Zbierz na spacerze i rozsyp pod wrzosami. Naturalna kołderka zadziała jak tarcza. Będą bujnie kwitły

2 tygodni temu
Zdjęcie: Wrzos, fot. jonnysek / iStock


Wrzosy to nie tylko efektowna ozdoba ogrodu, ale i sposób na wprowadzenie kolorów na jesiennych rabatkach. Ich różnorodność oraz łatwa pielęgnacja sprawiają, iż coraz więcej osób decyduje się na posadzenie roślin w ogrodzie. Czym najlepiej ściółkować wrzosy? Z tymi wskazówkami uzyskasz piękne okazy.
Wrzosy dodają ogrodowi niepowtarzalnego uroku. Ich różowe, fioletowe i białe kwiaty ożywiają przestrzeń, gdy inne rośliny zaczynają blaknąć i więdnąć. Są łatwe w pielęgnacji, dzięki czemu mogą być idealnym wyborem choćby dla początkujących ogrodników. Aby zadbać o wrzosy jesienią, warto pamiętać o dobrym nawozie oraz ściółkowaniu.


REKLAMA


Zobacz wideo Agnieszka Radwańska pokazała ogród


Gdzie najlepiej sadzić wrzosy? Zadbaj o nie, a będą pięknie rosnąć
Wrzosy najlepiej rosną w nasłonecznionych miejscach, choć dobrze radzą sobie również w lekkim półcieniu. Preferują przepuszczalną, kwaśną glebę o pH w zakresie 3,5-5,5. Potrzebują regularnego, ale umiarkowanego podlewania. Nie tolerują ani przesuszenia, ani nadmiaru wody, dlatego nawadnianie należy przeprowadzać wtedy, gdy gleba zauważalnie zacznie tracić wilgotność.


Przynajmniej dwa razy w roku, na wiosnę oraz pod koniec lata, kwiaty warto nawozić dedykowanym nawozem. Sprawdzi się sklepowy, do roślin kwasolubnych oraz domowy- ze skorupek jajek. Wystarczy zebrać kilka sztuk, dokładnie umyć, wysuszyć i rozkruszyć do podłoża. Dostarczy to roślinom odpowiednie składniki odżywcze oraz wesprze je w prawidłowym i zdrowym rozwoju.
PORADA! Po zakończonym kwitnieniu warto poprzycinać wrzosy. Dzięki temu zachowają ładny kształt i pobudzą się do dalszego wzrostu.


Jak dbać o wrzosy w ogrodzie? Fot. Murmakova / iStock


Czym najlepiej ściółkować wrzosy? Podziękują ci za "kołderkę" pięknym kwitnieniem
Rośliny najlepiej ściółkować naturalnymi materiałami, które pomagają utrzymać kwaśne pH gleby i zapobiegają jej wysychaniu. Dzięki temu w znacznym stopniu ograniczysz rozwój chwastów, a dodatkowo, zapobiegniesz rozwojowi chorób grzybowych. Co najlepiej nada się do tego zabiegu pielęgnacyjnego?


Sosnowe lub świerkowe igliwie. Jest to naturalnie kwaśny materiał, który z powodzeniem można zebrać podczas leśnych spacerów. Wystarczy, iż równomiernie rozłożysz igliwie wokół roślin i lekko ugnieciesz je ręką do podłoża.
Przekompostowana kora sosnowa zmieszana z trocinami. Poza tym, iż jest to idealny materiał do ściółkowania, stanowi również odżywkę dla gleby. Wymieszaj ze sobą oba składniki i rozsyp je wokół rośliny. jeżeli warstwa będzie miała ok. 6-7 cm grubości, żaden chwast nie będzie miał z nią szans.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału