Zmiel resztki i rozsyp pod hortensją. Nie uwierzysz, jak gwałtownie urosną i to na różowo

2 dni temu
Zdjęcie: Alona Krytska / Getty Images/istock.com


Co zrobić, żeby hortensja miała kolor jak nie z tej ziemi? Okazuje się, iż wystarczy jedno łatwo dostępne warzywo. Nie tylko pomoże uzyskać wymarzony odcień, ale także zadba o zdrowy wzrost krzewów.
Ich delikatne, pastelowe kwiaty dodają uroku każdemu ogrodowi, a przy tym są łatwe w uprawie. Przyciągają wzrok podczas kwitnienia, które trwa od czerwca do jesieni. Choć może się to wydawać niemożliwe, z pomocą domowych rozwiązań można subtelnie zmienić ich kolor. Wszystko za sprawą produktu, który poleca ekspert ogrodnictwa Nicola MacNaughton na łamach serwisu goodhousekeeping.com.


REKLAMA


Zobacz wideo Anna Wendzikowska powiedziała głośno o mobbingu w TVN. "Nie wiem, czy dziś bym to zrobiła"[materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Co zrobić, żeby hortensje miały różowy kolor? Wystarczy jeden składnik z kuchennej szafki
Hortensje to wyjątkowe rośliny, które mogą przybierać różne barwy. Od błękitu po intensywną czerwień, a to wszystko za sprawą pH gleby. Według MacNaughton cytowanej przez Good Housekeeping to właśnie grzyby mogą pomóc w zmianie koloru tych kwiatów. Jak to jest możliwe? Dzieje się tak, ponieważ krzewy te są wrażliwe na wahania poziomu skali kwasowości i zasadowości ziemi, co wpływa na wchłanianie aluminium, czyli kluczowego pierwiastka decydującego o ich barwie.


Aby uzyskać różowe kwiaty, należy podnieść pH gleby, czyniąc ją bardziej zasadową. Z kolei, jeżeli marzysz o niebieskich hortensjach, warto zwiększyć jej kwasowość. Grzyby są naturalnie zasadowe, przez co mogą ograniczyć wchłanianie aluminium, a to z kolei sprzyja różowym odcieniom. Najlepszym sposobem na ich zastosowanie jest przygotowanie kompostu grzybowego i rozsypanie go wokół roślin.


hortensje (zdj. ilustracyjne) pixabay/JillWellington


Co zrobić, żeby hortensja miała kolor? Tak przygotujesz grzybowy kompost
Do jego przygotowania potrzebujesz grzybów (np. pieczarki) oraz materii organicznej (resztki roślinne, obornik, liście, drobno pocięte gałęzie, skoszona trawa, itp.).


Zbierz resztki grzybów i zmiel je na drobne kawałki.
Dodaj inne materiały organiczne.
Kompostuj, warstwując składniki.
Mieszaj regularnie, aby zapewnić wentylację.
Dodaj kompost do gleby wokół hortensji, gdy będzie dobrze rozłożony (po kilku miesiącach), najlepiej wiosną lub jesienią.


Możesz także użyć innych sposobów, aby wpłynąć na kolor hortensji. - Dodaj igły sosnowe, aby zakwasić glebę - radzi ekspertka. choćby kawa może się przydać. - Ze względu na swoją kwasowość zmienia pH ziemi, co w zależności od jej początkowego odczynu i ilości użytej kawy może sprawić, iż kwiaty staną się niebieskie - wyjaśniła.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału