Jesienią zapomnij o takim podlewaniu roślin. Nim się obejrzysz, a będzie po nich. Na co uważać?

3 godzin temu
Zdjęcie: Jesienią zapomnij o takim podlewaniu roślin. Nim się obejrzysz, a będzie po nich. Na co uważać? Fot. istockphoto.com / schulzie / pexels.com / Rdne


Jak dbać o rośliny w ogrodzie jesienią? Zmieniająca się pogoda i krótsze dni sprawiają, iż warto zmienić kilka przyzwyczajeń. W przeciwnym wypadku możesz doprowadzić do pogorszenia lub choćby całkowitego zmarnienia plonów oraz kwiatów. O czym pamiętać?
Nie tylko wiosna, ale także jesień to pracowite okresy w ogrodzie. Poza zbieraniem pysznych plonów warto powoli przygotować rośliny na nadchodzącą zimę. Pod lupę weź przede wszystkim podlewanie, gdyż przeprowadza się je nieco inaczej.


REKLAMA


Zobacz wideo Roślina Pilea (pieniążek) - jak o nią dbać, by cieszyła oko?


W jakich godzinach podlewać rośliny? Jesienią zasady są inne
Podczas gdy latem najlepszą porą na podlewanie jest wczesny poranek bądź wieczór, jesienią warto zmienić to przyzwyczajenie. Wszystko ze względu na zimno, jakie wtedy panuje. Zmoczone i zmarznięte plony są znacznie bardziej podatne na choroby (zwłaszcza infekcje grzybicze) oraz zmarnienie, dlatego w drugiej połowie roku nawadniaj je jedynie w okolicach południa.


Czy jesienią podlewać ogród? Na to uważaj
Ponadto warto zastanowić się nad zmniejszeniem częstotliwości podlewania lub jego całkowitym zaprzestaniem. Po pierwsze, upały, gdzie w niektórych przypadkach powinno robić się to codziennie, już za nami, a przelanie roślin jest dla nich równie niebezpieczne. Tym bardziej kiedy występują opady. Po drugie, jeżeli prognozy przewidują przymrozki, lepiej się wstrzymać, gdyż zarówno woda, jak i ziemia mogą zamarznąć, utrudniając roślinom pobieranie pokarmu.
PORADA! Jesienią wystrzegaj się podlewania krzewów i drzew owocowych oraz magnolii, róży i hortensji. W przeciwnym wypadku możesz wydłużyć ich wegetację, co może skutkować przemarznięciem zimą.


Jak często podlewać wrzosy? Madeleine_Steinbach / iStock


Jaka woda jest najlepsza do podlewania? Zapomnij o zimnej
Tym, co się nie zmieniło w zasadach podlewania plonów jesienią, jest kierowanie strumienia bezpośrednio do ziemi, bez moczenia liści i pędów. Tej zasady przestrzegaj niezmiennie przez cały rok. Ważne jest natomiast, byś zwróciła uwagę na temperaturę wody. Dobrze, aby nie była zbyt niska. Niezależnie od tego, czy wykorzystujesz wodę z kranu, czy deszczówkę, dobrze wcześniej przetrzymać ją w domu lub wystawić na słońce, aby przed wykorzystaniem stała się nieco cieplejsza. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału