Już wyszły z ukrycia. Leśnicy ostrzegają: Nie prowokujmy

1 tydzień temu
Zdjęcie: FOT. PAWEL MALECKI / Agencja Wyborcza.pl


Wiosna w pełni, a ze swoich kryjówek zaczynają powoli wychodzić żmije zygzakowate. Lasy Państwowe poinformowały, iż w niektórych częściach Polski już możemy spotkać te jadowite gady.
Trwa wiosna, a przyroda w tym czasie budzi się do życia. Rosną kwiaty, drzewa wypuszczają swoje liście, a z zimowego snu budzi się wiele zwierząt. Jednym z nich jest żmija zygzakowata, którą coraz częściej będzie można spotkać w lasach.


REKLAMA


Zobacz wideo Urlop na świeżym powietrzu? Uważaj na żmije


Żmija zygzakowata w lasach. Lepiej uważać, Lasy Państwowe ostrzegają
W wielu częściach Polski można już zauważyć pierwsze żmije, które zakończyły okres hibernacji i budzą się na wiosnę. Przed jedynymi jadowitymi wężami w kraju ostrzegają już Lasy Państwowe. W poniedziałek 7 kwietnia Nadleśnictwo Lidzbark poinformowało na Facebooku, iż na terenie Leśnictwa Borówno pojawiły się pierwsze żmije zygzakowate.


"Żmija zygzakowata to gatunek objęty ochroną. Jej zła sława wiąże się oczywiście z przypadkami ukąszeń. Aby ich uniknąć, w lesie podczas spaceru w miejscach dobrze nasłonecznionych zwracajmy uwagę, gdzie stąpamy, gdyż to właśnie tam lub na drodze wygrzewają się żmije. Nie prowokujmy ataku poprzez celowe drażnienie zwierzęcia" - przekazano w komunikacie. Zwrócono też uwagę, iż obowiązkowym elementem ubioru do lasu powinny być solidne buty za kostkę.


Żmija zygzakowata - jak rozpoznać? Gdzie występuje?
Żmije cechuje wzór, znajdujący się na jej grzbiecie - jest on nazywany "wstęgą kainową". Ślady znajdujące się na czubku węża przypominają litery X, V i Y. Czasami zygzak może zlewać się z kolorem skóry. Wtedy możemy zidentyfikować żmiję na podstawie kształtu głowy, który jest trójkątny, a szyja jest znacznie węższa. To wynika z gruczołów jadowych.
Najczęściej żmiję zygzakowatą możemy zobaczyć na obrzeżach lasów lub podmokłych łąkach w całej Polsce. Pewne osobniki lubią przebywać w gęstych zaroślach, norach gryzoni, drobnych szczelinach skalnych lub też na torfowiskach.


Objawy ukąszenia przez żmiję zygzakowatą. Co zrobić, jeżeli nas ukąsi?
Głównym objawem ukąszenia przez żmiję zygzakowatą są ranki punktowe w odległości 1 centymetra, które mogą krwawić. Można mieć też obrzęk lub bąble przypominające pokrzywkę. Jednymi z głównych objawów są: zaczerwienienie, ból w okolicy zranionego miejsca, osłabienie, znużenie, senność i gorączka. Po ukąszeniu przez żmiję można również mieć zaburzenia świadomości, problemy z oddychaniem, dreszcze i poty.


o ile ukąsi nas jadowita żmija zygzakowata, powinniśmy w pierwszej kolejności zidentyfikować na ciele dwie ranki obok siebie. Po 10 minutach od ukąszenia może pojawić się obrzęk i zaczerwienie. Wtedy należy wezwać pomoc medyczną, a osoba ukąszona może wymagać podania antytoksyny końskiej, która neutralizuje toksyczność jadu żmii.
Idź do oryginalnego materiału