Bearded collie

3 lat temu

Psy rasy bearded collie są oddane opiekunowi, energiczne i skore do zabawy. Mają wyjątkowo zrównoważony charakter i przyjacielskie usposobienie, ale wymagają również sporo uwagi i czasu poświęconego na pielęgnację. Dowiedz się więcej o tej niezwykłej rasie i poznaj potrzeby bearded collie!

Bearded collie – podstawowe informacje

Klasyfikacja grupa I FCI (psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (psy pasterskie, bez prób pracy)
Rozmiar masa ciała: nieokreślona we wzorcu, zwykle ok. 20–25 kg

wzrost: 53–56 cm (psy), 51–53 cm (suki)

Szata sierść: dwuwarstwowa, miękki i gęsty podszerstek; włos okrywowy gruby, twardy, kosmaty i prosty, niekiedy lekko pofalowany

umaszczenie: czarne, czekoladowe, izabelowate, błękitne; dopuszczalne niewielkie podpalenia

Charakter energiczny i chętny do zabawy, wesoły, inteligentny, pewny siebie, bardzo czujny, spokojny, bez przejawów agresji
Długość życia 12–14 lat

Historia rasy bearded collie

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia psów rasy bearded collie. Jedna z nich zakłada, iż zwierzęta te wywodzą się od kosmatych psów z Półwyspu Iberyjskiego. Mają status psów szkockich, hodowane są w celach pasterskich, policyjnych i ratowniczych. Zgodnie z inną teorią ich przodkami są polskie owczarki nizinne – podobnego zdania jest twórczyni współczesnej rasy – Olive G. Willison.

Uważa ona, iż przedstawiciele bearded collie zostali przywiezieni z Polski. Pierwszy klub rasy został założony w 1912 roku. Niestety hodowla bearded collie została zatrzymana w czasie wojen światowych, kiedy psy te prawie wyginęły. Starania Olive G. Willison zaowocowały utworzeniem nowego klubu w 1955 roku.

W kolejnych latach suka bearded collie przez przypadek została przywieziona do naszego kraju w 1984 roku z Włoch. Pomimo prawdopodobnego pochodzenia z Polski bearded collie nie są tak popularne jak w innych krajach, w tym w: USA, Skandynawii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji czy Belgii.

Jak wyglądają psy bearded collie?

Bearded collie to pies średniej wielkości. Osiąga masę ciała ok. 20–25 kg, jednak nie jest to określone we wzorcu rasy. Samce mierzą 53–56 cm, natomiast suki są kilka mniejsze (51–53 cm).

Szczenięta bearded collie rodzą się w jednym z czterech umaszczeń: czarnym, czekoladowym, błękitnym lub izabelowatym. Z czasem barwa szaty ulega rozjaśnieniu. Najczęściej przedstawiciele tej rasy mają białe znaczenia, głównie w kształcie strzałki na głowie, jaśniejszy brzuch, koniec ogona lub kołnierz. We wzorcu rasy dopuszczalne są także podpalenia, zwykle słabo widoczne.

Sierść psów bearded collie jest dwuwarstwowa. Gęsty i gruby podszerstek chroni zwierzęta przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Długi, twardy, najczęściej prosty włos okrywowy dodatkowo zabezpiecza ciało czworonoga i dodaje mu uroku. Włos nie jest jednak na tyle długi, aby maskować sylwetkę. Niekiedy szata lekko faluje.

Głowa psów tej rasy jest dość szeroka i płaska. Na niej stosunkowo duży i kanciasty nos. Bearded collie mają duże i szeroko rozstawione oczy, o barwie odpowiadającej umaszczeniu. Uszy natomiast są średniej wielkości. Obficie owłosiony ogon noszony jest nisko, ale jego koniec skręcony ku górze.

Bearded collie – pielęgnacja

Ze względu na obecność gęstego podszerstka bearded collie gubią sporo sierści. Podczas pielęgnacji nie należy więc zapominać o wyczesywaniu pupila, co należy robić przynajmniej raz w tygodniu. Każdego dnia warto natomiast starannie oczyszczać szatę z zabrudzeń.

Pupilowi rasy bearded collie należy codziennie szczotkować zęby. Regularnie należy czyścić także uszy zwierzęcia, a w razie potrzeby przycinać pazury. Długi włos okrywowy nie powinien być przycinany. Pies potrzebuje jedynie kąpieli raz na kilka miesięcy i regularnego wyczesywania. Warto pamiętać, iż ze względu na długą sierść czworonóg ten jest narażony na infestację pasożytniczą, zatem po każdym spacerze warto przeglądać skórę ulubieńca i stosować adekwatną profilaktykę.

Charakter psów bearded collie

Psy bearded collie są energiczne, chętne do spędzania czasu z członkami rodziny. Przedstawiciele tej rasy doskonale nadają się do uprawiania sportu, dlatego dobrze, jeżeli ich opiekun potrafi dotrzymać im kroku. Nie oznacza to jednak, iż osoba mniej skora do aktywności fizycznej nie może wychowywać bearded collie. Zwierzęciu należy jedynie zapewnić odpowiednią ilość zabaw i ruchu na świeżym powietrzu, a także uwagę, na jaką zasługuje. Pies ten będzie się dobrze czuł wśród rodziny z większymi dziećmi i jako towarzysz osoby samotnej, która po pracy zabierze go na spacer do parku.

Ze względu na skłonność do manifestowania emocji poprzez głośne szczekanie bearded collie mogą sprawiać problemy w mieszkaniu. Zdecydowanie lepiej czują się w domach z ogrodem. Niemniej jednak rasa dość łatwo przystosowuje się do zmieniających się warunków, dlatego przy należytym wychowaniu bearded collie może mieszkać także w mieście.

Psy te, jeżeli są odpowiednio socjalizowane, mają przyjazne i wesołe usposobienie, nie przejawiają agresji czy skłonności do niewłaściwych zachowań. Mogą więc mieszkać także z innymi zwierzętami i zwykle są opanowane podczas kontaktów z obcymi osobami.

Duża inteligencja i umiarkowany temperament ułatwiają wychowanie bearded collie. Zwierzęta tej rasy chętnie uczą się nowych sztuczek i uczestniczą w domowych zajęciach. Ze względu na łagodną naturę bearded collie ich opiekunami mogą być również osoby nieposiadające doświadczenia w wychowaniu psów, o ile zdają sobie sprawę z potrzeb zwierzęcia.

Bearded collie – długość życia i zdrowie

Średnia długość życia bearded collie to 12–14 lat. Są to zwierzęta stosunkowo zdrowe, niepodatne na choroby, a także odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Ze względu na rozmiar i masę ciała u przedstawicieli rasy bearded collie zdarzają się przypadki dysplazji stawów biodrowych i/lub łokciowych. U zwierząt tych notuje się także choroby autoimmunologiczne, niedoczynność tarczycy i nadnerczy. Ponadto psu należy kontrolować stan oczu, ponieważ zdarzają się przypadki genetycznych chorób narządu wzroku.

Ciekawostki o rasie bearded collie

  • Bearded collie bywa również nazywany „beardie”.
  • Z języka angielskiego „bearded” oznacza brodaty.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów psa bearded collie

Zwykle bearded collie to zwierzęta bardzo aktywne, co wpływa na zwiększenie u nich zapotrzebowania energetycznego. W przypadku trudności w określeniu odpowiedniej kaloryczności posiłków warto skorzystać z pomocy psiego dietetyka lub lekarza weterynarii.

Zwierzęta te mają dość delikatny przewód pokarmowy. Bez wyraźnej potrzeby nie należy więc wprowadzać dużych zmian w ich żywieniu. Szczenięta bearded collie powinny być karmione 3-5 razy dziennie (w zależności od wieku) adekwatnie wyliczoną ilością pokarmu. Dorosłe osobniki można karmić 2 razy dziennie.

Zwierzę nie może mieć stałego dostępu do pokarmu, ponieważ psy rasy bearded collie często mają nadmierny apetyt, co może prowadzić do nadwagi i otyłości. Warto więc przykładać szczególną uwagę do kaloryczności każdej porcji. W dziennym bilansie kalorii należy również uwzględnić podawane zwierzęciu smakołyki, które mogą dostarczać maksymalnei 10% dawki energii. Optymalny sposób żywienia psów to podawanie pełnoporcjowej karmy suchej i mokrej w proporcjach 1:1 w stosunku do masy produktów.

Jak nazwać psa rasy bearded collie? Przykładowe imiona

  • Przykładowe imiona dla suki rasy bearded collie: Bera, Cola, Casey, Jina.
  • Przykładowe imiona dla psa rasy bearded collie: Berni, Furbi, Cobi, Wulf.

Ile kosztują psy bearded collie?

Cena za szczenię bearded collie z rodowodem to 6 tysięcy złotych i więcej. Hodowla bearded collie w Polsce nie jest popularna. Stosunkowo niewielu hodowców zajmuje się wychowaniem psów tej rasy. jeżeli jednak chcesz zaopiekować się bearded collie, warto poczekać na szczenię z rodowodem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, iż zwierzę pochodzi z dobrej linii, co zmniejsza ryzyko wad genetycznych.

Co więcej, właściciele hodowli cieszących się dobrymi opiniami traktują swoje zajęcie jak pełnowymiarowy zawód. Poświęcają zwierzętom bardzo dużo czasu i zapewniają im m.in. stałą opiekę weterynaryjną i odpowiednie żywienie. Dzięki temu szczenięta oraz ich matki są przyzwyczajone do życia wśród ludzi, co wpływa na ich usposobienie i odpowiednio kształtuje charakter.

Idź do oryginalnego materiału