Pięknie kwitnące rośliny przykuwają uwagę i cieszą oko, ożywiając wystrój naszych wnętrz. Aby prezentowały się jak najlepiej, istotna jest ich odpowiednia ekspozycja. W tym celu chętnie sięgamy po różnego rodzaju osłonki: kolorowe, malowane czy też misternie rzeźbione. Z jednej strony podnoszą walory estetyczne roślinnych kompozycji, jednak z drugiej mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych domowych upraw.
REKLAMA
Zobacz wideo Marieta Żukowska dostała drugie życie. "Prawie umarłam na planie. Byłam maszyną"
Rośliny w osłonach. Niepozorne ryzyko kryje się w jednym, drobnym szczególe
W odróżnieniu od klasycznych doniczek, osłonki nie mają otworów drenażowych, co uniemożliwia swobodny odpływ nadmiaru wody. Ta zalega w podłożu i stopniowo zaczyna odcinać dopływ powietrza do korzeni. W konsekwencji prowadzi do ich gnicia, rozwoju groźnych chorób grzybowych i finalnie do zamierania całej rośliny. Do typowych sygnałów przelania należy przede wszystkim:
żółknięcie liści,
więdnięcie,
pojawienie się pleśni na powierzchni podłoża.
Czy można sadzić rośliny w osłonkach? Wybierz odpowiedni rodzaj
Podczas wyboru osłonki idealnej zwróć uwagę przede wszystkim na jej rozmiar. najważniejsze jest, aby była o wiele większa niż sama doniczka. Dzięki temu z łatwością sprawdzisz jej wnętrze i ewentualnie pozbędziesz się nadmiaru zalegającej na dnie wody. Sprytnym rozwiązaniem będzie też wsypanie na dno osłonki keramzytu (granulat powstający w wyniku wypalania gliny). Rekomendowana warstwa drenażowa powinna wynosić około 2-3 cm grubości. Wchłonie nadmiar wilgoci, a ty wyeliminujesz problem gnicia korzeni w przyszłości.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.