Żółw słoniowy to największy współcześnie żyjący żółw lądowy. Niestety Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) kwalifikuje te gady jako krytycznie zagrożone. Są jednak też dobre wieści z nimi związane, bo to właśnie ich przedstawiciele wykluli się ostatnio w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych. Konkretnie chodzi o żółwie słoniowe z wyspy Santa Cruz z archipelagu Galapagos. To pierwsze takie wydarzenie w 150-letniej historii tego ogrodu zoologicznego.
REKLAMA
Zobacz wideo Blisko 100 żółwi krytycznie zagrożonych wyginięciem wykluło się na plaży w Brazylii
Największy żółw na świecie doczekał się nowego pokolenia. Małe żółwie słoniowe były długo wyczekiwane
Jak dowiadujemy się z komunikatu na oficjalnej stronie zoo w Filadelfii, rodzicami żółwi słoniowych są samica Mommy oraz samiec Abrazzo, będący zarazem najstarszymi mieszkańcami amerykańskiego ogrodu. Ich wiek szacuje się na około 100 lat. Co ważne, żadna samica z tego gatunku nie została matką po raz pierwszy w tak późnym wieku.
Ten pomyślny wynik jest efektem lat ciężkiej pracy nad badaniem zachowań zwierząt i zapewnieniem opieki na najwyższym poziomie. Do tej pory geny Mommy nie były reprezentowane w populacji AZA [Association of Zoos and Aquariums; Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów - przyp. red.], co sprawia, iż potomstwo to jest niezwykle ważne dla ochrony tego gatunku
- wyjaśnia dyrektorka Herpetologii i Ptaków Lauren Augustine, cytowana w przytoczonym komunikacie. Mommy jest mieszkanką zoo od 1932 roku. Abrazzo dołączył do niej dopiero w 2020 roku, ale od tamtej pory pracownicy dokładali wszelkich starań, aby para doczekała się młodych. Od 2023 roku Mommy złożyła w sumie cztery lęgi jaj, ale trzy z nich nie dały młodych. Pomyślny okazał się dopiero lęg złożony w listopadzie 2024 roku. Jak jednak taki proces adekwatnie wygląda u żółwi słoniowych?
Gdzie żyją żółwie słoniowe? Ten krytycznie zagrożony gatunek jest coraz trudniej spotkać
Samice żółwi słoniowych składają od dwóch do 20 białych, twardych, kulistych jaj wielkości kul bilardowych. Mommy w listopadzie złożyła ich 16, z czego osiem zostało przeznaczonych do inkubacji samców, a kolejne osiem - samic. Co ciekawe, na płeć rozwijających się żółwi wpływa temperatura inkubacji. Samce rozwijają się w temperaturze poniżej 28 stopni Celsjusza, zaś samice powyżej 29,5 stopni Celsjusza. W Filadelfii wykluły się czworo piskląt płci żeńskiej. Pracownicy zapewniają, iż maluchy jedzą i rosną prawidłowo, a w tej chwili ważą 70-80 gramów. Dla porównania dorosłe osobniki osiągają choćby 113 (samice) lub 227 kilogramów (samce). Pierwsza żółwica wykluła się 27 lutego 2025 roku, a cała czwórka zostanie pokazana szerszej publiczności w zoo już 23 kwietnia tego roku.
Zobacz też: To największy gryzoń, jakiego widział świat. Ważył prawie tyle, co hipopotam
Żółwie słoniowe pochodzą z wysp Galapagos i przyjmuje się, iż mogą żyć 100-200 lat. w tej chwili na siedmiu wyspach żyje 13 gatunków rodzimych. Kiedyś było ich więcej, ale ich populacji coraz bardziej zagrażają takie czynniki jak konflikt między ludźmi a dzikimi zwierzętami, wprowadzenie gatunków inwazyjnych i utrata siedlisk.
W Polsce żółwia słoniowego możemy zobaczyć w zoo we Wrocławiu.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.