Babcia Gienia kazała mi włożyć pelargonie do torby. Śmiałam się, a teraz co roku tak robię

1 rok temu
Zdjęcie: Zimowanie pelargonii nie musi zabierać dużo miejsca. Fot. Freepik


Pelargonie są roślinami wieloletnimi, dlatego możesz spokojnie przechować je przez zimę i wiosną cieszyć się nimi ponownie. Nie musisz się martwić, jeżeli nie masz zbyt wiele miejsca, by przechowywać kwiaty. Istnieje pewien sposób na zimowanie pelargonii, za pomocą którego mała przestrzeń czy brak światła nie są przeszkodą.

Tradycyjne zimowanie pelargonii wymaga sporo miejsca (w końcu cały czas znajdują się w pojemnikach) i zapewnienia kwiatom odpowiednich warunków, w tym chłodu i dostępu do światła. O ile właściciele domów jednorodzinnych często miewają piwnice z oknami, które spełniają te wymagania, to osoby mieszkające w blokach już niekoniecznie. Na szczęście istnieje alternatywna metoda. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby ją zastosować, to papierowa torba lub karton.

Na czym polega zimowanie pelargonii w papierowej torbie?

Zimowanie pelargonii w torbie lub kartonie zyskuje coraz większą popularność, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i nie wymaga zapewnienia roślinom dostępu do światła. Wystarczy umieścić kwiaty w zamkniętym opakowaniu i odstawić w chłodne miejsce (5-10°C). W takich warunkach wejdą w stan hibernacji. Dzięki temu bez szwanku przetrwają zimę i wiosną wypuszczą nowe pędy oraz kwiaty.

Zimowanie pelargonii nie musi zabierać dużo miejsca. Fot. Freepik

Jak przygotować pelargonie do zimowania w torbie?

Przygotuj papierową torbę (nie może być lakierowana ani pokryta folią!) lub karton. Kwiaty wyjmij z doniczek i strząśnij z korzeni ziemię. Obejrzyj kwiaty i sprawdź, czy nie widać oznak choroby lub działalności szkodników. jeżeli wszystko jest w porządku, wsuń je do torby korzeniami do góry (muszą w całości znajdować się w torbie). Możesz spakować razem kilka sadzonek, ale zostaw im miejsce, by się nie połamały. Na koniec zwiń torbę, ale nie do końca szczelnie (pelargonie muszą mieć dostęp do powietrza). W żadnym wypadku nie zaklejaj opakowania taśmą itp. Następnie umieść torbę w suchym i chłodnym miejscu.

Zimowanie pelargonii w torbie jest coraz bardziej popularne. Fot. Freepik

Jak dbać o pelargonie zamknięte w torbie?

Pelargonie do zimowania nie potrzebują światła, ale konieczne jest dostarczenie im wody. Ponieważ kwiaty magazynują ją w swoich pędach, wystarczy nawodnić je dwa lub trzy razy w ciągu całego sezonu zimowego. Przygotuj pojemnik z wodą i umieść w nim korzenie swoich sadzonek. Zostaw je tak na 30-60 minut. Po tym czasie osusz je i odłóż sadzonki do torby. Przy okazji możesz sprawdzić, czy z roślinami nie dzieje się coś niepokojącego (np. nie pojawiły się szkodniki). Nie martw się, jeżeli zobaczysz uschnięte liście — to zupełnie normalne.

Jak zakończyć zimowanie pelargonii i przygotować je do wiosny?

Na przełomie lutego i marca powinieneś zacząć wybudzanie pelargonie i szykowanie ich do wiosny.

  • Wyjmij kwiaty z torby. Nie zdziw się, iż ich stare liście będą uschnięte, a młode pożółkłe. Pędy (jeśli rośliny przetrwały zimowanie) powinny być zielone. Nie martw się, jeżeli część z nich uschła — to zdarza się również w czasie tradycyjnego zimowania pelargonii.
  • W pierwszej kolejności oberwij uschnięte liście oraz pędy.
  • Następnie wsadź kwiaty do doniczki/doniczek z ziemią.
  • Ustaw pojemniki w jasnym miejscu, w którym panuje temperatura pokojowa.
  • Podlewaj pelargonie regularnie, ale umiarkowanie. Uważaj, żeby nie przelać kwiatów.
  • Po kilku tygodniach kwiaty powinny wypuścić nowe pędy. Przyjrzyj im się uważnie. jeżeli są wysokie, ale mało rozkrzewione, przytnij je. Dzięki temu rozrosną się na boki.
  • W maju zacznij przyzwyczajać kwiaty do przebywania na świeżym powietrzu. Wystawiaj je na balkon lub taras w ciągu dnia i zabieraj do domu w nocy. W drugiej połowie miesiąca zostaw je na zewnątrz na stałe.
Idź do oryginalnego materiału