Broholmer to rasa, która niegdyś omal nie wymarła, na szczęście udało się ją zrekonstruować, dzięki oddanemu gronu miłośników. Dziś jest prawdziwą dumą narodową Danii. Na pierwszy rzut oka widać, iż broholmer to pies w typie molosa – jego wygląd to prawdziwe uosobienie siły. Jest odważny i zawsze pewny siebie, w związku z tym świetnie sprawdza się w roli stróża. Jednocześnie nie można odmówić mu przyjacielskiego temperamentu. Czym jeszcze wyróżnia się ten psi mocarz o owczym sercu? Jakie wymogi trzeba spełnić, by mieć go w swoim domu? Skąd pochodzi nazwa rasy? Na te i wiele więcej innych pytań postaramy się odpowiedzieć Wam w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Broholmer według różnych organizacji kynologicznych
Broholmer to pies, który został uznany przez kilka prestiżowych organizacji kynologicznych. Do ich grona zalicza się Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (FCI), której zadaniem jest m.in. ujednolicanie standardów i opisywanie cech danej rasy, sporządzanie regulaminów hodowlanych oraz nadzorowanie wystaw. FCI zatwierdziła wzorzec rasy w 1982 roku. Klasyfikacja broholmera prezentuje się następująco:
- Grupa 2 Pinczery, sznaucery molosy i szwajcarskiepsy do bydła.
- Sekcja 2.1 Molosy typu mastifa.
- Numer wzorca: 315.
Natomiast klasyfikacja broholmera według innych organizacji kynologicznych wygląda tak:
- American Kennel Club (AKC) – Foundation Stock Service (wzorzec FCI),
- United Kennel Club (UKC) – psy stróżujące.
Organizacje takie jak Australian National Kennel (ANKC), World Kennel Union (WKU), Canadian Kennel Club (CKC) nie opracowały standardów rasy.
Broholmer – historia rasy
Broholmer to stara rasa psa, w związku z tym jej historia jest dość długa i niezwykle ciekawa. Chcesz ją poznać? Przeczytaj poniższy tekst.
Broholmer – skąd się wziął?
Broholmer pochodzi z Danii, na tamtejszych terenach był znany już za czasów średniowiecza. Najprawdopodobniej trafił tam, dzięki Wikingom, którzy przywieźli molosy z Wielkiej Brytanii do Danii. Z czasem zaczęto je krzyżować z dogami niemieckimi, a w dalszym etapie z mastifami angielskimi. W XVII w. broholmera rozpopularyzował hrabia Niels Frederik Sehested z Broholm. Zafascynowany silnym, odważnym psem, pieczołowicie zaczął prowadzić jego hodowle. Obdarowywał szczeniętami ludzi, którzy zobowiązali się wspierać rozwój rasy. Broholmera nazwano od wyspy, na której mieszkał hrabia. Określany jest również dogiem lub mastifem duńskim.
Broholmer – użytkowość
Psy rasy broholmer początkowo często brały udział w polowaniach na jelenie, ponieważ były szybkie, silne i zawsze czujne. Nieco później zaczęły pojawiać się na szlacheckich dworach. Były używane jako psy stróżujące, strzegły posiadłości przed intruzami. Dziś również doskonale sprawdzają się w roli stróży. Dzięki wyważonemu charakterowi mogą być też świetnymi psami rodzinnymi.
Czy pies broholmer to popularna rasa?
Pierwszy wzorzec rasy został opracowany 1886 roku. Populacja broholmerów po II wojnie światowej spadła na tyle, iż groziło im wyginięcie. Na szczęście, dzięki gronu miłośników rasy udało się przywrócić jej świetność. Psy zostały starannie wyselekcjonowane w oparciu o standardy zawarte w pierwotnym wzorcu. Następnie pieczołowicie rozpoczęto hodowlę, na którą zostały nałożone restrykcyjne zasady. Aż do 2001 roku duńskiego psa nie można było wywieźć poza teren jego rodzimego kraju. Broholmer uważany jest za skarb narodowy Danii i tam możemy spotkać najwięcej przedstawicieli tej rasy. Mogą nabyć go tylko członkowie Duńskiego Klubu Rasy, którzy zobowiązani są do przestrzegania ustalonych przepisów.
Broholmer – wygląd potężnego molosa
Broholmer to pies w typie mastifa. Jest dobrze umięśniony i postawny – jego wygląd zdecydowanie wzbudza respekt. Poniżej przedstawiamy więcej cech charakterystycznych doga duńskiego.
Broholmer – sylwetka i wygląd ogólny
Broholmer to potężny pies o grubym kośćcu i mocnej budowie ciała. Klatka piersiowa jest szeroka, a tułów jest proporcjonalny względem reszty ciała. Jego sylwetka sprawia wrażenie delikatnie zgarbionej. Posiada on masywną i szeroką głowę oraz grubą szyję, z której delikatnie zwisa luźny fałd skóry. Przenikliwe spojrzenie wyraża dużą pewność siebie – z pewnością ma w sobie coś magnetyzującego. Oczy są średniej wielkości, tęczówki mogą mieć kolor od jasnego do ciemnego bursztynu. Uszy natomiast są zwisające i wysoko osadzone na głowie, sięgają do policzków. Ogon jest nisko osadzony, ułożony szablasto. Gruby u nasady, cieńszy na końcu.
Jak duży jest broholmer?
Broholmer to duży pies, który osiąga imponujące rozmiary. Samce mogą mierzyć ok. 75 cm w kłębie. Ich waga wynosi od 50 do 70 kg, przy czym suki ważą od 40 do 60 kg. Mają one ok. 70 cm w kłębie.
Broholmer – wszystko o umaszczeniu
Broholmer posiada dwuwarstwową szatę, podszerstek jest dość gęsty. Wierzchnia część sierści broholmera jest krótka i przylegająca. Może występować w kilku kolorach, a mianowicie:
- czarnym,
- złocisto-rudym,
- żółtym z czarną maską,
W obrębie tych wszystkich kolorów mogą pojawić się białe znaczenia w okolicach piersi, a także na łapach i końcu ogona.
Broholmer – pielęgnacja łatwa i przyjemna
Broholmer jest psem mało wymagającym, jeżeli chodzi o pielęgnację. Wystarczy minimum zaangażowania, by mógł zachwycać nienagannym wyglądem. Co zrobić, żeby osiągnąć zadowalający efekt? Podpowiadamy.
Jak dbać o sierść broholmera?
Sierść mastifa duńskiego jest dość łatwa w pielęgnacji ze względu na długość. Krótkie włosy wystarczy dokładnie wyczesywać przynajmniej raz w tygodniu. W okresie linienia, czyli dwa razy w roku, warto wyczesywać je częściej, by nie wbijały się w dywany, meble i tapicerki. Można użyć do tego celu gumowej szczotki, a w trakcie linienia – furminatora.
Jak często kąpać broholmery?
Kąpiel broholmera ze względu na swoje pokaźne gabaryty może nastręczać pewnych problemów, ponieważ zdecydowanie nie zmieści się do brodzika, ani choćby małej wanny. Na szczęście nie trzeba go kąpać często. Najlepiej, w miarę możliwości, robić to na świeżym powietrzu, gdzie jest dużo miejsca. Można wykąpać broholmera np. w dmuchanym basenie lub polewając wodą z węża ogrodowego. Końcówkę warto trzymać blisko ciałka psa, by woda mogła głębiej wsiąknąć we wszystkie warstwy sierści. Do kąpieli warto użyć szamponu dla psa, może być to np. szampon regenerujący, który dobrze odżywi sierść i nada jej blasku.
Co jeszcze jest ważne w pielęgnacji?
Oprócz dbania o sierść psa ważna jest także kontrola jego oklapniętych uszu, którym nie jest zapewniona odpowiednia wentylacja, co może prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Właśnie dlatego uszy psa trzeba oczyszczać z nadmiaru woskowiny przy pomocy specjalnych preparatów. Warto również dbać o higienę jamy ustnej broholmera poprzez regularne szczotkowanie zębów lub podawanie smaczków dentystycznych.
Broholmer – charakter i temperament
Broholmer to pies silny i odważny, ale jednocześnie łagodny. Z nami dowiesz się więcej o jego wyjątkowym usposobieniu. Poniżej krótko przedstawiliśmy charakterystykę rasy.
Broholmer – dla kogo jest stworzony?
Mastif duński jest bardzo oddany swojej rodzinie. W związku z tym broholmer świetnie sprawdza się jako pies stróżujący i pupil domowników. Dzielnie strzeże swoich opiekunów i ich dobytku przed intruzami. Najlepiej czuje się w towarzystwie osób aktywnych, gdzie będzie mógł uczestniczyć w codziennych treningach. Raczej nie odnajdzie się w otoczeniu seniorów, chyba iż będą w stanie dotrzymać mu kroku.
Broholmer w stosunku do dzieci i innych zwierząt
Broholmer to pies o zrównoważonym temperamencie. Dla najbliższych jest niezwykle łagodny oraz przyjacielski – również bardzo cierpliwy i opiekuńczy wobec dzieci. Mimo wszystko zabawy powinny odbywać się pod okiem osób dorosłych, ponieważ broholmer mógłby, całkiem nieumyślnie, zrobić krzywdę naszym pociechom. Swoje dzieci powinniśmy edukować w zakresie adekwatnego traktowania zwierząt – najlepiej już najmłodszych lat.
Broholmer, dzięki towarzyskiemu usposobieniu, spokojnie może żyć pod jednym dachem z innymi psami i kotami. Mimo wszystko warto kontynuować naukę socjalizacji szczeniaka, która powinna być rozpoczęta już w hodowli. Oczywiście najlepiej, gdyby zwierzęta wychowywały się razem od małego.
Ulubione zajęcia doga duńskiego
Mogłoby się wydawać, iż broholmer jako pies w typie molosa nie potrzebuje dużej dawki ruchu. Nic bardziej mylnego – to aktywny psiak i do szczęścia trzeba mu regularnych spacerów połączonych ze stymulacją umysłową, jak np. zabawy przy pomocy maty węchowej.
Czy wychowanie broholmera to ciężkie zadanie?
Broholmer będzie grzecznym i posłusznym pupilem, jeżeli od małego będziemy wpajać mu najważniejsze zasady, jakie panują w naszym domu. Musimy także zadbać o jego prawidłowy rozwój (fizyczny i psychiczny). Jak wychować psa tej rasy? Podpowiadamy.
Broholmer – niezawodny stróż domu. Gdzie będzie żyło mu się lepiej?
Broholmer ze względu na duże rozmiary nie będzie nadawał się do ciasnych kawalerek, ani mieszkań w bloku. Może za to bez problemu żyć w domach jednorodzinnych, najlepiej z dużym ogrodem, którego będzie mógł pilnować. Pamiętajmy jednak, by zapewnić mu regularne spacery poza teren posesji.
Broholmer jest obdarzony silnym instynktem stróżującym – może zostawać sam w domu, oczywiście pod warunkiem, iż będziemy go do tego stopniowo przygotowywać już od małego.
Akcesoria dla broholmera
Mastif duński jest bardzo duży, zatem wszystkie akcesoria trzeba dostosować do jego rozmiarów. Przede wszystkim broholmer potrzebuje solidnej grubej smyczy i solidnych szelek. Przyda mu się także trwała miska – najlepiej wybrać taką ze stali nierdzewnej na gumowej podkładce, ponieważ jest bardziej wytrzymała. Powinna mieć minimum 4 l pojemności. Pamiętajmy, iż potrzebne są dwie – jedna na jedzenie, a druga na wodę.
Kolejnym elementem wyprawki dla naszego broholmera jest legowisko. Warto wcześniej zmierzyć psa i na tej podstawie wybrać najlepsze dla niego posłanie. Powinien móc swobodnie rozprostować w nim nogi. Oczywiście możemy trzymać go również w kojcu – pamiętajmy jednak, iż powinien mieć stały kontakt ze wszystkimi domownikami, by nie nabawił się lęku separacyjnego, który może prowadzić do poważnych problemów behawioralnych.
Co jest ważne w wychowaniu psa duńskiego?
By broholmer był dobrze ułożonym psem, musimy zadbać o spełnianie jego podstawowych potrzeb i zapewnić regularne treningi. Co zrobić, by były skuteczne? Pierwszym krokiem do sukcesu jest budowanie silnych więzi poprzez wspólne spędzanie czasu i zabawy. Pies chętniej będzie wykonywał polecenia opiekuna, któremu ufa. Zabawki, które sprezentujemy naszemu broholmerowi muszą być wykonane z solidnych materiałów, ponieważ gwałtownie może je niszczyć.
Broholmer – szkolenie
Broholmer kiedyś w swojej pracy musiał wykazywać się dużą niezależnością. W związku z tym z całą pewnością przydadzą mu się treningi z posłuszeństwa. Dobrze wyszkolony może zostać choćby psem obronnym. Podpowiemy, jak powinno wyglądać jego szkolenie.
Nauka posłuszeństwa broholmera
Broholmer to pies, którego szkolenie powinniśmy zacząć już od wczesnych lat szczenięcych. Dzięki temu będziemy mieli więcej czasu w utrwalenie dobrych nawyków. Potrzebujemy dużej dawki cierpliwości i konsekwencji, która pozwoli nam osiągnąć zamierzone efekty. Warto zapisać się wraz z młodym broholmerem do psiej szkoły. Tam pod okiem profesjonalnego trenera będziemy mogli uczyć naszego pupila posłuszeństwa. Pomoże on opanować psu podstawowe i bardziej zaawansowane komendy.
Oczywiście treningi warto regularnie powtarzać w domu. W pierwszej kolejności trzeba zacząć od prostych komend, by później, w miarę postępów, przechodzić do bardziej skomplikowanych. Ćwiczenia nie powinny być zbyt długie i monotonne, by pies mógł się skupić na wykonywanych zadaniach.
Smaczki treningowe w szkoleniu psa
Oczywiście podstawowym elementem treningów jest odpowiednia motywacja – bez niej nic się nie uda. Dlatego warto wypróbować metody pozytywnych wzmocnień. Jej głównym założeniem jest nagradzanie psa po poprawnym wykonaniu danej komendy. Możemy nagrodzić go ulubioną zabawką, pieszczotami lub smaczkiem – w zależności od tego, co nasz pupil lubi najbardziej.
Pamiętajmy o tym, żeby ściśle kontrolować ilość podawanych przysmaków treningowych, by nie doprowadzić do otyłości psa. Nie mogą przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego.
Hodowla broholmera – najważniejsze informacje
Zakup broholmera wcale nie jest łatwy. W Polsce raczej nie spotkamy legalnie działających hodowli psa tej rasy – największy wybór jest w Danii lub Niemczech. Poniżej przedstawiliśmy podstawowe informacje na temat hodowli doga duńskiego.
Dokumenty broholmera
Przede wszystkim każdy, kto chce nabyć broholmera, musi zapisać się do Duńskiego Klubu Rasy, zobowiązać się do przestrzegania jego zasad, a także wnieść opłatę członkowską. Szczenięta nie są wydawane wcześniej niż po ukończeniu 8 tygodnia życia. Po tym czasie hodowca jest zobowiązany do wydania nam stosownych dokumentów potwierdzających przynależność psa do danej rasy. Jednym z nich jest metryka, która zawiera opis rasy – wszystkie najważniejsze dane na temat urodzenia młodego broholmera oraz jego rodziców. Na podstawie metryki możemy wyrobić rodowód – dokument niezbędny przy zakładaniu własnej hodowli lub startowaniu z psem w pokazach. Zawiera najważniejsze dane na temat przodków szczeniaka i jego osiągnięciach. Na jego podstawie możemy ocenić predyspozycje wystawowe i hodowlane młodego broholmera.
Hodowca jest również zobowiązany do wydania książeczki zdrowia szczeniaka oraz okazania badań wykonywanych pod kątem dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Powinien również sporządzić umowę kupna-sprzedaży.
Co warto wiedzieć przed nabyciem szczeniaka?
Broholmer to wspaniały pies rodzinny i stróżujący, jest przyjacielski, a także podatny na szkolenie. Niestety wciąż mało popularny w naszym kraju. Mimo wszystko lista oczekujących na jego nabycie jest dość długa. Zatem, jeżeli planujemy sprowadzić broholmera z zagranicy, musimy liczyć się z długim czasem oczekiwania. Powinniśmy dobrze przemyśleć, czy jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki i dobrą opiekę psu o tak dużych gabarytach.
Jeśli już zdecydujemy się na nabycie broholmera, powinniśmy znaleźć dobrą hodowlę. Nie będzie to trudne, ponieważ klub rasy dopuszcza do hodowli jedynie osobniki zdrowe, o zrównoważonym usposobieniu i wyglądzie zgodnym z obowiązującymi standardami. Psy przeznaczone do rozmnażania są starannie wyselekcjonowane, ponieważ hodowcy są zobowiązani do przestrzegania restrykcyjnych zasad klubu. Młode broholmery powinny być wypielęgnowane, odpowiednio odżywiane, zdrowe i przyjaźnie nastawione. Osoba prowadząca hodowlę chętnie przedstawi nam informacje o rasie, a także odpowie na nasze pytania. Sam również będzie chciał wiedzieć, w jakich warunkach będzie wychowywał się broholmer i czy jesteśmy w stanie zapewnić mu należytą opiekę.
Wyprawka dla szczeniaka z hodowli
Młody broholmer opuszczając hodowlę, może zostać zaopatrzony w wyprawkę, do której zalicza się:
- miska na pokarm i wodę,
- małe opakowanie karmy,
- smycz i obroża,
- ulubiona zabawka.
Broholmer – zdrowie i typowe choroby
Broholmer to pies, którego średnia długość życia może wynosić od ok. 10 do 12 lat. Nie straszne są mu wysokie temperatury – jednak mimo wszystko w upalne dni warto zapewnić mu wygodne miejsce w cieniu, by mógł zregenerować siły. Ponadto broholmer, dzięki grubej warstwie podszerstka, dobrze znosi zimno.
Broholmer – predyspozycje do chorób
Broholmer jest psem zdrowym i odpornym. Dzięki starannie prowadzonej selekcji hodowlanej nie zagrażają mu wady genetyczne. Mastif duński nie choruje częściej niż inne psy. o ile zadbamy o jego regularne szczepienia, dobre odżywianie i kondycję fizyczną, będzie cieszył się długim, szczęśliwym życiem.
Jak większość ras dużych i olbrzymich, niektóre osobniki mogą mieć problemy z dysplazją stawów biodrowych i łokciowych. Dlatego musimy dbać o regularne badania, nie nadwyrężać ich stawów oraz zapewnić odpowiednią suplementację.
Jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie doga duńskiego?
Broholmer, jak każdy inny pies dla utrzymania dobrego zdrowia i kondycji potrzebuje dobrze zbilansowanej diety. Co powinny zawierać posiłki doga duńskiego, by były w pełni wartościowe? Poniżej opowiedzieliśmy trochę na temat jego żywienia.
Dostępne metody żywienia
Właściwe odżywianie psów to bardzo ważna kwestia. W pierwszej kolejności warto wybrać odpowiednią metodę. Do najpopularniejszych sposobów żywienia należy podawanie gotowych karm lub stosowanie diety BARF – wszystko zależy od naszych preferencji oraz gustu naszego pupila. Finalnie chodzi o to, by dostarczyć psu wszelkich niezbędnych składników odżywczych.
Serwowanie psu karmy komercyjnej z pewnością zaoszczędzi dużo czasu, które moglibyśmy zmarnować na dokładnym komponowaniu poszczególnych składników diety. Gotowa karma jest łatwa w przechowywaniu. Poza tym na rynku znajdziemy duży wybór karm dostosowanych do potrzeb Twojego psiaka. Musimy jednak patrzeć na skład i wybierać dobre jakościowo produkty – bez sztucznych wzmacniaczy smaku.
Swojego broholmera możemy równie dobrze karmić dietą BARF. To sposób żywienia, opierający się na naturalnych instynktach psa. Polega na podawaniu surowego mięsa, podrobów, kości oraz wybranych owoców i warzyw w odpowiednich proporcjach. Dla bezpieczeństwa naszego psiego przyjaciela powinniśmy posiadać wiedzę z zakresu odżywiania broholmera tą metodą. W przeciwnym wypadku moglibyśmy doprowadzić do niedoboru istotnych składników odżywczych.
