Uprawa winorośli na własnej działce może przynieść nie lada satysfakcję. Aby jednak niosła za sobą efekty w postaci licznych plonów, musisz odpowiednio dbać o swoje krzewy przez cały rok.
Przed nadejściem zimy nie zapomnij wykonać ważnego zabiegu, który pozwoli chronić winogrona przed przymrozkami. Dzięki niepozornej czynności twoje rośliny przetrwają do kolejnego sezonu w nienaruszonym stanie.
Może cię zainteresować: Kup w aptece i podlej monsterę. Nie zliczysz nowych liści
Jak dbać o winorośl, by była zdrowa i silna? Takich warunków potrzebuje
Winorośl pochodzi z państw położonych w basenie Morza Śródziemnego i południowo-zachodniej Azji, gdzie temperatury zwykle są znacznie wyższe, a zimy łagodniejsze niż w naszym polskim umiarkowanym klimacie.
Uwielbia żyzną próchniczą glebę o neutralnym pH, preferuje słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowiska. Lubi być sadzona w odstępie około 1 metra między poszczególnymi krzewami. Źle znosi za to silne podmuchy powietrza i przymrozki.
Nie zapomnij o tym zabiegu w listopadzie. w okresie winorośl odwdzięczy się owocami
Na zimę winorośl trzeba odpowiednio zabezpieczyć, by nie przemarzła. Zabiegu tego nie zaleca się wykonywać w październiku, bo wówczas winogrona nie zdążą się zahartować. Nie możesz go jednak zbyt długo odkładać w czasie.
Za ochronę winogron najpóźniej musisz zabrać się na przełomie listopada i grudnia, jeżeli liczysz na to, iż w kolejnym sezonie twoje krzewy będą zdrowe i obficie obrodzą w pyszne owoce.
Czytaj również: Sąsiadki pozazdroszczą ci całuska na parapecie. Ta roślina ma kwiaty jak złote rybki
Jak zabezpieczyć winorośl przed zimą? Jest kilka skutecznych sposobów
Winogrona późną jesienią warto dobrze zabezpieczyć, (przed wejściem w pełny stan spoczynku krążą w nich jeszcze soki roślinne, przez co mogą łatwo przemarznąć). Długotrwałe niskie temperatury stwarzają zagrożenie zwłaszcza dla młodych sadzonek, które nie mają jeszcze silnych pędów i są słabo ukorzenione, przez co są także wrażliwsze.
Jest kilka sposobów na skuteczne zabezpieczenie winorośli przed zimą. Możesz zdecydować się na kopczykowanie, czyli obsypanie nasady krzewów trocinami, zwykłą ziemią albo kompostem (na minimu 30 cm wysokości).
Alternatywą jest owinięcie pędów włókniną albo słomianą matą. Jeśli wybierzesz to rozwiązanie, to przed okryciem zalecane jest cięcie winorośli. Winogrona możesz również zabezpieczyć gałązkami drzew iglastych.
Zobacz też:
W tym roku będzie modniejsza od gwiazdy betlejemskiej. Sprawdź, jak uprawiać "świętą jagodę"
Nie lubisz ostrego smaku czosnku? Posadź tę odmianę, jest łagodniejsza
Wcale nie tuje. Te zimozielone krzewy liściaste są o wiele piękniejsze