Chcesz, by kwiaty balkonowe kwitły aż do jesieni? Jest warunek

top.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Nie ma piękniejszej ozdoby balkonowej niż obficie kwitnące kwiaty. Wystarczy kilka donic z pelargoniami, surfiniami czy begoniami, żeby stworzyć kolorową przestrzeń. Co jednak zrobić, żeby rośliny cieszyły nasze oczy aż do jesieni? Samo posadzenie to nie wszystko.

Kwiaty balkonowe mają swoje wymagania. Tylko przy odpowiedniej pielęgnacji będą kwitły długo, choćby do pierwszych przymrozków. Właśnie dlatego trzeba poznać najważniejsze zasady pielęgnacyjne tych roślin. Regularne podlewanie ma szczególne znaczenie.

Sadzenie kwiatów balkonowych - stanowisko i podłoże

Przed sadzeniem kwiatów balkonowych należy sprawdzić ich wymagania dotyczące stanowiska i ziemi. Przykładowo pelargonie, surfinie i werbeny preferują słoneczne miejsca, dlatego będą kwitły obficie na południowym balkonie. Z kolei na ten północny i wschodni najlepiej wybrać begonie, fuksje oraz niecierpki.

Jeśli chodzi o podłoże, to te rośliny sadzimy na żyznej, lekkiej ziemi balkonowej z nawozem długodziałającym, który pobudza je do wzrostu. Polecamy również wypełnienie dna doniczek keramzytem, aby nadmiar wody mógł swobodnie spływać.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak dbać o lawendę w lipcu? najważniejsze zasady letniego cięcia lawendy

Dlaczego regularne podlewanie kwiatów balkonowych jest tak ważne?

Regularne podlewanie kwiatów balkonowych to podstawa. jeżeli zapomnimy o tym zabiegu, to uschną i całkowicie stracą swój urok. Wszystko dlatego, iż nie mają skąd pobierać wody, ponieważ ich przestrzenią jest doniczka.

W związku z tym w trakcie upałów należy podlewać te rośliny choćby codziennie. Przy umiarkowanej pogodzie możemy robić to co 2 dni. Kwiaty balkonowe nawadniamy rano lub wieczorem, żeby nie doszło do poparzenia. Oprócz tego unikamy moczenia liści. W przeciwnym wypadku istnieje większe prawdopodobieństwo rozwoju chorób grzybowych.

Okazy, które sadzimy w doniczkach na balkonie, nie tolerują również przelania. Właśnie dlatego naczynia powinny mieć drenaż.

Nie tylko podlewanie. Jak jeszcze dbać o kwiaty balkonowe, żeby kwitły do jesieni?

Oprócz podlewania bardzo ważne jest również nawożenie tych roślin. W sezonie musimy co kilka dni zasilać je płynnymi nawozami dedykowanymi dla kwiatów balkonowych. jeżeli nie będziemy tego robić, to liście okazów zżółkną, a ich kwitnienie będzie słabe.

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje kwitnienie. Przez pozostawione suche kwiaty roślina przeznacza swoją energię na produkcję nasion, zamiast na wytwarzanie nowych pąków.

Nie zapominajmy o kontroli kwiatów balkonowych pod kątem występowania szkodników, tj. mszyce czy przędziorki. jeżeli zauważymy niepokojące objawy, to powinniśmy natychmiast przystąpić do działania, stosując preparaty ekologiczne lub oprysk z pokrzywy. Tylko zdrowe okazy mogą kwitnąć długo i obficie.

Zobacz też:

Atakuje rośliny w wakacje. Możesz się go pozbyć jednym prostym opryskiem

Liście ogórków żółkną? Nie czekaj, aż całkiem uschną, lekarstwo masz w apteczce

Ten produkt z kuchni to postrach ślimaków i mrówek. Wystarczy rozsypać go na grządkach

Idź do oryginalnego materiału