W Skandynawii jedną z tradycyjnych ozdób świątecznych są hiacynty, które u nas bardziej kojarzą się z wiosną. Warto jednak zaczerpnąć ten zwyczaj i w tym roku ozdobić nimi swoje mieszkanie. Możemy to zrobić na wiele sposobów, m.in. umieszczając je w wazonie, czy robiąc z nich bazę do swojego stroika. Sprawdź, jak cieszyć się pięknymi hiacyntami na święta.
Hiacynty zimą - jak je wyeksponować?
Hiacynty są roślinami cebulowymi, które w swoim naturalnym środowisku wysadzane są do gruntu jesienią, a następnie zakwitają wczesną wiosną. Wobec tego, jeśli chcemy cieszyć się nimi na święta Bożego Narodzenia, to musimy poddać cebule pędzeniu.
Warto to zrobić, ponieważ hiacynty, które pędzone są z cebul, to wyjątkowa dekoracja świąteczna. Te świeże i barwne kwiaty potrafią dodać w środku zimy unikatowego uroku, a także być nietypowym elementem bożonarodzeniowych kompozycji.
Kwiaty te pięknie będą wyglądały w rustykalnych pojemnikach lub w szklanych naczyniach. Mogą też stanowić część stroików. Niektórzy decydują się na wyeksponowanie korzeni hiacyntów. Wtedy to wystarczy nam prosty wazon. Wyjmujemy cebulę rośliny z doniczki i oczyszczamy ją z ziemi. Następnie dokładnie opłukujemy korzenie, a cebulę wkładamy do szklanego naczynia i zalewamy wodą tak, by korzenie wisiały w wodzie, ale by równocześnie cebula nie uległa zamoczeniu.
Pamiętajmy również, by po kwitnieniu hiacyntów, pozostawić rośliny do zaschnięcia, dzięki czemu wiosną będziemy mogli posadzić cebulę w ogrodzie. Tak posadzona zakwitnie w glebie po około roku.
Czytaj więcej: Te kwiaty możesz posadzić w listopadzie. Na wiosnę stworzą kolorowy dywan
Jak pielęgnować świąteczne hiacynty? Zimą potrzebują wyjątkowej pielęgnacji
Nie jest tajemnicą, iż hiacynty dobrze radzą sobie w małych doniczkach, w których kupujemy je w sklepie, ale jeszcze lepiej będą rozwijały się w nasadzeniu wspólnym albo w większej donicy. Z racji tego, jeśli umieszczone są w małym pojemniku, to powinniśmy je przesadzić do odpowiednio dużej doniczki. Robiąc to, pamiętajmy, by wkładać cebulę tak głęboko w glebę, by przez cały czas była widoczna nad powierzchnią.
Dodatkowo, chcąc zwiększyć walory dekoracyjne naszych świątecznych hiacyntów, możemy pokryć ziemię mchem albo innymi ozdobnymi materiałami. Uważajmy jednak, by mimo to pozostawić cebulkę częściowo widoczną.
Zimą hiacynty należy podlewać oszczędnie, ale systematycznie. Zasilając je wodą, unikajmy moczenia cebulki. Natomiast jeżeli zdecydowaliśmy się na hiacynty w wazonie, pamiętajmy o uzupełnianiu wody, gdy zajdzie potrzeba.
Nie ustawiajmy hiacyntów w pobliżu kaloryferów, ponieważ mogłoby dojść do ich przegrzania. Co więcej, póki temperatura utrzymywać się będzie w okolicy zera stopni Celsjusza, możemy wynieść hiacynty na zewnątrz.
Jeżeli jednak chcemy, by roślina zakwitła, poczekajmy z wystawianiem jej do momentu, aż pąki nabiorą trochę koloru, ponieważ do wypuszczenia kwiatów, hiacynty potrzebują trochę ciepła. W przypadku, gdy łodyżki roślin nadto wybujały i stały się wiotkie, warto zastosować odpowiednią podporę.
Zobacz też:
To roślina stworzona na żywopłot. Odporna i tak piękna, iż tuje mogą się schować
Podlewaj tym rośliny doniczkowe zimą. Ta odżywka im nie zaszkodzi
Przygotuj drzewka owocowe na zimę. Listopad to idealny miesiąc na ten zabieg