Zielone serce miasta: Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa przy Bramie Poznania tętni życiem i historią

3 tygodni temu

To ogród otwarty dla wszystkich. Można wejść bez biletu, pospacerować, powąchać rośliny, a choćby je pielęgnować – mówiła Agata Kierzkowska, zapraszając poznaniaków i poznanianki do odwiedzin.

W ogrodzie realizowane są regularne dyżury ogrodnicze, w trakcie których odwiedzający – w tym dzieci z rodzicami – mogą wziąć udział w prostych pracach: podlewaniu, przycinaniu czy sianiu. To doskonała okazja, by w miejskim zgiełku poczuć bliskość natury i zaangażować się w działania wspólnotowe.

Miejsce przyciąga nie tylko mieszkańców Śródki, ale także osoby z całego miasta – a choćby spoza niego.

Mamy gości z Piątkowa, Komornik czy Swarzędza. To pokazuje, iż ludziom brakuje kontaktu z przyrodą i szukają takich przestrzeni – dodaje Kierzkowska.

Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa to jednak nie tylko rośliny i relaks. To także przestrzeń edukacji i odkrywania historii. Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Poznania, Stowarzyszenie Dziewczyny w Naturze realizuje tu cykl warsztatów „Tysiąc lat ludzi i roślin”, inspirowany obchodami 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.

Warsztaty poświęcone są etnobotanice, zielarstwu i codziennemu życiu ludzi średniowiecza – zwłaszcza kobiet – wyjaśnia Sara Grolewska.

Uczestnicy będą mogli nauczyć się m.in. przygotowywać fermentowane napoje z dzikich roślin, tworzyć ziołowe mieszanki do picia, a także wyszywać średniowieczne zapaski – fartuchy barwione naturalnie roślinami i ozdobione imionami dawnych kobiet.

To sposób, by opowiedzieć o historii z innej, mniej oczywistej perspektywy – tej codziennej, kobiecej, zanurzonej w rytmie natury – dodaje Grolewska.

Szczególne wydarzenia zaplanowano także na majówkę, kiedy przypadają urodziny Bramy Poznania. W programie m.in. warsztaty zielarskie i kosmetyczne, a także działania tematyczne nawiązujące do koronacji Bolesława Chrobrego i życia w dawnych czasach. Rejestracja na wydarzenia prowadzona jest poprzez stronę www.bramapoznania.pl oraz media społecznościowe stowarzyszenia Dziewczyny w Naturze.

Królów, groby i zabytki wszyscy znamy, ale warto też pamiętać o tym cichym, codziennym dziedzictwie – relacji człowieka z naturą. To dziedzictwo, które możemy przez cały czas pielęgnować, ucząc się od przeszłości i budując lepszą przyszłość – podsumowała Kierzkowska.

Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa przy Bramie Poznania zaprasza przez cały sezon. Warto zajrzeć, pobrudzić ręce ziemią, posłuchać opowieści i dać się porwać naturze – choćby w samym środku miasta.

Idź do oryginalnego materiału