Dieta broholmera na różnych etapach życia – co musi się w niej znaleźć?
Posiłki broholmera powinny być odpowiednio skomponowane pod kątem odpowiednich składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy i minerały. Oczywiście ich zapotrzebowanie różni się na poszczególnych etapach życia.
Psy ras dużych i olbrzymich (takie jak broholmer) rosną dość szybko, ale dorastają stosunkowo późno, bo między 18 a 24 miesiącem życia. Do tego czasu można podawać im karmę dla szczeniąt. Młody broholmer ma większe zapotrzebowanie na energię niż dorosły pies. W karmie znajdziemy zwiększoną podaż białka i tłuszczy, które dostarczą maluchowi niezbędnych sił do prawidłowego rozwoju. A także odpowiedni stosunek wapnia do fosforu, który uważany jest za podstawy budulec kości.
Dorosły broholmer potrzebuje tych samych składników odżywczych, co szczenię tylko w zmienionych proporcjach. Z wiekiem zapotrzebowanie na energię maleje. Bardzo ważnym składnikiem w karmach dla doga duńskiego jest dobrze przyswajalne białko zwierzęce, które przyczynia się do rozwoju mięśni. istotny jest również dodatek oleju z łososia – zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Między innymi wspierają funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego, a także redukują stany zapalne. Natomiast chondroityna i glukozamina wchodzą w skład chrząstki stawowej. Wspomagają utrzymanie stawów w dobrej kondycji.
Jak karmić psy ras dużych?
Broholmer to pies pokaźnych rozmiarów. W związku z tym może być narażony na rozszerzenie i skręt żołądka. Warto podawać mu kilka małych porcji w ciągu dnia, a także zapewnić odpoczynek po jedzeniu. Musimy pilnować, by nie jadł za szybko. Do tego celu przyda się miska spowalniająca jedzenie.
Broholmer – cena i koszty utrzymania
Cena za broholmera ustalona jest odgórnie przez Duński Klub Rasy, wynosi 2000 tysiące euro, ale oczywiście z czasem może ulec zmianie. Oprócz wydatków związanych z transportem i zakupem psa trzeba liczyć się jeszcze z kosztami wyprawki. Opowiemy trochę więcej o pozostałych wydatkach.
Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym
Miesięczne wydatki związane z posiadaniem broholmera mogą obejmować zakup karmy, worków na nieczystości oraz przysmaków treningowych. Koszt jego utrzymania w ujęciu miesiąca może wahać się w granicach 350-400 zł.
Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim
W wyprawce dla broholmera musi się znaleźć: miska na karmę i wodę, legowisko, smycz oraz obroża, szampon, a także szczotka do pielęgnacji sierści, zabawki, obcinaczka do pazurów, płyn do czyszczenia oczu i uszu. Akcesoria te zużywają się nieco wolniej, w związku z tym wystarczą na dłużej.
Nie zapominajmy także o kosztach usług, takich jak np. wizyty w gabinecie weterynaryjnym oraz nieobligatoryjnie zajęcia w psiej szkole, ubezpieczenie, konsultacje z psim dietetykiem. Cena w tym przypadku jest kwestią indywidualną.
Broholmer – podsumowanie
Broholmer to pies o trudnej historii. Kiedyś rasę uznano za wymarłą, na szczęście udało się ją odtworzyć i dzięki temu mastif duński może doskonale sprawdzać się w roli psa stróżującego i rodzinnego. W artykule opowiedzieliśmy trochę więcej o jego pochodzeniu, a także wymieniliśmy najważniejsze cechy charakteru. Po przeczytaniu wpisu nieobce Ci będą zagadnienia z zakresu prawidłowego żywienia, pielęgnacji i wychowywania psa duńskiego. Przedstawiliśmy także najważniejsze informacje o hodowli broholmera, a na koniec krótko podsumowaliśmy koszty. Mamy nadzieję, iż pomogliśmy Ci w podjęciu decyzji odnośnie nabycia psa tej rasy.