Rozprawiając nad gatunkami zwierząt, które potrafią dożyć imponującego wieku, z pewnością niejedna osoba w pierwszej kolejności pomyśli o żółwiu. Jak najbardziej będzie to trafne spostrzeżenie, gdyż jest on przedstawicielem długowiecznych istot lądowych. Najstarszy okaz ma 190 lat i żyje w Plantation House należącej do oficjalnej rezydencji gubernatora Wyspy Świętej Heleny położonej na południu Oceanu Atlantyckiego. Innych równie wiekowych zwierząt trzeba szukać pod wodą.
REKLAMA
Zobacz wideo Zmieniamy klimat, a zwierzęta pod wodą nie mają gdzie uciec
Najstarsze zwierzę na świecie. Mieszkańcy mórz i oceanów są faworytami
Świat zwierząt, zarówno tych lądowych jak i wodnych, od dawna stanowi obiekt zainteresowań naukowców. Jak już wspomnieliśmy, najdłużej żyjącymi na ziemi osobnikami są żółwie. Z reguły przekraczają one granicę 150 lat. Dla człowieka to niezwykle imponujący wynik, jednak jeżeli porównamy go z długowiecznymi formami życia egzystującymi pod wodą, popatrzymy na niego ze znacznie mniejszym zaskoczeniem. Niektóre organizmy morskie i oceaniczne mogą przetrwać choćby 15 tysięcy lat. Zarejestrowano również takie, które posiadają niezwykłą umiejętność regeneracyjną nazywaną biologiczną nieśmiertelnością. Do tej grupy zalicza się na przykład meduzy. Do ich śmierci mogą doprowadzić jedynie atakujące je drapieżniki lub zmiany środowiskowe.
Zobacz też: Ten maluch wygląda jak postać z kreskówki. Okrzyknięto go "najsłodszym" krabem na świecie
Małż głębinowy to kolejny osobnik o imponującym kodzie genetycznym, pozwalającym mu przeżyć setki lat. W 2007 roku naukowcy odnaleźli okaz, który jak się okazało po dokładnej analizie miał 507 lat. Wiek określa się na podstawie liczby pasm znajdujących się na muszli mięczaka. I choć stawka związana z ilością przeżytych lat została już dość wysoko zawieszona, to wciąż nie jest ona ani trochę zbliżona do wartości, którą osiągają najstarsze zwierzęta. Sami oceńcie.
Najdłużej żyjące zwierzęta morskie. Gąbki szklane nie mają sobie równych
Gąbki szklane, choć powszechnie są postrzegane jako skały lub rośliny, w rzeczywistości są tak naprawdę najstarszymi zwierzętami żyjącymi na Ziemi. Jak podają naukowcy, potrafią ona egzystować ponad 10 000 lat, dochodząc choćby do granicy 15 tys. Poszczególne osobniki zostały zaobserwowane w zatoce Antarktydy, a dokładnie na terenie Morza Rossa. Natomiast 11-letnia ślicznotka zauważona przez badaczy mieszkała w Morzu Wschodniochińskim. Co ciekawe, pełnią one niezwykle istotną funkcję w ekosystemie, a mianowicie są odpowiedzialne za filtrowanie wody. Ich szkielet stanowi również bezpieczną przystań dla małych skorupiaków.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.