American staffordshire terrier wyróżnia się słuszną posturą i groźnym wyglądem, dlatego wokół tej rasy narosło wiele mitów. Amstaffy należą do towarzyskich, wrażliwych i aktywnych czworonogów, są bardzo tolerancyjne wobec dzieci i zwierząt, ale ich zachowanie w dużej mierze zależy od odpowiedniego wychowania. Poznaj prawdziwą naturą american staffordshire terriera.
American staffordshire terrier – podstawowe informacje
American staffordshire terrier należy do silnych i wyjątkowo sprawnych fizycznie ras. Wyróżnia się niezwykłą wrażliwością, inteligencją oraz przywiązaniem do opiekuna. Amstaff wymaga adekwatnego szkolenia i konsekwencji, ponieważ zaniedbania w kwestii szkolenia mogą źle odbić się na psychice czworonoga i sprawić, iż zacznie wykazywać np. zachowania agresywne.
FCI | grupa III, sekcja 3, nr wzorca 286 |
Długość życia | 10–15 lat |
Charakter | wytrzymały, odważny, przywiązany do rodziny, inteligentny |
Wielkość | masa ciała: 28–40 kg samce, 28–38 kg samice
wielkość: 46–48 cm w kłębie samce, 43–46 cm w kłębie samice |
Sierść | krótka, przylegająca, twarda w dotyku, bez podszerstka |
Kraj pochodzenia | Stany Zjednoczone |
American staffordshire terrier – szczypta historii
American staffordshire terrier jest przodkiem angielskiego teriera średniej wielkości, którego używano do nielegalnych walk z bykami, a także walk psów. Te ostatnie, choć zakazane, cieszyły się ogromną popularnością, dlatego w XVIII wieku krzyżowano białe teriery z buldogami. Na początku XIX wieku american staffordshire terrier trafił wraz z emigrantami brytyjskimi do Stanów Zjednoczonych. Amerykanie również wykorzystywali amstaffy do walk psów, które były sposobem na zarobienie pieniędzy i jedną z ulubionych rozrywek najbiedniejszych mieszkańców. Z czasem amstaffy zyskały uznanie jako psy domowe i pełnoprawni członkowie rodzin. American staffordshire terrier został zarejestrowany przez American Kennel Club w 1936 roku, a od 1972 roku stosowana jest skrócona nazwa amstaff. Do Polski amstaffy trafiły na początku lat 90 tych ubiegłego wieku.
American staffordshire terrier – wygląd
American staffordshire terrier to rasa średniej wielkości. Amstaff jest proporcjonalnie zbudowany, dobrze umięśniony, zwarty, krępy i bardzo zwinny. Żywo reaguje na otoczenie, jest bardzo wrażliwy, inteligentny i aktywny.
Głowa: średniej wielkości, kufa i mózgoczaszka w całości głębokie.
Oczy: ciemne, okrągłe, szeroko rozstawione, głęboko osadzone.
Uszy: wysoko osadzone, preferowane są uszy nieprzycięte, w kształcie płatka róży, wiszące są wadliwe.
Ogon: krótki w porównaniu z rozmiarami psa, nisko osadzony.
Szata: krótka, przylegająca, twarda w dotyku, błyszcząca.
Umaszczenie: każda maść jednolita lub łaciata jest dopuszczalna; niepożądana jest jednak czarna podpalana, czekoladowa i biała, jeżeli biel obejmuje ponad 80 procent powierzchni ciała.
American staffordshire terrier – charakter
American staffordshire terrier wyróżnia się wyjątkową wrażliwością, inteligencją i przywiązaniem do opiekuna. Amstaffy są tolerancyjne wobec wszystkich domowników i innych zwierząt. Psy tej rasy są niezwykle silne, zwinne i aktywne, wymagają dużej dawki ruchu i adekwatnego szkolenia. W przypadku amstaffów niezwykle istotne jest odpowiednie wychowanie. American staffordshire terriery są bardzo wrażliwe i podatne na stres, dlatego wymagają konsekwentnego i łagodnego szkolenia opartego na wzmocnieniu pozytywnym. Absolutnie niewskazane jest stosowanie kar fizycznych, ponieważ może się to odbić w negatywny sposób na psychice amstaffa i skutkować agresją i innymi niepożądanymi zachowaniami. American staffordshire terrier adekwatnie wychowany jest przyjazny w stosunku do dzieci, a także w stosunku do zwierząt.
Amstaff to pies wyjątkowo silny i zwinny, dlatego doskonale sprawdza się w sportach, takich jak: high jump czy weight pulling.
American staffordshire terrier – dla kogo?
American staffordshire niewłaściwie wychowany może być agresywny, dlatego nie każdy może być jego opiekunem. Psy tej rasy wymagają konsekwencji, wrażliwości, odpowiedzialności i stanowczości. Warto pamiętać, iż amstaffom należy zapewnić dużą dawkę ruchu. Psa tej rasy pod swój dach może przyjąć początkujący opiekun tylko wtedy, gdy zwierzę pochodzi z profesjonalnej hodowli i od szczenięcia będzie uczęszczało do psiego przedszkola pod okiem doświadczonego trenera lub behawiorysty.
American staffordshire terrier – cena
Cena za szczenię american staffordshire terriera z profesjonalnej hodowli wynosi ok. 3000 zł. Na tę kwotę składają się: opieka (w tym weterynaryjna) nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży, socjalizacja szczeniąt, odpowiednia dieta oraz czas poświęcany czworonogom. Ceny zwierząt z dobrych hodowli są wysokie, ponieważ opieka nad nimi wymaga ogromnego zaangażowania hodowców oraz wysokich nakładów pracy. jeżeli nie zależy nam na konkretnej rasie, możemy rozważyć adopcję psa ze schroniska.
American staffordshire terrier – pielęgnacja
Psy rasy american staffordshire terrier nie są wymagające pod względem pielęgnacji. Krótka sierść bez podszerstka sprawia, iż amstaffy prawie nie linieją, ale warto pamiętać o regularnym czesaniu czworonoga, najlepiej dwa razy w tygodniu. American staffordshire terriera należy kąpać jedynie w razie potrzeby, stosując specjalny szampon przeznaczony dla psów krótkowłosych. Należy również pamiętać o codziennym myciu zębów i regularnej kontroli uszu, a także o skracaniu pazurów według potrzeb.
American staffordshire terrier – żywienie
Amstaffy należą do bardzo aktywnych ras, warto więc zadbać o zapewnienie im adekwatnego pokarmu, zawierającego niezbędne składniki odżywcze. American staffordshire nie są wybredne pod względem żywienia. Dobrze jest dopasować pokarm do wieku, kondycji, aktywności i indywidualnych potrzeb czworonoga. Dla psów tej rasy polecane jest pełnoporcjowe jedzenie dobrej jakości. Zaleca się stosowanie diety mieszanej łączącej karmy suche i mokre w równych proporcjach por względem masy produktów. Warto również podawać przysmaki, które powinny dostarczać maksymalnie 10% dziennej dawki energii. Dobową porcję jedzenia trzeba podzielić na przynajmniej dwa posiłki podawane o stałych porach. Warto pamiętać, iż pies nie powinien jeść godzinę przed spacerem i co najmniej 15 minut po aktywności fizycznej. Amstaffy, podobnie jak wszystkie czworonogi, powinny mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody.
American staffordshire terrier – zdrowie
American staffordshire terriery należą do bardzo wytrzymałych, długowiecznych i cieszących się dobrym zdrowiem ras. Ze względu na dużą aktywność narażone są zerwanie więzadeł krzyżowych w kolanie, a także takie schorzenia, jak:
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
- atopowe zapalenie skóry,
- alergie pokarmowe,
- ryzyko głuchoty w przypadku psów z dużą ilością bieli.
American staffordshire terrier – ciekawostki
- Amstaffy przybyły do Stanów Zjednoczonych wraz z brytyjskimi emigrantami i gwałtownie zyskały ogromną popularność jako psy do walk. Znacznie później odkryto niezwykłą wrażliwość i inteligencję american staffordshire terrierów, dzięki czemu zyskały miano psów domowych.
- Najbardziej zasłużonym psem biorącym udział w I wojnie światowej i najsłynniejszym american staffordshire terrierem był sierżant Stubby. Dzielny i odważny amstaff służył przez 18 miesięcy w 102. Pułku Piechoty Stanów Zjednoczonych. Przeżył 17 bitew i wykazywał się wyjątkową odwagą i poświęceniem. Stubby odnajdywał rannych, ostrzegał przed atakami gazowymi, a choćby schwytał niemieckiego szpiega. Słynny amstaff otrzymał najwięcej odznaczeń spośród psów biorących udział w I wojnie światowej.
American staffordshire terrier – przykładowe imiona
Przykładowe imiona dla psa: Max, Boss, Fuks, Fado, Charlie, Nero, Rambo, Ares, Agent, Rufi.
Przykładowe imiona dla suki: Luna, Roxi, Fibi, Leya, Mika, Beti, Zozo, Fiona.