Wiele osób wie, jak sprawdzić wiek powalonego drzewa. Liczymy liczbę słojów na pniu. Okazuje się, iż możemy zmierzyć również wiek biologiczny każdego z nas. Doktor Kenton Kaufman, profesor badań nad układem mięśniowo-szkieletowym z Mayo Clinic w Stanach Zjednoczonych ujawnił, iż wystarczy prosty test.
REKLAMA
Zainteresuje cię też: Słyszysz dźwięk "spadającej" lub "toczącej" się kulki? To wcale nie sprawka sąsiada z góry
Zobacz wideo Majka Jeżowska była pierwszą Polką, którą pokazali w amerykańskim MTV [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Zmiana równowagi wraz z wiekiem. Naukowcy mają interesujące wnioski dotyczące starzenia się
Stanie na jednej nodze od razu może pokazać, jak dobrze dana osoba potrafi zachować równowagę. To właśnie z nią mamy coraz większy problem wraz z wiekiem. - Równowaga jest ważnym wskaźnikiem, ponieważ oprócz siły mięśni wymaga ona danych ze wzroku, układu słuchowego i zmysłów. Dobra równowaga zapewnia możliwość wykonywania codziennych czynności bez strachu przed upadkiem, co prowadzi do poprawy jakości życia i zdrowego starzenia się - wyjaśnił Dr Kaufman, cytowany przez nypost.com.
Naukowcy z Mayo Clinic przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział ponad 40 osób powyżej 50. roku życia. Do oceny ewentualnych spadków lub różnic związanych z wiekiem między mężczyznami i kobietami zastosowano następujące testy:
Siła chwytu. Do pomiaru siły górnej części ciała użyto przenośnego urządzenia.
Siła kolan. Ćwiczenia polegające na prostowaniu kolan oceniają siłę dolnych partii ciała.
Chód. Uczestnicy szli we własnym tempie po wyznaczonej ścieżce, a ich ruchy były rejestrowane przez system analizy ruchu.
Równowaga. Uczestnicy stawali na talerzach mierzących równowagę w czterech różnych scenariuszach: na obu stopach z otwartymi oczami, z zamkniętymi oczami oraz na dominującej i słabszej nodze z otwartymi oczami.
Stanie na jednej nodze istock/@Andrea Migliarini
Jak sprawdzić swój wiek biologiczny? Równowaga jako wskaźnik tego, jak się starzejesz
W testach na jednej nodze uczestnicy mogli trzymać nogę, na której nie stali, tam, gdzie chcieli. Rozważając wyniki, naukowcy brali pod uwagę takie czynniki jak wielkość osoby (osoby o większych rozmiarach są z reguły silniejsze) i wzrost (dłuższe nogi zwykle oznaczają szybszą prędkość chodzenia). Spośród wszystkich pomiarów odkryli, iż stanie na niedominującej nodze wykazywało najwyższy wskaźnik spadku wraz z wiekiem - 2,2 sekundy na dekadę. W przypadku dominującej nogi było to 1,7 sekundy. - Stanie na jednej nodze jest dobrym miernikiem ogólnego stanu zdrowia, ponieważ równowaga odzwierciedla sposób, w jaki układy ciała współpracują ze sobą - podsumował profesor Kaufman. Możesz wykonać ten test w dowolnym miejscu.
Stań boso na płaskiej i stabilnej powierzchni.
Podnieś jedną nogę, tak aby jej stopa znajdowała się nad podłogą i nie dotykała jej.
Postaraj się utrzymać równowagę przez maksymalnie 30 sekund. Następnie powtórz test, stojąc na drugiej nodze.
Warto pracować nad tym aspektem, aby uzyskać lepszą stabilność. - jeżeli masz problemy z równowagą, narażasz się na ryzyko upadku, niezależnie od tego, czy się poruszasz, czy nie. [...] To poważne ryzyko dla zdrowia, które może mieć zmieniające życie konsekwencje - ostrzegł Kaufman.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.