Dziesiątki "plażowiczek" wygrzewa się przy ujściu Wisły. Dziś nie zobaczysz już niczego piękniejszego

4 dni temu
W mediach społecznościowych opublikowano zaskakującą fotografię znad morza. Widać na niej ogromne stado fok, leniwie odpoczywających przy brzegu. Zwierzęta skorzystały z pięknej pogody i tłumnie wyszły na plażę. Co powinniśmy zrobić, jeżeli spotkamy je na żywo?
Pogoda z dnia na dzień robi się coraz piękniejsza, co zachęca Polaków do wyjazdów nad Bałtyk. Dla ludzi jeszcze jest trochę za zimno na opalanie, jednak z pierwszych promieni słonecznych chętnie korzystają zwierzęta. Niedawno w mediach społecznościowych opublikowano zaskakujące zdjęcie. Na brzegu aż roiło się od fok leniwie wygrzewających się na piasku.


REKLAMA


Zobacz wideo Dlaczego Bałtyk umiera?


Czy foki żyją w Bałtyku? Te cudowne zwierząt uwielbiają nasze morze i opalanie na plaży
Na facebookowym profilu szewo.com - podróże z dronem i bez regularnie pojawiają się zdjęcia z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Głównie są to ujęcia znad Bałtyku, ukazujące szerokie plaże, wysokie klify i skarby morza. Niedawno opublikowano ciekawą fotografię wykonaną w pobliżu ujścia Wisły. Widać na niej kilkadziesiąt fok wypoczywających tuż przy brzegu.


Foki w okolicach ujścia Wisły łapią promienie wiosennego Słoneczka


- czytamy w opisie pod zdjęciem. Zwierząt jest naprawdę sporo, a większość z nich leży ciasno jedna obok drugiej. Widok jest imponujący i bardzo rzadki. Mało kto ma okazję zobaczyć aż tyle fok w jednym miejscu. Nic zatem dziwnego, iż fotografia gwałtownie obiegła media społecznościowe.


Zobacz też: Na polskich plażach leżą prawdziwe skarby. Takie bursztyny są warte choćby 20 tys. złotych


Jakie foki żyją w Morzu Bałtyckim? Tego powinniśmy przestrzegać
Wiosna to najlepszy moment, by obserwować bałtyckie foki. Młode rodzą się zwykle na przełomie lutego i marca, dlatego w kwietniu już swobodnie poruszają się w większych grupach. Najwięcej czasu spędzają w wodzie, jednak co pewien czas wychodzą na brzeg, aby nabrać sił przed dalszym pływaniem. W Polsce występują trzy gatunki fok: foka szara, foka pospolita i foka obrączkowana, a największe skupiska można zaobserwować w Zatoce Gdańskiej. Choć dzięki międzynarodowym działaniom podjętym w latach 80. XX wieku populacja foki szarej w Bałtyku zwiększa swoją liczebność, to zwierząt przez cały czas jest znacznie mniej niż jeszcze 100 lat temu. Z powodu masowych polowań w latach 40. i zanieczyszczania mórz, do jakiego doszło w XX wieku, ssaków było coraz mniej. Z tego względu dziś każdy z nas powinien dbać o naturalne środowisko tych zwierząt. WWF przypomina, aby nie podchodzić do fok, które zaobserwujemy na brzegu. jeżeli spotkasz na plaży fokę, która wygląda na ranną lub chorą, działaj gwałtownie i zadzwoń do Błękitnego Patrolu WWF ( tel. 795 536 009).


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału