Biały owczarek szwajcarski

3 lat temu

Biały owczarek szwajcarski wywodzi się od owczarków niemieckich. Te inteligentne i energiczne czworonogi są bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi i innych zwierząt. Białe owczarki szwajcarskie wykazują się cierpliwością wobec dzieci, chętnie współpracują z człowiekiem i są znacznie spokojniejsze od owczarków niemieckich. Poznaj bliżej białego owczarka szwajcarskiego.

Biały owczarek szwajcarski – podstawowe informacje

Biały owczarek szwajcarski to średniej wielkości pies. Wyróżnia się wydłużoną, elegancką sylwetką i stojącymi uszami. Występuje w dwóch odmianach szaty: długo- i krótkowłosej.

FCI grupa I, sekcja 1, nr wzorca 347
Długość życia 11–12 lat
Charakter łagodny, przyjazny, inteligentny, nieufny wobec obcych, energiczny
Wielkość wysokość w kłębie: pies 58–66 cm, suka 53–61 cm

masa ciała: pies ok. 30–40 kg, suka ok. 25–35 kg

Sierść

sierść średnio długa: gęsta, przylegająca, z obfitym podszerstkiem; włos okrywowy twardy i prosty

sierść długa: gęsta, przylegająca, z obfitym podszerstkiem; włos okrywowy twardy i prosty

Kraj pochodzenia Szwajcaria

Biały owczarek szwajcarski – szczypta historii

Biały owczarek szwajcarski wywodzi się od owczarka niemieckiego. Białe osobniki tej rasy przez długi czas były rejestrowane i wystawiane, a umaszczania nie uznawano za wadliwe. Co ciekawe, pod koniec XIX wieku na dworze Habsburgów próbowano wprowadzić czystą linię białych owczarków. Białe umaszczenie tych psów wynikało z występowania u nich genu recesywnego.

Podczas II wojny światowej Niemcy uznali biały kolor owczarka za wadliwy. Uważano, iż białe umaszczenie jest równoznaczne z nadwrażliwością, głuchotą lub ślepotą tych zwierząt. Ponadto białe owczarki ze względu na umaszczenie mogą być mylone z owcami, dlatego nie sprawdzają się w roli obrońcy stada. Kanadyjscy i amerykańscy hodowcy założyli jednak specjalne kluby i zakładali hodowlę białych owczarków. Amerykańskie i kanadyjskie owczarki do dziś znane są jako białe owczarki lub białe owczarki niemieckie. Czworonogi o białym umaszczeniu spodobały się Europejczykom, zaczęto je sprowadzać i hodować. W Europie występowały pod nazwą białe owczarki amerykańsko-kanadyjskie, ale o uznanie rasy wystąpiła Szwajcaria, dlatego zmieniono nazwę na biały owczarek szwajcarski.

Rasa została uznana przez Światową Federację Kynologiczną (FCI) w 2002 roku, ale zmiana nazwy spowodowała problemy z rejestracją psów. Do dziś wiele białych owczarków szwajcarskich ma rodowody klubów, które nie są oficjalnie uznawane przez FCI.

W 2003 roku do Polski przybył biały owczarek szwajcarski, jednak większość zwierząt tej rasy została zarejestrowana w klubach nieuznawanych przez FCI.

Biały owczarek szwajcarski – wygląd

Biały owczarek szwajcarski wywodzi się od owczarka niemieckiego i wyróżnia się białym umaszczeniem, elegancką sylwetką oraz mocną budową. Występuje w dwóch odmianach: długo- i krótkowłosej.

Głowa: mocna, sucha i ładnie wyrzeźbiona, proporcjonalna do tułowia; oglądana z góry i z boku ma kształt klina; osie poziome kufy i mózgoczaszki równoległe; kufa mocna i umiarkowanie długa w stosunku do czaszki.

Oczy: średniej wielkości, kształtu migdała, osadzone trochę skośnie, brązowe lub ciemnobrązowe.

Uszy: stojące, wysoko osadzone i sztywno noszone, równoległe wobec siebie i skierowane do przodu, w kształcie długiego, na końcu lekko zaokrąglonego trójkąta.

Ogon: w kształcie kity, szablasty, zwężający się ku końcowi, dość nisko osadzony, sięga przynajmniej stawu skokowego.

Szata:

– sierść, w zależności od odmiany, krótko- i długowłosa: gęsta, przylegająca, z obfitym podszerstkiem; włos okrywowy twardy i prosty; kufa, uszy i przednia strona nóg porośnięte włosem krótkim, a szyja i tylne strony nóg trochę dłuższym, niż na tułowiu; dopuszczalny włos lekko falisty, o ile jest twardy;

– sierść długa: gęsta, przylegająca, z obfitym podszerstkiem; włos okrywowy twardy i prosty; część twarzowa, uszy i przednia strona nóg porośnięte włosem krótkim, na szyi długi włos tworzy wyraźną grzywę, a na udach portki, obfita kita; włos nie powinien być nigdy przesadnie długi; dopuszczalny włos lekko falisty, o ile jest twardy.

Umaszczenie: białe.

Biały owczarek szwajcarski – charakter

Biały owczarek szwajcarski wyróżnia się przyjaznym nastawieniem do ludzi i zwierząt. Kuzyn owczarka niemieckiego jest niezwykle inteligentny, energiczny, chętny do współpracy, ale także nieufny w stosunku do obcych. Biały owczarek szwajcarski ze względu na wyjątkową czujność nadaje się na stróża, ale sprawdzi się również w dogoterapii, ratownictwie oraz sportach, takich jak: obedience, dogtrekking czy tropienie użytkowe. Podobnie jak w przypadku pozostałych ras, biały owczarek szwajcarski powinien przebywać z dziećmi pod nadzorem opiekuna. Warto również pamiętać o uczeniu dzieci od małego prawidłowych zachowań wobec psów.

Biały owczarek szwajcarski – dla kogo?

Biały owczarek szwajcarski potrzebuje dużej dawki ruchu oraz umiejętnego szkolenia. Wymaga zaangażowania, cierpliwości, wrażliwości i stanowczości. Biały owczarek szwajcarski nie nadaje się na pierwszego psa. Zwierzęta tej rasy nie są też polecane osobom zapracowanym lub mało aktywnym.

Biały owczarek szwajcarski – cena

Cena za szczenię białego owczarka szwajcarskiego z dobrej hodowli wynosi ok. 3000 zł. Na kwotę tę składają się: opieka (w tym weterynaryjna) nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży, socjalizacja szczeniąt, odpowiednia dieta oraz czas poświęcony na pielęgnację. Ceny czworonogów z profesjonalnych hodowli są wysokie, ponieważ opieka nad nimi wymaga ogromnego zaangażowania hodowców oraz dużych nakładów pracy. jeżeli nie zależy nam na konkretnej rasie, warto rozważyć adopcję psa ze schroniska.

Biały owczarek szwajcarski – pielęgnacja

Biały owczarek szwajcarski wymaga regularnego usuwania podszerstka, przynajmniej raz w tygodniu. W okresie linienia konieczne jest codzienne wyczesywanie czworonoga. Psy tej rasy należy kąpać w razie potrzeby, stosując specjalny szampon dla psów o białej sierści. Jak w przypadku każdej rasy, zalecane jest codzienne mycie zębów, regularna kontrola oczu, uszu oraz skracanie pazurów według potrzeb.

Biały owczarek szwajcarski – żywienie

Biały owczarek szwajcarski nie należy do psów wybrednych pod względem żywienia, dlatego najlepiej sprawdzi się dla niego pełnoporcjowy pokarm dobrej jakości, dopasowany do wieku, masy ciała, poziomu aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Taki pokarm zawiera niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach.

Najlepiej podawać mokre i suche pożywienie w równych proporcjach (np. 100 g na 100 g) pod względem masy produktów. Jedzenie suche jest bardziej kaloryczne od mokrego, wspomaga też higienę jamy ustnej zwierzęcia. Z kolei jedzenie mokre ułatwia dbanie o szczupłą sylwetkę pupila i jest atrakcyjne pod względem zapachowym. Dzienną porcję pokarmu trzeba podzielić na dwa lub trzy posiłki serwowane o stałych porach. Warto również podawać czworonogowi przysmaki, pilnując, aby nie przekraczały one 10% dziennej dawki energii. Należy pamiętać, iż pies nie powinien jeść godzinę przed spacerem i co najmniej 15 minut po spacerze. Jak w przypadku każdego psa, opiekun powinien zapewnić czworonogowi nieograniczony dostęp do czystej i świeżej wody.

Biały owczarek szwajcarski – zdrowie

Białe owczarki szwajcarskie należą do silnych, zdrowych i odpornych ras. Bardzo rzadko, ale mogą wystąpić u nich takie schorzenia, jak:

  • dysplazja biodrowa i łokciowa,
  • rozszerzenie przełyku,
  • choroby trzustki,
  • mielopatia degeneracyjna.

Biały owczarek szwajcarski – ciekawostki

  • Białe umaszczenie owczarków niemieckich przez długi czas uznawane było za adekwatne, a na dworze Habsburgów choćby za pożądane. W XIX wieku próbowano wprowadzić linię białych owczarków.
  • Biały kolor spowodowany jest genem recesywnym. Za nosiciela genu uznaje się Horanda von Grafratha, pierwszego oficjalnie zarejestrowanego białego owczarka niemieckiego.
  • Biały kolor owczarków niemieckich został uznany za wadliwy w okresie II wojny światowej. Niemcy uważali białe osobniki za albinosy i unikali kojarzenia z osobnikami o ciemnym umaszczeniu, ponieważ sądzili, iż powoduje blaknięcie rudej barwy. Założenia były błędne. Gen recesywny nie ma wpływu na blaknięcie rudego odcienia, podobnie jak nie jest odpowiedzialny za występowanie nadwrażliwości na światło, głuchoty lub ślepoty. Okazało się, iż owczarki o białym umaszczeniu posiadają ten sam pigment w skórze i oczach, co osobniki o ciemnym umaszczeniu.

Biały owczarek szwajcarski – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psów: Cezar, Rafi, Rambo, Ares, Reks, Mozart, Kargo, Agent, Hugo, Charlie.

Przykładowe imiona dla suk: Fiona, Sisi, Leya, Saba, Roxi, Luna, Milka, Beti, Fibi.

Idź do oryginalnego materiału