We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.
1.) Noc Muzeów 2025
Już 17 maja (sobota) Wrocław po raz szesnasty zaprosi mieszkańców i turystów do wspólnego odkrywania kultury, sztuki i historii podczas jednej z najbardziej wyczekiwanych imprez roku – Nocy Muzeów 2025. W tym roku wydarzenie zyska wyjątkowy wymiar – swoje 60-lecie świętuje Muzeum Architektury, wyjątkowa instytucja, która w podczas ubiegłorocznej edycji cieszyła się najwyższą frekwencją odwiedzających.
W tegorocznej edycji weźmie udział 91 instytucji, które udostępnią ponad 100 lokalizacji – w tym galerie i pracownie na Podwórku Ruska 46. Łącznie zaplanowano około 150 wydarzeń.
Więcej o wydarzeniu można przeczytać w artykule na naszym portalu [KLIKNIJ].
Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: sobota (17 maja), godz. 12:00-24:00
2.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej
Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, realizowane są codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.
16 maja (piątek)
godz. 21:00 Cztery Żywioły. Czas trwania pokazu: 14:50 min
17 maja (sobota)
godz. 21:00 – Dzień Dobry Marilyn. Czas trwania pokazu: 12:46 min
Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (16-17 maja)
3.) Piknik „Wrocławianie i 4 łapy na polanie”
– Tego dnia nie tylko przypomnimy o obowiązkach właścicieli czworonogów, ale również damy sympatykom zwierząt okazję do skorzystania z porad weterynaryjnych, udziału w warsztatach udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej (RKO na fantomie zwierzęcym), spotkań z organizacjami prozwierzęcymi przeciwdziałającymi bezdomności oraz zapoznać się z pracą policyjnego patrolu z psem tropiącym – zachęca Straż Miejska, organizator wydarzenia.
W programie przewidziano również adopcję psów, prezentację dronów i quadów, a także pokaz pracy Referatu Patroli Konnych oraz Animal Patrolu Straży Miejskiej Wrocławia.
Gdzie: polana w Parku Grabiszyńskim, koło Cmentarza Żołnierzy Polskich
Kiedy: sobota (17 maja), godz. 14:00-17:00
4.) Mecz I Ligi Rugby: KS Rugby Wrocław vs AZS AWF Warszawa
– Czas na finałową kolejkę sezonu I ligi rugby! Już w tę sobotę o godzinie 14:00 stadion przy Lotniczej 72 we Wrocławiu stanie się areną ostatniego meczu sezonu. Na murawie zmierzą się gospodarze – KS Rugby Wrocław – z ekipą AZS AWF Warszawa! Wstęp wolny – zabierz rodzinę, znajomych, szalik i donośny doping! Dajmy razem mocne wsparcie naszej drużynie w ostatnim gwizdku sezonu – zachęcają organizatorzy.
Gdzie: Stadion Rugby, ul. Lotnicza 72
Kiedy: sobota (17 maja), godz. 14:00
5.) Piknik Rodzinny na Praczach Odrzańskich
– Czy wiecie, iż w połowie maja obchodzimy Dzień Rodziny? To znakomita okazja, by spotkać się w grodzie rodzinnym na pikniku pełnym atrakcji! Będzie moc atrakcji sportowych, uwielbiane przez dzieci dmuchańce, strefa zabawek plenerowych, zawody i aktywności sportowe, dla odważnych dmuchane kule do skakania. Przygotujemy wraz z partnerami stoiska z warsztatami, pokazy pierwszej pomocy oraz animacje dla dużych i małych. Planujemy też słodką strefę gastro, a w zielonych okolicznościach przyrody – położoną nieco z boku – strefę odpoczynku z wygodnymi leżakami – wyliczają organizatorzy.
Gdzie: fragment ul. Karpnickiej, tereny zielone oraz boiska Szkoły Podstawowej nr 22
Kiedy: piątek (16 maja), godz. 15:00-19:00
6.) Nieposłuszne Gwiazdy – wystawa w BWA
– „Posłuszne gwiazdy” to określenie, jakim posłużył się szkocki powieściopisarz i poeta Robert Louis Stevenson, gdy opisywał gazowe latarnie oświetlające dziewiętnastowieczny Londyn. Wyrażona w tej formule idea ujarzmienia nocy znakomicie wpisywała się w modernizacyjne wizje epoki nowoczesności, na czele z obietnicą podboju natury i ambicją dostosowania zjawisk przyrody do potrzeb człowieka. Wystawa proponuje inne spojrzenie na relację człowieka z kosmosem. Tutaj gwiazdy – rozumiane jako zjawiska pozaziemskie i niedające się okiełznać – nie podlegają ludzkiej woli i planom, są nieposłuszne – piszą organizatorzy.
Gdzie: galeria BWA Wrocław Główny, ul. Piłsudskiego 105, 1 piętro Dworca Głównego PKP
Kiedy: 25.04-24.08.2025
7.) 10. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
– Wszystkie osoby zainteresowane poezją (i te nie do końca, ale jej ciekawe) zapraszamy w tych dniach do stolicy Dolnego Śląska. Przygotowaliśmy dla was głośne czytania wierszy, premiery książkowe, debaty, warsztaty i wydarzenia, gdzie muzyka utworom lirycznym towarzyszy bądź je uzupełnia. A przede wszystkim bardzo dużo rozmów. Spotkacie u nas osoby, które na scenie poetyckiej są od dawna albo nieco krócej, ale zaprosimy też tych, którzy dopiero w tym świecie chcą zaistnieć. Starczy miejsca dla wszystkich! Wierzymy w inkluzywną naturę poezji – zachęcają organizatorzy.
Program: https://silesius.wroclaw.pl/festiwal/program/
Gdzie: Wrocławski Dom Literatury | Klub Proza
Kiedy: 13-18 maja
8.) Pchli Targ w Sercu Szczepina
– W każdą trzecią niedzielę miesiąca, od maja do października, z przerwą wakacyjną w sierpniu, na Sercu Szczepina, w godz. 11.00-15.00 każdy może rozłożyć swoje stoisko i stać się sprzedawcą. Rzeczy, które uważa za niepotrzebne dla innych mogą okazać się perełkami – piszą organizatorzy.
Gdzie: skwer św. o. Damiana de Veustera
Kiedy: niedziela (18 maja), godz. 11:00-15:00
9.) Niedziele w Parku Śniadaniowym
– Wyobraź sobie leniwe poranki na trawie, aromatyczne śniadania, kieliszek bąbelków i spotkania z bliskimi pod gołym niebem… Brzmi dobrze? Wpadnij do Parku Śniadaniowego i zacznij niedzielę dokładnie tak, jak lubisz! Wystawcy przygotują dla Was pyszne propozycje śniadaniowe i lunchowe oraz rozmaite napoje. W planie animacje i atrakcje dla dzieci i dorosłych. Do tego relaksująca atmosfera i dużo przestrzeni do piknikowania – wyliczają organizatorzy.
Gdzie: Park Andersa (tuż obok ForestBaru przy ul. Kamiennej 75)
Kiedy: niedziela (18 maja), godz. 9:00-16:00
10.) Wystawa Barbary Sikory „Pająki”
– Zapraszamy na ekspozycje „Pająków”, przestrzennych kompozycji i papierowych wycinanek zdobiących pomieszczenia związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Dawniej wierzono w ochronną moc pająków, misternie utkane dekoracje chroniły domowników przez złymi siłami. Stanowiły ozdobę sufitu, którą przygotowywano z okazji świąt, a miejscem, gdzie je najczęściej wieszano była przestrzeń nad łóżkiem – piszą organizatorzy.
Gdzie: Centrum Kultury Agora, Galeria na piętrze, ul. Serbska 5a
Kiedy: 6 kwietnia-31 maja
11.) Wystawa „Trzeba tylko chcieć” – plakaty Jakuba Kamińskiego
– Zapraszamy na wyjątkową ekspozycję prac Jakuba Kamińskiego – projektanta plakatów, ilustracji prasowych i okładek książkowych, wielokrotnie nagradzanego w prestiżowych konkursach graficznych m.in. Konkurs 30/30, Polish Graphic Design Awards oraz Satyrykon – zachęcają organizatorzy.
Wystawa „Trzeba tylko chcieć” to zbiór kilkunastu komercyjnych i prywatnych plakatów z ostatnich lat, wykonanych w technice mieszanej – z wykorzystaniem programów komputerowych, nożyczek, kredek i farby.
Gdzie: Centrum Kultury Nowy Pafawag, Hol Główny, ul. Chociebuska 4-6
Kiedy: 22.03-22.06
12.) Muzyczna Klasyka dla Smyka – bezpłatny koncert
– W każdą niedzielę zapraszamy na cykl: Muzyczna Klasyka dla Smyka. Najmłodsi tak jak w poprzednim roku poznają wyjątkowych muzyków, a także usłyszą najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej w specjalnie przygotowanych aranżacjach – piszą organizatorzy.
18.05 – Juliusz Goniarski / pianino
Gdzie: PeDeT (DH Renoma), ul. Świdnicka 40
Kiedy: niedziela (18 maja), godz. 14:00