"Zielona kołdra" jesienią obsypuje się kolorami. Zanim posadzisz, uważaj na jedno. Inaczej pożałujesz

3 godzin temu
Zdjęcie: Czy pnącza niszczą mury i elewacje? Jak sadzić pnącza? Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl


Zachwycają cię zielone ściany budynków? Odpowiednio dobrane rośliny pnące będą nie tylko efektowną ozdobą latem, ale także jesienią, gdy część z nich zmienia kolor. Warto jednak pamiętać o kilku szczegółach. Czy pnącza niszczą elewację? Jak je sadzić?
Niektórzy na widok takich pnączy na elewacji budynków kręcą nosem i ostrzegają przed wilgocią, grzybami i doszczętnym zrujnowaniem ścian. Jak jest naprawdę? Czy bluszcz i inne pnącza niszczą elewację? Dr Włodzimierz Kita z Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w rozmowie z portalem Wroclaw.pl podkreślił, iż to nieprawda. Nie mają one z wilgocią nic wspólnego. Wprost przeciwnie, chronią elewację i ściany przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.


REKLAMA


Czy pnącza niszczą elewację? Ekspert rozwiewa wątpliwości
Jako przykład często podawane są stare budynki w Anglii i Francji, gdzie panuje wilgotniejszy klimat niż w Polsce i gdzie obrośnięte pnączami elewacje są typowe. - Gdyby te rośliny im szkodziły, te budowle już dawno by się rozsypały, a jednak są w świetnym stanie właśnie dzięki zielonej kołdrze, która je okrywa - zaznaczył i dodał, iż takie liście działają "jak dachówki". - Sprawiają, iż woda spływa po nich zamiast bezpośrednio po ścianach - podkreślił. - Zielona warstwa porastająca elewację jest jak izolacja - zwrócił uwagę. Dzięki niej ściana w dzień się nie nagrzewa od słońca, a wieczorem wolniej wychładza. Problem może pojawić się jednak wtedy, gdy wykrusza się zaprawa lub elewacja i tynki już przed posadzeniem bluszczu były uszkodzone.


Lublin. Zielona kamienica przy ul. Peowiaków Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl


Jak sadzić bluszcz przy ścianie? Zanim pobiegniesz po łopatę, zadbaj o jedno
Jak przymocować pnącza do ściany? adekwatnie nie potrzeba tu żadnej większej pracy, rośliny te mają bowiem "przyssawki" dzięki którym są w stanie same przymocować się do budynku. Bluszcz pospolity wytwarza korzonki czepne, które mogą wnikać w uszkodzony tynk. Nie zrzuca jednak liści na zimę, a przy tym oczyszcza powietrze. Lepszym wyborem będą winobluszcz pięciolistkowy i winobluszcz trójklapowy, które "chwytają się" ścian jak przyssawkami. Jesienią zmieniają kolor, a zimą zrzucają liście. Do wytworzenia takich zielonych ścian sprawdzą się także glicynia, milin, powojnik i winorośle. Unikaj jednak powoju. Wszystkie pnącza są roślinami wieloletnimi.
Jak sadzić pnącza? Wczesną jesienią lub na wiosnę posadź je w ogrodzie co ok. 50-100 cm w odległości ok. 40 cm od ściany budynku. Pnącza rosną szybko, może się więc okazać, iż zbyt gęsto rozmieszczone będą się rozwijały wolniej i konkurowały zarówno o miejsce, jak i wodę i składniki pokarmowe. Pnącza trzeba przycinać, by pobudzić je do wytwarzania nowych pędów, usuwać obumarłe i zdrewniałe i sprawić, iż ładniej się rozrosną.


PORADA! Zanim zdecydujesz się na takie pnącza, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu elewacji. Musi być zadbana i dobrze otynkowana, bez odprysków i pęknięć. Na źle otynkowanej ścianie bluszcz pod wpływem własnego ciężaru po prostu się nie utrzyma i odpadnie razem z elewacją. Nie sadź bluszczu także świeżo po otynkowaniu. Dobrze jest odczekać przynajmniej rok.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału