Flat coated retriever to przyjacielski, wesoły i łagodny czworonóg, tolerancyjny wobec dzieci i innych zwierząt. Wyróżnia się żywiołowością, potrzebuje dużej dawki ruchu oraz odpowiedniego wychowania. Ze względu na doskonały węch sprawdza się jako pies policyjny, zwłaszcza w wykrywaniu narkotyków, a także w ratownictwie, dogoterapii i niektórych sportach.
Flat coated retriever – podstawowe informacje
Flat coated retriever to średniej wielkości pies, wyróżniający się wyjątkowym instynktem łowieckim, a także łagodnym charakterem.
FCI | grupa VIII, sekcja 1, nr wzorca 121 |
Długość życia | 11 lat |
Charakter | bystry, łagodny, aktywny, żywiołowy, obdarzony instynktem łowieckim |
Rozmiar | wysokość: psy 59–61,5 cm, suki 56,5–59 cm
masa ciała: psy 27–36 kg, suki 25–32 kg |
Sierść | gęsta, o strukturze od delikatnej do średniej |
Kraj pochodzenia | Wielka Brytania |
Flat coated retriever – szczypta historii
Rasa flat coated retriever powstała w Wielkiej Brytanii w latach 40. XIX wieku. Do jej stworzenia wykorzystano retrievera nowofundlandzkiego oraz setery. Pierwsze psy flat coated retriever istniały w 1860 roku, a w 1864 roku zostały oficjalnie uznane. Do największego rozwoju rasy przyczynili się dr Bond Moore oraz Sewallis Evelyn Shirley. Wyhodowany przez Shirleya słynny pies Zelstone uznawany jest za protoplastę współczesnych flat coated retrieverów.
Flaty największą popularnością na Wyspach Brytyjskich cieszyły się pod koniec XIX wieku. W 1915 roku skrzyżowano je z owczarkiem szkockim collie, nowa rasa pojawiła się oficjalnie w Stanach Zjednoczonych, a w 1924 roku opracowano wzorzec.
Do Polski flat coated retriever trafił dopiero w latach 90. ubiegłego wieku.
Flat coated retriever – wygląd
Flat coated retriever należy do średniej wielkości psów. Wyróżnia się sprawnością fizyczną, żywiołowością oraz naturalnym instynktem łowieckim.
Głowa: długa i dobrze wyrzeźbiona.
Oczy: średniej wielkości, ciemnobrązowe lub orzechowe, o bardzo inteligentnym wyrazie (wysoce niepożądane są wyłupiaste i okrągłe); nie powinny być skośnie osadzone.
Uszy: małe, dobrze osadzone, przylegające do głowy.
Ogon: krótki, prosty i dobrze osadzony, noszony wesoło, ale nigdy znacznie powyżej linii grzbietu.
Szata: gęsta, lśniąca, półdługa, włos przylegający tak płasko, jak to jest możliwe; łapy i ogon dobrze owłosione; dobry gatunek szaty w wieku dorosłym jest dopełnieniem elegancji psa.
Umaszczenie: tylko czarny lub wątrobiany.
Flat coated retriever – charakter
Flat coated retriever to wyjątkowo wesoły, bystry i żywiołowy pies, obdarzony silnym instynktem łowieckim. Należy do bardzo aktywnych ras, dlatego warto zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, ponieważ znudzony flat bywa nieznośny. Czworonogi tej rasy ze względu na doskonały węch służą w policji, świetnie sprawdzają się w wykrywaniu narkotyków i tropieniu przestępców. Łagodne usposobienie sprawia, iż flat coated retriever wykorzystywany jest w ratownictwie i dogoterapii. Sprawdzi się również w roli asystenta osoby niepełnosprawnej. Flaty należą do zwierząt bardzo żywiołowych i chętnie się uczą, dlatego odnajdują się w takich sportach, jak: dogtrekking, obedience, taniec z psem, agility. Flat coated jest tolerancyjny wobec dzieci i zwierząt, ale warto zadbać o odpowiednie wychowanie pupila, ponieważ flaty bywają uparte. gwałtownie się nudzą, dlatego wymagają urozmaiconych zadań i dużego zaangażowania opiekuna.
Flat coated retriever – dla kogo?
Flat coated retriever potrzebuje dużej aktywności fizycznej, cierpliwości, zaangażowania, a także stymulacji umysłowej – m.in. urozmaiconych zadań opartych o węszenie. Najlepiej, gdy trafi pod skrzydła spokojnego opiekuna, który może mu poświęcić sporo czasu. Flaty nie są polecane osobom zapracowanym. Należy pamiętać, iż psy tej rasy bywają uparte i niesforne, a znudzone potrafią być nieznośne.
