5 garści na 2 litry wody – odżywka do pelargonii, po której odżyją i będą zachwycać wyglądem

1 dzień temu
Zdjęcie: pelargonie


fot. screen Youtube / @ПеларгониииКо

Wkrótce balkony i ogrody ozdobią kolorowe pelargonie. Czas najwyższy obudzić je po zimowym spoczynku. Jeszcze 2-3 miesiące temu roślinami nie trzeba było się prawie wcale zajmować, a teraz wszystko się zmieniło. Wiosna rozkwita, a wymagania roślin rosną. Potrzebują naszego wsparcia, aby w okresie obdarzyć nas mnogością kwiatów i wspaniałym, bujnym wyglądem. Obudź pelargonię, fundując jej domowy zastrzyk energetyczny. Latem będzie najpiękniejsza w całej okolicy.

Pelargonia błyskawicznie zakwitnie, ale powinieneś o nią zadbać, zwłaszcza teraz. Powinna przywyknąć do nieoczekiwanej zmiany temperatury. Jeszcze niedawno stała w chłodnym lokalu, a wiosną należy sukcesywnie przyzwyczajać ją do ciepła, zmieniając położenie doniczki.

Gdy na dworze słupki na termometrach wskażą wartość 15-18℃, wtedy umieść roślinę na parapecie. Ale na noc zabierz ją stamtąd. Ewentualnie przymrozki mogą jej zaszkodzić, a w kwietniu i maju mogą się pojawić. Pelargonia może być jeszcze osłabiona po zimowym spoczynku, więc zacznij ją intensywniej podlewać – najlepiej co kilka dni. Sprawdzaj, czy podłoże jest wystarczająco wilgotne. jeżeli wyschło, uzupełnij deficyt wody.

Mniej więcej miesiąc po wybudzeniu przydałoby się wzbogacić ziemię, w której rosną pelargonie lub całkowicie ją zmienić na nową, bogatą w substancje pokarmowe. Warto połączyć podłoże z kompostem, który jest źródłem cennych pierwiastków. Roślina preferuje obojętną lub kwaśną glebę, zawierającą sporo wapna. Powinna być lekka i przemakalna.

Czym zasilić pelargonie wiosną?

Dokarmiaj pelargonię po ok. 14 dniach od wznowienia podlewania sadzonki. Nawóz możesz stworzyć samodzielnie w domu.

Bazą odżywki są łupiny cebuli. Obecne w nich witaminy i mikroelementy są dobrze przyswajalne przez rośliny. Zbierz pięć garści łusek, umieść je w pojemniku i zalej 2 l wrzątku. Odstaw specyfik na dobę w ciemne miejsce. Po tym czasie przelej go do konewki i zalej taką samą ilością odstanej, bądź przegotowanej wody. Odżywką zasilaj sadzonki od wiosny, aż do późnego lata. Zakończ kurację, w dopiero gdy rośliny przekwitną.

Idź do oryginalnego materiału