Zrób to, a woda w kranie ogrodowym nie będzie zamarzać. To prostsze, niż myślisz

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/Picsel, 123RF/Picsel /INTERIA.PL


Zamarzająca woda w ogrodowym kranie może stać się przyczyną poważnej awarii. Zimą nie podlewamy roślin, nie znaczy to jednak, iż możemy zapomnieć o wodzie. W myśl zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć" zabezpiecz swoją wodną instalację ogrodową. Zimą sobie za to podziękujesz.

Zamarzająca w kranach i instalacji ogrodowej woda może stworzyć duży problem. Pod wpływem mrozu woda zwiększa swoją objętość, co może doprowadzić do rozsadzenia lub rozszczelnienia rur. Lepiej więc temu zapobiec. Podpowiadamy, co musisz zrobić, aby zimą nie martwić się o ogród.

Odetnij dopływ wody i spuść ją z instalacji

Pierwszym krokiem do zabezpieczenia kranu przed zimą jest odcięcie dopływu wody. Zaniechanie tego może skończyć się choćby pęknięciem przewodu doprowadzającego wodę do kranu i zimową fontanną. Zakręć po prostu główny zawór doprowadzający wodę do instalacji. To jednak nie koniec, samo odcięcie nie sprawi, iż cała ciecz z instalacji spłynie. Kolejnym krokiem jest spuszczenie z rur całej wody, która w nich została. W tym celu otwórz wszystkie możliwe krany i pozwól wodzie spłynąć do ostatniej kropelki. choćby niewielka ilość cieczy, która pozostanie w instalacji, może stać się przyczyną awarii. Po tej operacji zostaw krany do połowy otwarte. Pozwoli to spłynąć wodzie, która ewentualnie się w nich zbierze. W przypadku, gdy kran jest na wyższym poziomie, warto zaopatrzyć go w zawór spustowy. Pomoże on w starannym i sprawnym opróżnieniu z cieczy wnętrza instalacji

Osłoń krany i rury

Aby nie dopuścić do zamarznięcia kranu ogrodowego i rur, warto je osłonić. W sklepach budowlanych dostępny jest cały przekrój różnego rodzaju ochraniaczy izolujących, które doskonale poradzą sobie z tym problemem. Zasada jest jedna: im grubsza warstwa izolacyjna, tym lepiej. Warstwa izolacyjna powinna być też szczelna, by mróz nie miał szans się przez nią przedostać. jeżeli mieszkasz w wyjątkowo mroźnym rejonie, gdzie surowe zimy nie należą do wyjątków, użyj taśm grzewczych do ochrony kranów i wszelkich rur, które znajdują się na zewnątrz. To zasilane prądem konstrukcje, które utrzymują temperaturę wody w rurach na poziomie, który nie pozwala na jej zamarznięcie. Wprawdzie "ciągną" one nieco prądu, ale to wydatek niewspółmierny do tego, z jakim musisz się liczyć w przypadku pęknięcia rury.

Czytaj też: Pamiętaj o tym w jesienno-zimowym okresie. Rośliny doniczkowe ci podziękują

Kontrola instalacji przez okres zimowy

Na zamontowaniu izolacji ochrona instalacji wodnej się nie kończy. W trakcie zimy co jakiś czas ją sprawdzaj i kontroluj, czy nie powstały w niej szczeliny. jeżeli tak się stanie, natychmiast je uzupełnij. Mróz sprawi, iż gwałtownie się powiększą. Wiosną, gdy miną mrozy, koniecznie sprawdź, jak przetrwała je instalacja. Zrób to od razu na początku sezonu, by mieć pewność, iż możesz bez przeszkód korzystać z wody ogrodowej. Rozważ też wymianę kranów w ogrodzie na mrozoodporne, które są w sprzedaży w sklepach budowlanych. Pomoże ci to chronić całą instalację w okresie zimowym.

Zobacz też:

Ta roślina jest lepsza od grudnika. Pachnie obłędnie i może kwitnąć cały rok

Popularna roślina doniczkowa nie chce kwitnąć? Prawdopodobnie popełniasz ten błąd

Nie musisz wydawać pieniędzy na grudnika. Zrób to, a będziesz mieć sadzonki zupełnie za darmo

Idź do oryginalnego materiału