Jak reanimować uschniętą lawendę? Te złote rady pomogły już wielu pasjonatom

6 dni temu
Zdjęcie: iStock


Lawenda to popularna roślina, która często gości w balkonowych doniczkach. jeżeli spodobał Ci się jej zapach lub wygląd, koniecznie sprawdź, czy nada się ona do uprawy w Twojej przydomowej przestrzeni. Dowiedz się też, jak uratować uschniętą roślinę.
Kwiaty lawendy i ich piękny, fioletowy kolor (który na dobrą sprawę może się różnić odcieniami w zależności od odmiany) mogą się kojarzyć z rozległymi polami we Francji czy w innych krajach południa Europy. Gdybyś zapragnął mieć ich namiastkę na wyciągnięcie ręki, nic nie stoi na przeszkodzie – wystarczy, iż zaczniesz domową, a raczej balkonową uprawę lawendy.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Uschnięta lawenda – jak reanimować?
Uschnięta lawenda to wbrew pozorom dość częste zjawisko, zwłaszcza jeżeli jest ona uprawiana w doniczce. Gleba nierzadko nie radzi sobie z utrzymywaniem odpowiedniej wilgotności i właśnie dlatego dochodzi do usychania rośliny. W takim wypadku możesz jednak postarać się ją odratować.
Powinieneś podlać zasuszony egzemplarz bardzo obficie wodą, a jeżeli to nie pomoże, zanurzyć go w zbiorniku z wodą. Wszystkie suche pędy musisz obciąć, a następnie sprawdzać, czy lawenda zacznie się regenerować (a jest na to duża szansa). Możesz także skorzystać z pomocy specjalnego hydrożelu, by nawilżyć glebę.


Lawenda: wymagania glebowe
Podoba Ci się lawenda? Jaka ziemia będzie odpowiednia dla tej rośliny, by zdrowo rosła i pięknie kwitła? Podłoże dla niej powinno być przede wszystkim lekkie i przepuszczalne. Odczyn gleby powinien być lekko zasadowy bądź obojętny. Warto spróbować gotowej mieszanki przeznaczonej dla sukulentów bądź wymieszać ziemię uniwersalną z piaskiem oraz perlitem.
Zobacz też: Kwiaty pojawiające się wciąż i wciąż, mogą stać się doskonałą zachętą do zakupu tej rośliny


Lawenda na balkon – co jeszcze warto wiedzieć?
Lawenda na balkon powinna mieć zapewnione odpowiednie warunki, by wyglądać kwitnąco i móc cieszyć Twoje oko przez wszystkie ciepłe miesiące w roku. Zapewnij jej więc jasne, bardzo słoneczne stanowisko, w którym będzie miała ciepło, co pozytywnie wpłynie na proces kwitnięcia. Każdej roślinie należy zapewnić odrobinę przestrzeni, by pozostawić swobodny przepływ powietrza. Pamiętaj, by podłoże zawsze było lekko wilgotne. Mimo to na dole pojemnika powinna znajdować się warstwa drenażowa, by woda spływała (nie może zalegać na wysokości korzeni, ponieważ prędzej czy później doprowadzi do ich gnicia).


Lawenda. Zdjęcie ilustracyjne iStock / Harry Wedzinga


Lawenda anouk, lawenda angustifolia, lawenda grosso - co to za odmiany?
Odmiany lawendy są bardzo różnorodne. Wśród najpopularniejszych i najbardziej interesujących można wymienić chociażby:


lawendę anouk – lawenda wielokwiatowa wyróżnia się dużymi kwiatami o intensywnej barwie fioletu. Ma charakterystyczny, silny zapach;
lawendę angustifolię – lawenda wąskolistna może mieć drobne kwiaty o różnych barwach;
lawendę grosso – często uważa się ją za najładniejszą, a zarazem najszybciej rosnącą odmianę. Rozkwita szeroko, a także wydziela silny, przyjemny zapach.


Wybór lawendy jednak zależy od upodobań, dlatego warto przed zakupem rośliny zapoznać się z większą liczbą odmian.


Masz lawendę w swoim ogrodzie lub na balkonie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału