Inwestycja na miarę zmian klimatu

4 dni temu

Miasto Gniezno ogłosiło przetarg na budowę kanalizacji deszczowej na ulicach Jeziorna, Słomianka, Tumska oraz przy ul. Łaskiego. Dodatkowo, w ramach tego przedsięwzięcia powstanie zielony skwer przy ul. Słomianka.

Skwer zielony i ogród infiltrujący

W ramach projektu powstanie nowoczesny skwer, który będzie nie tylko miejscem odpoczynku, ale również elementem systemu zarządzania wodami opadowymi. Na terenie skweru wykonany zostanie ogród infiltrujący, obejmujący nasadzenia drzew, krzewów oraz niskiej zieleni. W celu maksymalnego wykorzystania wód deszczowych, wymieniona zostanie warstwa gruntu na przepuszczalny, co pozwoli na naturalne przesiąknięcie wody do podłoża. Na najniższym punkcie skweru przewidziano specjalny przelew nadmiaru wody, który odprowadzi ją podczas długotrwałych opadów do nowo projektowanej kanalizacji deszczowej.

W części utwardzonej zostaną zamontowane elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. Nawierzchnia chodnika przylegającego do skweru zostanie odnowiona, z użyciem kostki betonowej imitującej bruk, co podkreśli historyczny charakter miasta.

Budowa kanalizacji deszczowej

Podstawowym celem tej części inwestycji jest skuteczne odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z ulic oraz przyległych do nich budynków. Projekt obejmuje:
– budowę sieci kanalizacji deszczowej,
– przełączenie istniejących wpustów ulicznych i montaż brakujących,
– włączenie do systemu rynien z budynków znajdujących się przy ulicach Słomianka, Jeziorna i Tumska,
– instalację studni kanalizacyjnych z separatorami i osadnikami oczyszczającymi, które wyłapią piasek, substancje ropopochodne i inne zanieczyszczenia.

Wody z kanalizacji będą odprowadzane do Jeziora Jelonek, co pozwoli na ich naturalne rozproszenie i poprawę bilansu wodnego w okolicy. Kanały deszczowe będą zlokalizowane w jezdniach ulic.

Realizacja tego projektu przyczyni się do wielu korzyści. Po pierwsze, skuteczniejsze odprowadzanie wód opadowych zmniejszy ryzyko podtopień i zalania, szczególnie podczas długotrwałych opadów. Po drugie, ogród infiltrujący i zielony skwer poprawią jakość powietrza, zwiększą retencję wody i staną się miejscem wypoczynku dla mieszkańców. Po trzecie, zastosowanie rozwiązań z zakresu zielonych technologii wpisuje się w nowoczesne trendy zrównoważonego rozwoju i adaptacji do zmian klimatu – mówi Joanna Śmigielska Zastępczyni Prezydenta Miasta Gniezna

Zgodnie z harmonogramem, wykonanie całości prac planowane jest do połowy listopada 2026 roku.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „Rozwój zintegrowanych i systemowych działań adaptacyjnych do zmian klimatu na terenach zurbanizowanych – w mieście Gnieźnie, ośrodku subregionalnym” w ramach priorytetu 02 „Fundusze europejskie dla zielonej Wielkopolski”, działania 02.06 „Zwiększanie odporności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe w ramach ZIT, z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 realizowanego ze środków Funduszy Europejskich, kwota dofinansowania wynosi 6.232.800 złotych.

Idź do oryginalnego materiału