Organ, jakim są nerki, odgrywa niezwykle istotną rolę w orgazmie zwierzęcia. Do ich najważniejszych funkcji należą: filtrowanie, odtruwanie i wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, a także regulacja ciśnienia krwi oraz produkcji hormonów. Przewlekła niewydolność nerek i inne schorzenia nefrologiczne pojawiają się znacznie częściej u kotów niż u psów.
Objawy niewydolności nerek często pojawiają się stosunkowo późno, gdy można mówić o choćby 75% upośledzeniu funkcji wspomnianego organu. Czym może być wywołana zaburzona czynność nerek? Dużą rolę odgrywają tutaj czynniki związane z chorobami genetycznymi, wrodzonymi, ewentualne zatrucia, ale także zaawansowany wiek kota. Bez względu na to, jaka jest przyczyna, w przypadku przewlekłej niewydolności nerek niezwykle istotne jest dożywotnie stosowanie specjalistycznej diety oraz terapii farmakologicznej.
Podstawowe formy niewydolności nerek u kotów
Niewydolność nerek można sklasyfikować ze względu na rodzaj przebiegu choroby. Wyróżnia się formę przewlekłą oraz ostrą. Ostra niewydolność nerek najczęściej wywołana jest urazem, zatruciem toksycznymi substancjami lub infekcjami. Charakteryzuje się nagłym wystąpieniem oraz stosunkowo gwałtownym przebiegiem. W formie przewlekłej można mówić o niemalże bezobjawowej tendencji. Najczęściej opiekunowie zauważają pierwsze, niepokojące symptomy dopiero wtedy, gdy nerki zwierzęcia są już bardzo uszkodzone.
Objawy niewydolności nerek u kotów
Jedną z najważniejszych kwestii, o których powinien pamiętać opiekun zwierzęcia, jest stała obserwacja jego zachowania. Wszelkie niepokojące objawy powinno się skonsultować każdorazowo z lekarzem weterynarii.
W przypadku niewydolności nerek trzeba zwrócić uwagę na poniższe symptomy:
- pojawienie się obrzęków oraz zatrzymanie wody w organizmie,
- niechęć do oddawania moczu lub całkowite jego zatrzymanie,
- brak apetytu, odchodzenie od miski, anoreksja,
- zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu,
- zaburzenia ze strony układu pokarmowego: biegunki i wymioty,
- obniżony poziom aktywności,
- nieprzyjemny zapach z pyska,
- zanik mięśni i utrata masy ciała,
- bladość dziąseł i anemia.
Po czym poznać, iż kot boryka się z niewydolnością nerek
Przy stwierdzeniu niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii, który w pierwszej kolejności prawdopodobnie zaleci analizę moczu. Dzięki temu będzie można określić jego pH, ciężar adekwatny, barwę, a także zawartość ewentualnych elementów niepożądanych (np. nabłonków, białka i bakterii). Sprawdzenie poziomów kreatyniny i białka w kocim moczu pozwoli wyliczyć współczynnik UPC, określający stan nerek i ewentualnego stopnia zaawansowania choroby. Dodatkowo przeprowadzone zostanie badanie krwi i badanie USG sprawdzanego narządu.
Niezwykle ważna w rozpoznawaniu wszelkich nieprawidłowości jest profilaktyka. Warto zabierać swoje zwierzę na coroczne badania kontrolne, ponieważ szybkie wykrycie obecności ewentualnej choroby potrafi skutecznie polepszyć rokowania dla czworonożnego pacjenta. Przewlekła niewydolność nerek u kotów może naprawdę w początkowych etapach nie dawać o sobie znać, tylko regularna kontrola zdrowia organizmu pozwoli zawczasu zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości.
Żywienie kotów z niewydolnością nerek – Brit VD Renal
Leczenie niewydolności nerek powinno przebiegać wielotorowo. Absolutnie konieczną częścią terapii jest wcielenie odpowiedniej diety, która będzie miała na celu wspomaganie pracy nerek. Polecana karma powinna przede wszystkim być pełnoporcjowa i charakteryzować się niskim poziomem dobrze przyswajalnego białka wysokiej jakości. Jest to niezbędne dla zaspokojenia potrzeb chorego zwierzęcia i zapobiegania pojawianiu się zaników mięśni.
Brit VD Renal Egg & Pea
Formuła suchych karm Brit VD Renal stworzona jest na bazie jaj oraz hydrolizowanego białka z łososia, które charakteryzuje się wysoką biodostępnością. Odpowiednio zbilansowana zawartość łatwo przyswajalnych protein i wysoka wartość energetyczna ograniczają magazynowanie się toksyn mocznicowych. Karmę cechuje obniżona zawartość fosforu, a zawartość chitosanu pomaga wychwytywać jego nadmiar, opóźniając tym samym uszkadzanie nerek.
Receptura karmy jest bezzbożowa, co zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii lub nietolerancji pokarmowej na gluten, a także zapewnia niski indeks glikemiczny posiłku. Zawartość kwasów omega-3 poprawia filtrację kłębuszkową i działa przeciwzapalnie na tkanki nerek. Elektrolity i witaminy z grupy B pomagają uzupełnić ewentualne braki w organizmie spowodowane zwiększonym oddawaniem moczu. Obecność selenu oraz witamin E i C pomaga wspierać układ immunologiczny, a pre- i probiotyki dodane do receptury wspomagają florę bakteryjną, usprawniają działanie układu pokarmowego oraz zmniejszają ryzyko pojawienia się biegunek.
Brit VD Renal Tuna & Salmon with Peas
Wśród żywieniowych propozycji dla kotów z niewydolnością nerek, Brit posiada także karmę mokrą, zawierającą podobne składniki odżywcze, jak suchy odpowiednik. Karma jest stworzona na bazie smakowitych i aromatycznych ryb: tuńczyka oraz łososia.
Warto pamiętać, iż koty borykające się z problemami w obrębie nerek często cierpią z powodu braku apetytu. Objawia się to utratą wagi i niechęcią do pobierania pokarmu. Karmy Brit z serii Renal odznaczają się wysoką smakowitością, aby w możliwie przyjemny sposób zachęcić zwierzę do spożycia zawartości miski.
Jak radzić sobie z chorobą nieuleczalną?
Niewydolność nerek u kotów należy do schorzeń, które wymagają dożywotniego oferowania specjalistycznej diety, a także prowadzenie niezbędnego leczenia. Niezwykle istotne jest oferowanie tylko takiego menu, które cechuje niska zawartość fosforu oraz białka. Nie przyczyni się do dalszego upośledzania funkcji nerek. Odpowiedzialny opiekun powinien także pozostawać w stałym kontakcie z prowadzącym lekarzem weterynarii.