W trakcie związywania pąków piwonie potrzebują nawożenia. Tylko wtedy będą w stanie obficie zakwitnąć. Konieczne jest również zastosowanie kilku zasad pielęgnacyjnych, aby cieszyć się tymi kwiatami w pełnej krasie. Jak więc wzmocnić te rośliny i zadbać o nie, żeby ogród zalał się feerią barw? Sprawdź już teraz.
Jak dbać o piwonie? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne
Piwonie zwykle sadzimy wczesną jesienią. Możemy też zrobić to wiosną - od marca do maja, jeżeli chcemy umieścić w ziemi rośliny z korzeniami. Zachowujemy odległość wynoszącą 90 x 50 cm.
Oczywiście po posadzeniu okazy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Najlepiej rosną na nasłonecznionym stanowisku, osłoniętym od wiatru. Brak słońca skutkuje słabym kwitnieniem. Potrzebują też dobrze zdrenowanej, wilgotnej, przepuszczalnej gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Piwonie podlewamy umiarkowanie, kierując strumień wody bezpośrednio na podłoże. Unikamy natomiast moczenia liści i kwiatów. Przelanie i zwilgocenie prowadzi do rozwoju chorób grzybowych.
Nie zapominajmy też o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu zabiegowi pobudzimy rośliny do intensywnego wzrostu i zadbamy o estetykę rabaty.
Tych okazów nie należy przesadzać zbyt często. Powinny pozostać na jednym miejscu przez wiele lat. Tylko wtedy będą w pełni się rozwijać.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Koło jakich roślin sadzić truskawki? Dzięki temu będziesz miał obfite plony
Dlaczego nawożenie piwonii jest tak ważne?
Podobnie jak wyżej wymienione zabiegi, nawożenie piwonii jest równie ważne w ich uprawie. Wówczas wydadzą duże, piękne kwiaty.
Znaczenie mają również minerały, jakich im dostarczamy. Zbyt duża ilość azotu w nawozie powoduje rozrost nie kwiatów, a liści. W związku z tym należy używać odżywek obfitujących w fosfor i potas, które dbają o rozwój systemu korzeniowego i inicjują kwitnienie.
Pierwsza nawożenie wykonujemy wczesną wiosną, czyli po wegetacji. Drugie przeprowadzamy w trakcie zawiązywania pąków, a więc po 4-6 tygodniach, natomiast trzecie zasilanie powinno mieć miejsce po zakończeniu kwitnienia.
Przepis na domową odżywkę dla piwonii z fusów z kawy
Dla piwonii możemy przygotować odżywkę z popularnego odpadu, jakim są fusy z kawy. Zawierają one nie tylko potas i fosfor, ale też magnez, wapń i żelazo. Jak zatem zrobić z nich nawóz?
Wystarczy wsypać szklankę fusów do 10 litrów wody, odstawić na chwilę, aż odpad napęcznieje, a następnie dobrze wymieszać. Tak przygotowanym roztworem podlewamy rośliny co 2 tygodnie.
Nie tylko fusy z kawy. Inne domowe odżywki dla piwonii
Źródło potasu i fosforu stanowią też skórki z bananów. Żeby zrobić z nich nawóz, musimy pokroić je na kawałki, zalać wodą i odstawić na 2-3 dni. Po tym czasie odcedzamy płyn i podlewamy nim piwonie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakopać odpad w ziemi wokół roślin.
Inną domową odżywką, przeznaczoną na gleby o wysokim pH, jest ta zrobiona z kwasku cytrynowego. Należy rozpuścić 10 g tego produktu w 10 l wody. Wówczas delikatnie zakwasimy podłoże.
Zobacz też:
Obrywasz liście pomidorów? Uważaj, jeżeli zrobisz to źle, możesz zapomnieć o plonach
Zmieszaj z płatkami owsianymi i podlej hortensje. Morze kwiatów gwarantowane
Masz balkon skierowany na południe? Ta roślina uwielbia mocne nasłonecznienie