnoporcjowy pokarm gotowy. Zawiera on 100% niezbędnych do funkcjonowania składników odżywczych w optymalnych dla zwierzęcia proporcjach. Wybierając pożywienie, należy brać pod uwagę takie czynniki, jak: wiek pupila, jego masa ciała oraz poziom aktywności fizycznej. Prawidłowe porcjowanie posiłków jest również bardzo ważne – możemy je ustalić na podstawie informacji z tabel żywienia, które znajdują się na opakowaniach pokarmów pełnoporcjowych.

Zaleca się, aby psy otrzymywały dietę mieszaną, złożoną w 50% z jedzenia suchego i w 50% z jedzenia mokrego (pod względem masy serwowanych produktów). Suche granulki są około czterokrotnie bardziej kaloryczne od mięsistych kawałków w galaretce lub sosie. Dostarczają więc do organizmu proporcjonalnie więcej energii pokarmowej. Dodatkowo, dzięki swojej chropowatej strukturze, wspomagają zdrowie jamy ustnej czworonoga, ścierając osad nazębny. Jedzenie mokre, jako mniej kaloryczne, wspiera utrzymywanie przez pupila smukłej sylwetki. Pomaga też zachowywać optymalne nawodnienie organizmu.

Jeżeli decydujemy się na stosowanie pokarmów uzupełniających (tzw. psich przysmaków), powinniśmy odliczyć ich kaloryczność od posiłków głównych. Przekąski mogą pokrywać maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania organizmu na energię. Psa należy karmić 2 lub 3 razy dziennie o stałych porach. Trzeba również zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody pitnej.

Jużak – zdrowie

Jużak to pies ogólnie zdrowy i odporny. Ze względu na swoje gabaryty może być szczególnie narażony na choroby związane z narządem ruchu, przede wszystkim na dysplazję stawów biodrowych. Częściej niż u przedstawicieli innych ras występują też u niego infekcje uszu oraz alergie skórne.

Ile żyje jużak? Przeciętna długość życia tych psów wynosi 15 lat.

Jużak – ciekawostki

  • Jużak to rasa trudno dostępna w Polsce. Na terenie naszego kraju funkcjonuje zaledwie kilka hodowli tych psów.
  • W Rosji popularne są opowieści o bohaterskich jużakach, które obroniły swoje stado owiec przed watahą wilków lub przed niedźwiedziem.
  • W 1900 roku, za panowania cara Mikołaja II, jużaki wystąpiły na Wystawie Światowej w Paryżu jako „perła rosyjskiej kynologii”.

Jużak – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa: Duch, Szaman, Czaruś, Puchacz.

Przykładowe imiona dla suki: Wata, Mika, Mara, Kulka.

Idź do oryginalnego materiału