Dzikie zwierzęta cierpią podczas mrozów. Możemy im pomóc, mądrze je dokarmiając

10 miesięcy temu
Zdjęcie: zwierzęta


Gruba pokrywa śnieżna, zmrożone twarde rośliny i zamarznięta gleba. Dzikim zwierzętom ciężko znaleźć pokarm w okresie zimy.

Jak mówi Nadleśniczy Nadleśnictwa Brzesko Paweł Dzięgielowski, można im pomóc, mądrze je dokarmiając.

– Leśnicy w trakcie mrozów, zimy, dokarmiają ptaki. Wywieszają pyzy lub wysypują ziarna do karmników. o ile chodzi o zwierzynę większą, łowną, to w jej opiece bardzo duży udział mają również myśliwi i koła łowieckie.

My również możemy zaangażować się w pomoc dzikim zwierzętom. Na nią czekają przede wszystkim ptaki.

Jak mówi nadleśniczy, miejsce ustawienia karmnika nie może być przypadkowe. Co ważne, o ile już zaczniemy dokarmianie, musimy je kontynuować do wiosny.

– Ptaki należy dokarmiać do okolic kwietnia, regularnie, najlepiej codziennie w małych ilościach. Musimy pamiętać o tym, żeby przy karmnikach ptaki miały dostęp do świeżej, niezamarzniętej wody. Karmnik najlepiej umieścić w pobliżu krzewów jarzębiny, róży, czy głogu, których owoce będą stanowiły uzupełnienie diety ptaka. Dodatkowo trzeba zadbać, żeby karmnik był w miejscu niedostępnym dla drapieżników, kotów.

Ptaki można dokarmiać gotowymi mieszankami lub zbożami.

– Jako karmę wykorzystajmy, poza pyzami dla ptaków i słonecznikiem, zboża takie jak proso, pszenica, jęczmień i owies, lub różne mieszanki. Dietę ptaków można uzupełnić również o inne rośliny oleiste, rzepak, czy rzepik.

Natomiast ptaków nie wolno dokarmiać chlebem, ponieważ to często prowadzi do ich śmierci.

Kaczy bufet teraz także Tarnowie. Sprawdziliśmy jak działa [FILM]

Idź do oryginalnego materiału