16 maja br. uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 oraz Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle udali się do Berlina.
Pobyt w stolicy Niemiec rozpoczęliśmy od Ku’ dammu, gdzie odwiedziliśmy Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma z zachowaną starą częścią z przepięknymi mozaikami przedstawiającymi motywy biblijne, dzieje Prus i Rzeszy Niemieckiej w tym rodu Hohenzollernów. W nowej części, do której światło słoneczne wpada przez niebieskie okienka zobaczyliśmy kopię obrazu Stalingradzka Madonna autorstwa niemieckiego pastora Kurta Reubera, który w noc wigilijną 1942 roku na mapie wojskowej namalował obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.
W tej części Berlina zobaczyliśmy również Zegar Wodny w Europa Center, pomnik przywołujący historię podziału powojennego Berlina na cztery strefy okupacyjne oraz upamiętnienie obozów koncentracyjnych i obozów zagłady III Rzeszy.
Deszcz cały czas wisiał w powietrzu i nie kazał długo na siebie czekać. Po krótkiej przerwie w galerii handlowej udaliśmy się do budynku Reichstagu. Z wielką bryłą niemieckiego parlamentu kontrastuje mały pomnik upamiętniających parlamentarzystów głównie partii lewicowych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych w czasach III Rzeszy.
Po szczegółowej kontroli wjechaliśmy na kopułę Reichstagu i punkt widokowy wg projektu Normana Fostera. Oprócz widoku na Berlin mieliśmy również widok na nadciągającą burzę, która zatrzymała nas na pół godziny pod filarami Reichstagu. Była ulewa i grad sporych rozmiarów, który stał się również obiektem fotograficznym. Na szczęście nikt nie zmókł. Szybkie zdjęcie pod Bramą Brandenburską i metrem dotarliśmy na Alexanderplatz na kolejny czas wolny. Tutaj już było ciepło i słonecznie. Na szczęście tak już zostało do końca wycieczki.
Głównym celem piątkowego wyjazdu do Berlina były jednak Gärten der Welt – Ogrody świata., do których dotarliśmy kolejką linową .
Położony na obrzeżach Berlina w dzielnicy Marzahn kompleks prezentuje oryginalne przykłady sztuki ogrodowej z Azji, Orientu i Europy.
„Ogrody świata“ zostały zaprojektowane i wykonane przez rodzimych projektantów ogrodów. Sprowadzono również rodzime rośliny, kamienie i materiał budowlany. Jako pierwszy powstał największy w Europie Ogród Chiński, następnie Ogród Japoński w stylu zen. Kompleks mieszkalny ze świątyniami, otoczony przyrodą tropikalną, można znaleźć w Ogrodzie Balijskim.
Oprócz ogrodów Dalekiego Wschodu można zwiedzać renesansowy ogród włoski, angielski, muzułmański, żydowski oraz chrześcijański.
Wycieczkę zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Małgorzata Kwaśniewska, Joanna Kotewa i Brygida Majewska.
Tekst i zdjęcia: Michał Wiśniewski










































































































































