Australian cattle dog to odważny, silny i inteligentny pies o wyjątkowym instynkcie obrony i stróżowania. Australian cattle dog (z ang. australijski pies do bydła), jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są do pilnowania bydła. Wyróżniają się niezwykłą siłą, odpornością oraz oddaniem, ale należą do dość wymagających. Australijski pies pasterski potrzebuje dużej dawki ruchu oraz odpowiedniego wychowania, dlatego polecany jest doświadczonym opiekunom.
Australian cattle dog – podstawowe informacje
Australian cattle dog to niewysoki pies o harmonijnej budowie, doskonałej kondycji i silnym instynkcie obronnym. Wyróżnia się wyjątkową siłą fizyczną i psychiczną, a także niezwykłą lojalnością wobec opiekuna.
FCI | grupa I, sekcja 2, nr wzorca 287 |
Długość życia | 18–20 lat |
Charakter | odważny, bystry, czujny, o silnym instynkcie obronnym, nieufny wobec obcych |
Rozmiar | wysokość w kłębie: samce 46 do 51 cm, samice 43 do 48 cm; masa ciała: samice 14-16 kg, samce 15-16 kg |
Sierść | krótka, z gęstym, krótkim podszerstkiem |
Kraj pochodzenia | Australia |
Australian cattle dog – szczypta historii
Australian cattle dog powstał w połowie XIX wieku, głównie z potrzeby rozwijania hodowli bydła w trudnych australijskich warunkach. Europejskie rasy psów pasterskich nie sprawdzały się podczas pracy w suchym, gorącym klimacie, dlatego stworzono czworonoga o wyjątkowej wytrzymałości i zdolnościach do przepędzania i kierowania dzikiego bydła. Pierwsi hodowcy australijskich psów pasterskich nie prowadzili notatek, pochodzenie tej rasy nie jest zatem do końca znane. Prawdopodobnie australian cattle dog powstał ze skojarzeń marmurkowych collie i dingo z późniejszym dodatkiem krwi dalmatyńczyka oraz czarnych, podpalanych kelpie. Próbowano także skojarzeń z bulterierem, ale nie spełniły one oczekiwań hodowców.
W Polsce działa kilka hodowli psów rasy australian cattle dog, ale te czworonogi nie są zbyt popularne w naszym kraju.
Australian cattle dog – wygląd
Australijski pies pasterski charakteryzuje się mocną i harmonijną budową, krótką sierścią oraz wyjątkową kondycją. Australian cattle dog to niewysoki pies o niezwykłej sile i wytrzymałości.
Głowa: masywna, proporcjonalna do wielkości i budowy.
Oczy: średniej wielkości, owalne, niewypukłe, płytko osadzone, o czujnym i inteligentnym wyrazie, ciemnobrązowe.
Uszy: średniej wielkości, raczej małe niż duże, szerokie u podstawy, grube, stojące i lekko spiczaste, nie mogą być zaokrąglone czy nietoperzowate.
Ogon: osadzony umiarkowanie nisko, jest przedłużeniem opadającej linii zadu, sięga mniej więcej do stawu skokowego; w spoczynku zwisa bardzo lekko zagięty.
Szata: krótka, z gęstym, krótkim podszerstkiem; włos okrywowy zwarty, prosty, twardy i przylegający, daje dobrą ochronę przed deszczem; na spodzie tułowia dłuższy, na udach tworzy niewielkie portki; na głowie (także wewnątrz uszu), przednich stronach kończyn i na łapach włos krótki, na szyi dłuższy i gęsty; zarówno zbyt długi, jak zbyt krótki jest wadliwy; odpowiednia długość na tułowiu wynosi od 2,5 do 4 cm.
Umaszczenie:
– niebieskie: sierść jednolita, przesiana lub nakrapiana, może mieć znaczenia – dopuszczalne to czarne lub niebieskie łaty na głowie i podpalanie, najlepiej rozmieszczone symetrycznie; na przednich nogach podpalanie do połowy ich wysokości, także na piersi i spodzie żuchwy oraz kufie, na tylnych nogach po ich wewnętrznych stronach aż po uda, na zewnętrznych poniżej stawu skokowego; płowy podszerstek dopuszczalny, o ile nie prześwituje przez niebieski włos okrywowy; czarne łaty na tułowiu niepożądane;
– rude: przesiane, sierść równomiernie rozłożona na całym ciele, podszerstek tej samej barwy, ani biały, ani kremowy, na głowie mogą występować ciemniejsze łaty, najlepiej rozmieszczone symetrycznie; ciemniejsze rude łaty na tułowiu dopuszczalne, ale niepożądane.
Australian cattle dog – charakter
Australian cattle dog jest wyjątkowo bystry, silny, oddany i chętny do pracy. Psy tej rasy wyróżniają się niezwykłym instynktem obrony i stróżowania i w tej roli są absolutnie bezkonkurencyjne. Bardzo mocno rozwinięty instynkt terytorialny sprawia, iż wobec obcych są bardzo nieufne. Przedstawiciele australian cattle dog nadają się do uprawiania większości sportów, np.: agility, flyball czy tropienie. Australijski pies pasterski jest oddany i lojalny wobec opiekuna, ale bywa również uparty. Bardzo źle znosi izolację, ma silną potrzebę kontaktu z człowiekiem. Warto pamiętać, iż zwierzęta tej rasy wymagają odpowiedniego szkolenia i zaangażowania, w przeciwnym razie mogą stać się agresywne wobec ludzi i zwierząt.
Australian cattle dog – dla kogo?
Psy tej rasy wymagają dużej dawki ruchu i zapewnienia im zajęcia. Australijski pies pasterski polecany jest doświadczonym opiekunom, którzy jednocześnie potrafią być cierpliwi, stanowczy i angażować się w opiekę nad pupilem. Warto pamiętać, iż niewłaściwe wychowanie czworonoga rasy australian cattle dog może skutkować występowaniem u niego agresywnych zachowań.
Australian cattle dog – cena
Cena za szczenię rasy australian cattle dog waha się od 4000 do 5000 zł. Na tę kwotę składają się: opieka (w tym weterynaryjna) nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży, socjalizacja szczeniąt, a także odpowiednia dieta. Ceny czworonogów z profesjonalnych, zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce hodowli są wysokie, ponieważ opieka nad nimi wymaga ogromnego zaangażowania hodowców oraz wysokich nakładów pracy. jeżeli nie zależy nam na konkretnej rasie, warto rozważyć adopcję psa ze schroniska.
Australian cattle dog – pielęgnacja
Australijski pies pasterski nie jest trudny pod względem pielęgnacji. Czworonogi tej rasy wystarczy wyczesywać raz na dwa tygodnie, a kąpać w razie potrzeby, stosując specjalny szampon przeznaczony dla psów krótkowłosych. Należy pamiętać o codziennym myciu zębów, regularnej kontroli stanu uszu oraz skracaniu pazurów według potrzeb.
Australian cattle dog – żywienie
W przypadku psów rasy australian cattle dog doskonale sprawdzi się pełnoporcjowy pokarm dobrej jakości, dopasowany do wieku, aktywności fizycznej i stanu zdrowia czworonoga. Takie jedzenie dostarczy zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Specjaliści zalecają u psów dietę mieszaną, złożoną z pokarmów suchych i mokrych w proporcji 1:1 pod względem masy produktów. Suche granulki są bardziej kaloryczne od mięsistych kawałków, pomagają także dbać o higienę jamy ustnej zwierzęcia. Zaletą pokarmów mokrych jest natomiast to, iż ułatwiają one zachowywanie przez pupila szczupłej sylwetki, a ponadto wspierają optymalne nawodnienie jego organizmu. Warto również podawać czworonogowi przysmaki – mogą one dostarczać maksymalnie 10% dziennej dawki energii, a ich kaloryczność należy odliczyć od posiłków głównych. Dzienną porcję pożywienia trzeba podzielić na dwa lub trzy posiłki i podawać je o stałych porach. Warto pamiętać, iż pies nie powinien jeść co najmniej godzinę przed spacerem i 15-30 minut po powrocie do domu. Bardzo ważne jest zapewnienie pupilowi dostępu do czystej i świeżej wody.
Australian cattle dog – zdrowie
Australian cattle dog należy do silnych i wytrzymałych zwierząt, u których rzadko obserwuje się schorzenia typowe dla przedstawicieli większości ras. Australijski pies pasterski o białym umaszczeniu narażony jest na głuchotę, dlatego zalecane jest wykonanie badania słuchu metodą BAER.
Australian cattle dog – ciekawostki
- Australian cattle dog zadebiutował na wielkim ekranie w 1979 roku, gdzie wcielił się w rolę towarzysza głównego bohatera kultowego filmu Mad Max.
- Australijski pies pasterski wyróżnia się wyjątkową chęcią do pracy i niezwykłą siłą fizyczną i psychiczną, dlatego wykorzystywany jest do kierowania i przepędzania dzikiego bydła.
Australian cattle dog – przykładowe imiona
Przykładowe imiona dla psów: Ares, Hektor, Strzała, Hades, Boss, Rambo, Piorun, Gaspar, Fedor, Boks.
Przykładowe imion dla suk: Luna, Berta, Mika, Beti, Luna, Saba, Leya, Zozo.