Więzienie lub grzywna w wysokości 20000€ – takie kary będą teraz grozić na Cyprze za znęcanie się nad zwierzętami
Osoby znęcające się nad zwierzętami na Cyprze będą teraz narażone na znacznie surowsze kary. Parlament przyjął nową ustawę mającą na celu wzmocnienie ram prawnych dotyczących dobrostanu zwierząt na wyspie.
Projekt ustawy, zaproponowany przez posła Disy, Savię Orphanidou, został przyjęty przez Izbę w czwartek. Zmienia on obowiązujące prawo o ochronie i dobrostanie zwierząt, wprowadzając surowsze kary za znęcanie się i złe traktowanie .
Zgodnie z nowymi przepisami osobom skazanym po raz pierwszy grożą grzywny w wysokości do 20 000 euro lub kara więzienia do 24 miesięcy, bądź obie kary łącznie.
Recydywiści mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 30 000 euro i karą więzienia do 36 miesięcy.
Przemawiając w parlamencie, posłowie podkreślili potrzebę silniejszych środków odstraszających po serii niepokojących przypadków znęcania się nad zwierzętami w ostatnich miesiącach. Wielu przyznało, iż obecne kary nie są wystarczające, aby zapobiec okrucieństwu lub zapewnić sprawiedliwość.
Głosowanie odbyło się zaledwie dwa tygodnie po tym, jak nie uchwalono odrębnego rozporządzenia rządowego dotyczącego dobrostanu zwierząt. Parlamentarzyści bronili swojej decyzji o niepoparciu tej propozycji, argumentując, iż nie poprawi ona warunków, a wręcz może pogorszyć sytuację, szczególnie w odniesieniu do rozmiarów klatek.
„Były luki w kontrolach, egzekwowaniu i nadzorze” – stwierdziło kilku parlamentarzystów, dodając, iż odrzucone przepisy nie były jasne i stwarzały ryzyko dalszych nadużyć.
Niektórzy ustawodawcy odpowiedzieli również na publiczną krytykę nieudanego głosowania, mówiąc, iż większość oburzenia opierała się na dezinformacji. Wezwali do adekwatnego dialogu z ministrem rolnictwa w celu zajęcia się tymi obawami i przeglądu przyszłych mechanizmów nadzoru.
Nowo zatwierdzone prawo ma na celu zamknięcie tych luk. Uznano je za konieczne w świetle poważnych niedawnych incydentów, które pokazały, jak nieskuteczne stały się poprzednie kary. Celem, jak zgodzili się ustawodawcy, jest zapewnienie, iż sądy wydają wyroki odzwierciedlające powagę przestępstwa i iż sprawiedliwość jest wymierzana w sposób widoczny.
Organizacje działające na rzecz dobrostanu zwierząt, w tym Animal Party Cyprus, przyjęły głosowanie z zadowoleniem, ale ostrzegły, iż prawdziwa zmiana będzie zależeć od konsekwentnego egzekwowania i woli sądów .
Od dawna domagają się jaśniejszych kar za konkretne wykroczenia, które uwzględniają powagę i brutalność każdego przypadku.