Zoo w Poznaniu ma nowego mieszkańca. Jego wygląd budzi przerażenie. Jest spokrewniony z dinozaurami

5 dni temu
Zdjęcie: Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl, facebook.com/Zoo Poznań Official Site


To bardzo inteligentny ptak, choć jego wygląd budzi przerażenie. Historia tego gatunku sięga czasów dinozaurów i co więcej, jest on spokrewniony z jednym z nich. Już teraz można go obejrzeć w poznańskim zoo. Pracownicy mają nadzieję na powiększenie tej hodowli.
Ogrody zoologiczne są doskonałym miejscem, by zobaczyć różne zwierzęta i dowiedzieć się czegoś o tych gatunkach, które dotąd nie były nam znane. Na szczególną uwagę zasługuje teraz zoo w Poznaniu. Właśnie przyjęto tam nowego mieszkańca o bardzo osobliwym wyglądzie. Choć na pierwszy rzut oka może przerażać, to nie trzeba się go bać. Mało kto wie, iż jest niezwykle inteligentny.


REKLAMA


Zobacz wideo Największa atrakcja Hanoweru robi piorunujące wrażenie!


Jakie zwierzęta są w Poznaniu? Zoo powitało nowego mieszkańca
Kilka dni temu poznańskie zoo pochwaliło się w mediach społecznościowych nowym mieszkańcem. To dzioboróg abisyński, niezwykły ptak o wiekowej historii i bardzo nietypowym wyglądzie.


Kilka dni temu do naszego zoo przyjechał nowy mieszkaniec - samiec dzioboroga abisyńskiego, Clayde! Pochodzi z Berlina i stworzy parę z naszą samicą Rozą. Ten wyjątkowy gatunek jest narażony na wyginięcie, dlatego tym bardziej cieszymy się, iż możemy wspierać jego ochronę i hodowlę


- czytamy na Facebooku. Dzioboróg abisyński występuje głównie w środkowej Afryce, między innymi w Mauretanii, Senegalu, Gwinei, Erytrei, Etiopii, Somalii, Kenii i w Ugandzie. Jego naturalnym środowiskiem jest sawanna, półpustynne zakrzewienia i obszary kamieniste. Niestety jest to gatunek zagrożony, dlatego jego hodowla w poznańskim zoo jest niezwykle ważna. Pracownicy mają nadzieję, iż Clayde i Roza niedługo doczekają się piskląt.


Na razie Clayde i Roza oswajają się z naszymi opiekunami i ze sobą (przez ścianę). Ze względu na to, iż ptaki te są bardzo delikatne, proces socjalizacji musi przebiegać we właściwym tempie. niedługo planujemy je połączyć w jednej wolierze


- napisano w poście.


Jak wygląda dzioborożec? Może niektórych przerazić
Dzioboróg abisyński to bardzo interesujący gatunek, ale jego wygląd może niektórych odstraszać. To duży ptak, osiągający około metra wysokości. Większość upierzenia ma kolor czarny, jednak skóra na nagiej szyi ma niebieskie przebarwienia. Z kolei na głowie tego zwierzęcia znajduje się kostny "róg" pokryty keratyną. Największe wrażenie robią jednak długie rzęsy dzioboroga. Choć ich rola nie jest do końca znana, to przypuszcza się, iż tak jak u ludzi, mają chronić oczy przed pyłem. Co ciekawe, w rzeczywistości nie są to prawdziwe włoski, tylko pióra upodobnione do rzęs. Ptak porusza się bardzo rozważnie i statecznie, co skłoniło naukowców do myślenia, iż może być on zbliżony do dinozaurów. Nie mylili się. Badania gwałtownie wykazały, iż jest w prostej linii krewnym wymarłych raptorów ptasich. Przypuszcza się, iż dzioborogi wyewoluowały w jurze z grupy pierzastych dinozaurów, a następnie stworzyły oddzielny gatunek. Warto zaznaczyć, iż to bardzo inteligentne ptaki, dorównujące sprytem krukom.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału