Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Hosty, nazywane również funkiami to rośliny, które często ozdabiają ogrody. Charakteryzuje je łatwa uprawa i fakt, iż bardzo dobrze czują się w mniej nasłonecznionych miejscach, co sprawia, iż są idealnym dopełnieniem ogrodowej kompozycji. zwykle rosną na zewnątrz, jednak z powodzeniem możemy je wsadzić również do doniczki. Jak to zrobić, aby hosty były zdrowe i dobrze rosły?

Hosty preferują półciemne miejsca o wilgotnym, lekko kwaśnym podłożu — Ph (5,5-6,5), dobrze, aby gleba była zasobna w próchnicę. Powinny również poradzić sobie na przeciętnym podłożu. Odmiany rośliny o jaśniejszych liściach wolą nieco bardziej słoneczne miejsca, jednak nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni.

Co trzeba wiedzieć o uprawie funkii w donicy?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, iż w donicach lepiej nie sadzić bardzo dużych odmian, które osiągają choćby metr szerokości bądź wysokości. Pozostałe świetnie radzą sobie w donicach. Warto dobrać rozmiar pojemnika do liczby roślin oraz rodzaju, w przypadku większych kompozycji sprawdzą się kilkudziesięciolitrowe donice. To istotne, ponieważ gdy będą miały za mało miejsca, mogą mieć trudności z rozwojem systemu korzeniowego.

Zaletą funkii jest to, iż może one bez większych problemów rosnąć w jednej doniczce z innymi kwiatami. Roślina ta nie rozrasta się na tyle, aby mogła dominować i zagłuszać inne.

Przeczytaj również: Nietypowa odżywka do anturium. Działa lepiej, niż produkty z kwiaciarni

Przygotowanie donicy dla hostów krok po kroku

Na początek należy kupić odpowiednią donicę lub pojemnik — może on być wykonany z różnych materiałów, w zależności od gustu. Istotny jest rozmiar, ważne, aby był on przynajmniej o 1/3 większy niż bryła korzeniowa rośliny. Dzięki temu host będzie miał szansę adekwatnie się rozrastać.

Dobrze jest wybierać donice, które mają odpływy na wodę lub takie, w których można je wykonać. Alternatywą jest zrobienie warstwy drenażowej na dnie z keramzytu lub grubszego żwiru. Można również postawić na wersję z systemem nawadniania — rozwiązanie to sprawia, iż roślina pobiera tyle wody i w danej chwili potrzebuje.

W przypadku podłoża może kupić standardową glebę do roślin ogrodowych i wymieszać ją z korą (dobrze rozdrobnioną), piaskiem, kompostem bądź odkwaszonym torfem w równych proporcjach.

Sprawdź także: To roślina stworzona na żywopłot. Odporna i tak piękna, iż tuje mogą się schować

Jak uprawiać hosty w donicy?

Po zakupie donicy i podłoża należy przesadzić roślinę. W tym celu usuwamy z niej wcześniejszy pojemnik. Jeśli funkia ma bardzo zbite korzenie, to możemy je delikatnie rozluźnić dzięki palców. Dobrze jest zostawić ok. 2 cm luzu od powierzchni gleby do krawędzi doniczki, dzięki temu przy podlewaniu woda nie będzie się wylewała. Funkie średnio przesadza się co 3 do 5 lat do większych donic.

Rośliny te bardzo lubią wilgotną glebę, dlatego powinno się je podlewać co ok. 2 dni, latem, kiedy temperatury są bardzo wysokie, hosty mogą wymagać choćby codziennego nawadniania — dobrze jest sprawdzać stan gleby, jeżeli jest przesuszona, to powinno się podlać roślinę.

Hosty najlepiej rozrastają się w ogrodzie, gdzie mają bardzo dużo podłoża. W donicach, gdzie ilość gleby jest ograniczona, często wymagają nawożenia. Najlepiej robić to od maja do końca lipca — sprawdzą się nawozy mineralne (przeznaczone do roślin ogrodowych).

Zobacz też:

Nietypowa odżywka do anturium. Działa lepiej, niż produkty z kwiaciarni

W listopadzie rozpieść maliny w ten sposób. Za rok wystrzelą licznymi owocami

Widzisz te muszki latające wokół doniczek? Zrób to, a więcej nie wrócą

Idź do oryginalnego materiału