Flat coated retriever – cena
Cena za szczenię flat coated retrievera z dobrej hodowli waha się od 2200 do 3000 zł. Na tę kwotę składają się: opieka (w tym weterynaryjna) nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży, socjalizacja szczeniąt, odpowiednia dieta oraz czas poświęcony na pielęgnację czworonogów. Ceny zwierząt z profesjonalnych hodowli są wysokie, ponieważ opieka nad nimi wymaga ogromnego zaangażowania hodowców oraz dużych nakładów pracy. jeżeli nie zależy nam na konkretnej rasie, warto rozważyć adopcję psa ze schroniska.
Flat coated retriever – pielęgnacja
Flat coated retriever linieje dwa razy do roku, dlatego warto pamiętać o regularnym wyczesywaniu tego czworonoga. Należy to robić raz na kilka dni, a w okresie linienia codziennie. Flaty powinno się kąpać tylko w razie potrzeby, stosując specjalny szampon. Należy pamiętać o codziennym myciu zębów, regularnej kontroli stanu uszu oraz skracaniu pazurów według potrzeb.
Flat coated retriever – żywienie
Flat coated retriever wyróżnia się dobrym apetytem, ale trzeba pilnować, żeby nie przekarmić pupila. Pełnoporcjowy pokarm dobrej jakości, dopasowany do wieku, aktywności fizycznej i stanu zdrowia dostarczy psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze i zapewni mu dobrą kondycję i zdrowie. Dzienną porcję jedzenia należy podzielić przynajmniej na dwa posiłki podawane o stałych porach. Najlepiej podawać dietę mieszaną, złożoną z pokarmów suchych i mokrych w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów. Pozwala to zwierzęciu czerpać korzyści płynące ze spożywania obu tych rodzajów pożywienia. Suche granulki są bardziej kaloryczne od mięsistych kawałków, ułatwiają również dbanie o higienę jamy ustnej pupila. Z kolei pokarmy mokre wspierają zachowywanie przez psa szczupłej sylwetki i optymalnego nawodnienia organizmu. Warto również podawać przysmaki, pamiętając, aby nie przekraczały one 10% dziennej dawki energii. Warto pamiętać, iż pies nie powinien jeść na godzinę przed planowaną aktywnością fizyczną i 15-30 minut po powrocie do domu (np. ze spaceru). Jak każdy czworonóg, flat musi mieć zapewniony swobodny dostęp do czystej i świeżej wody.
Flat coated retriever – zdrowie
Flat coated retriever należy do psów cieszących się dobrym zdrowiem i odpornością na niskie temperatury. Przedstawiciele tej rasy źle znoszą upały, dlatego warto zadbać o odpowiednią porę spacerów i umożliwić czworonogom częste pływanie. Flat coated retriever narażony jest na takie schorzenia, jak:
- nowotwory,
- dysplazja biodrowa,
- jaskra,
- postępujący zanik siatkówki,
- wypadanie rzepki,
- zapalenie spojówek,
- zapalenie uszu.
Flat coated retriever – ciekawostki
- Flat coated retriever należy do jednej z sześciu ras retrieverów, specjalnie wyhodowanych do aportowania zwierzyny.
- Do stworzenia rasy flat coated retriever wykorzystano retrievera nowofundlandzkiego, przywiezionego przez kanadyjskich marynarzy.
- Dr Bond Moore oraz Sewallis Evelyn Shirley uchodzą za najbardziej zasłużonych twórców rasy. Dr Moore usunął biały kolor z umaszczania, a Shirley wyeliminował zbyt obfity włos.
- Przez długi czas myśliwi nie cenili umiejętności flat coated retrieverów, zmieniło się to dopiero w czasach rewolucji przemysłowej.
- Największą popularność flat coated retriever zyskał na początku XX wieku. W czasie II wojny światowej serca Brytyjczyków podbiły labradory i golden retrievery, które wciąż cieszą się uznaniem na Wyspach Brytyjskich.
- Najbardziej znanymi flatami były Old Bounce i Young Bounce. Psy tej rasy były ulubieńcami angielskich myśliwych pod koniec XIX wieku.
- Pierwszy pies rasy flat coated retriever, który przybył do Polski, pochodził z holenderskiej hodowli.
Flat coated retriever – przykładowe imiona
Przykładowe imiona dla psów: Fuks, Boss, Ares, Piorun, Haker, Gaspar, Ferro, Bafi, Hektor, Rafi, Żeton.
Przykładowe imiona dla suk: Berta, Żarka, Leya, Saba, Fiona, Zozo, Luna, Mila, Beti.