Zrób to z magnoliami przed zimą. Wiatr i mróz nie będzie im straszny

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Masz magnolię w swoim ogrodzie? Właśnie teraz trzeba przygotować ją do nadchodzącej zimy. Dzięki odpowiedniej ochronie przed chłodem, w kolejnym sezonie znowu będzie cieszyć oczy pięknymi kwiatami. Sprawdź, jak prawidłowo zimować tę roślinę - pomóż przetrwać jej choćby najchłodniejsze dni.

Magnolia stanowi zjawiskową ozdobę każdego ogrodu. Żeby dalej zachwycała nas wiosną swoim pięknem, musimy wykonać kilka zabiegów, mających na celu jej przygotowanie do zimy. Dotyczy to głównie młodych i świeżo posadzonych krzaczków, które jeszcze nie do końca zaadaptowały się do panujących warunków atmosferycznych.

Kiedy jest ostateczny termin na przygotowanie magnolii do zimy?

Magnolia kończy swój aktywny wzrost na przełomie października i listopada. Wtedy zwykle temperatury utrzymują się na poziomie 5 stopni Celsjusza i właśnie w tym czasie powinniśmy zacząć zimować roślinę.

Możemy oczywiście wykonać nieco później ten zabieg, jednak monitorujmy pogodę, aby nagle nie zaskoczył nas mróz. jeżeli zaczniemy przygotowania krzewów do zimy zbyt późno np. pod koniec listopada, to korzenie i pąki zostaną narażone na osłabienie, co może negatywnie wpłynąć na kwitnienie.

Czytaj również: Pięknie wygląda, a wymagania ma niewielkie. Wystarczy podlewać ją raz w miesiącu

Jak ochronić magnolię przed zimą? Najważniejsze zasady

Magnolia przetrwa mrozy, jeżeli przeprowadzimy konkretne zabiegi, które przygotują ją na trudne, zimowe warunki. Co zatem należy zrobić w listopadzie?

  • Kopczykowanie

Późną jesienią, gdy gleba zaczyna zamarzać, musimy usypać kopiec z kory sosnowej albo kompostu wokół podstawy rośliny. Jego wysokość powinna wynosić 20-30 cm. W ten sposób zabezpieczymy korzenie przed przemarznięciem.

  • Okrywanie

W listopadzie musimy osłonić koronę magnolii. Najlepiej owinąć ją słomą, a następnie jutą bądź siatką z drutu, dzięki którym zapobiegniemy zwianiu materiału.

Możemy też użyć do tego celu mat trzcinowych albo bambusowych, owijając je wokół pnia. Te materiały nie tylko chronią przed mrozem, ale też dobrze komponują się z naturalnym wyglądem ogrodu.

Często wybieranym materiałem ochronnym jest również niezawodna agrowłóknina, która chroni przed chłodem i jednocześnie przepuszcza wilgoć i powietrze, zapobiegając przegrzaniu się rośliny.

  • Podlewanie

Przed nadejściem mrozów musimy dobrze nawodnić podłoże magnolii, aby mogła bez problemu pobierać wodę z zamarzniętej gleby. W trakcie suchej zimy bez śniegu podlewajmy sporadycznie młode krzewy.

Jakich zabiegów nie możemy wykonać w listopadzie dla magnolii?

W większości przypadków nie zaleca się przycinania magnolii w listopadzie. Przez ten zabieg stanie się bardziej podatna na zimowe uszkodzenia. W przypadku już uszkodzonych gałęzi u młodych roślin należy ciąć je oszczędnie.

Kolejnym zabiegiem, którego nie wykonujemy przed nadejściem zimy, jest nawożenie. Dostarczenie krzewom składników odżywczych mogłoby pobudzić je do wzrostu. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo przemarznięcia.

Zobacz też:

Popularna roślina doniczkowa nie chce kwitnąć? Prawdopodobnie popełniasz ten błąd

Nie musisz wydawać pieniędzy na grudnika. Zrób to, a będziesz mieć sadzonki zupełnie za darmo

Zrób to, a woda w kranie ogrodowym nie będzie zamarzać. To prostsze, niż myślisz

Idź do oryginalnego materiału