Każda pora roku stawia przed nami nowe wyzwania. Z ogrodem jest podobnie. jeżeli chcesz, by tej wiosny był jeszcze piękniejszy, posadź w nim egzotyczny krzew, który bohatersko wybija się na pierwszy plan, prezentując swe wdzięki. Skimia japońska, bo o niej mowa, jest ogrodniczym hitem, który przeobrazi każdy przydomowy teren w barwną i wesołą oazę. Warto przyjrzeć się bliżej tej fascynującej roślinie. Skąd pochodzi i jakie ma wymagania?
Skimia japońska (Skimmia japonica) to krzew, który w warunkach naturalnych porasta obszary Azji. Osiąga zwykle 1,5 m wysokości w naszym klimacie. Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto słyszał o skimii, a dziś coraz więcej osób chce ją mieć w swoim ogrodzie. Lubi stanowiska z lekkim cieniem. W takich warunkach wiele roślin nie dałoby sobie rady, a krzew jest wyjątkiem. W Polsce choćby dobrze sobie radzi.
Na jakie odmiany skimii japońskiej warto się zdecydować:
▫︎ „Bremen” – ma czerwone kwiaty i jednostajny profil;
▫︎ „White Globe” – ma spore, jasne kwiaty;
▫︎ „Rubella” – czerwone kwiaty;
▫︎ „Red Star” – rubinowe kwiaty;
▫︎ „Cecilia Brown” – cieliste kwiaty i strojny wygląd.
Jakie wymagania ma skimia japońska?
Roślina nie lubi stanowisk mocno oświetlonych, więc nie należy jej sadzić w miejscach, na które przez większość dnia padają ostre promienie słoneczne. Krzew lubi rozproszone światło. Ponure, ciemne strefy też nie wpłyną korzystnie na jego kondycję, zwłaszcza na kwiaty. Tylko dobre stanowisko zapewni mu bujny wzrost i atrakcyjny wygląd.
Warto sadzić roślinę jesienią lub wiosną. Najpierw trzeba przyszykować grunt pod uprawę (zapewnić glebą kompostową z domieszką torfu). istotny jest drenaż. Teren warto też wyściółkować.
O czym jeszcze warto pamiętać przy uprawie skimii japońskiej?
Nowo posadzony krzew należy objąć szczególną troską. Do podlewania najlepsza będzie woda destylowana. Kranowa może zawierać zbyt dużo wapnia, który źle wpływa na roślinę. jeżeli chodzi o podłoże, to najlepsze będzie żyzne, luźne i lekko mokre. Zimowe mrozy mogą uszkodzić skimię, więc późną jesienią warto ją odpowiednio zabezpieczyć przed zimnem, np. włókniną. Podczas pielęgnacji należy włożyć rękawiczki ochronne, ponieważ krzew jest trujący.