Zatwardzenie u kota – jak pomóc zwierzakowi w tej sytuacji?

1 rok temu
Zdjęcie: zatwardzenie u kota


Czy wiesz, jak rozpoznać zatwardzenie u kota? Zaparcia to dość częsty problem, który z błahostki może zmienić się choćby w zagrożenie zdrowia. Jak radzić sobie, gdy kot nie robi kupy? Czy wystarczy to przeczekać i liczyć na poprawę, czy lepiej od razu jechać do lekarza?

Jako właściciel kota powinieneś umieć się zachować w każdej sytuacji. Naucz się rozpoznawać zaparcia u kota oraz odpowiednio reagować.

Zatwardzenie u kota a prawidłowe wypróżnianie

Kiedy fakt, iż twój kot nie robi kupy, powinien wzbudzić twój niepokój? Regularność wypróżnień zależy w dużej mierze od tego, na jakiej diecie jest twój zwierzak.

Sucha karma

Jadłospis złożony w większości z dobrej jakości suchej karmy powinien skutkować stolcem mniej więcej raz dziennie. Pamiętaj, iż bardzo ważne jest dostosowanie karmy do wieku, rasy i potrzeb twojego zwierzaka. Wszystko jest w porządku, jeżeli kał oddawany jest regularnie i ma twardą, spójną konsystencję.

Mokra karma

Inaczej sprawa wygląda w przypadku mokrej karmy. Wówczas koci stolec jest przez cały czas twardy, ale wilgotny i częściej oddawany. W kwestii domowej naturalnej diety – jest to nieco bardziej skomplikowane.

Warto ustalić taki jadłospis z dietetykiem zwierzęcym i obserwować kota, aby stwierdzić, co jest dla niego korzystne. Jeśli będziesz podawać świeże, sprawdzone jedzenie, zatwardzenie u kota nie powinno być problemem.

Zaparcie u kota – objawy

Masz obawy odnośnie tego, czy rytm wypróżniania twojego futrzaka jest odpowiedni? Jak rozpoznać zaparcie u kota? Czy każde odejście od normy jest niebezpieczne? Spokojnie, nie każda nieregularność jest powodem do obaw. Podstawowe objawy zaparcia u kota to:

  • brak nowych odchodów w kuwecie przez okres około 2 dni;
  • zauważalne bezowocne próby wypróżniania się;
  • głośne miauczenie przy kuwecie, pozornie bez powodu;
  • nienaturalne, nerwowe zachowanie w okolicach kuwety;
  • wyraźnie mniejsza ochota na jedzenie i picie, choćby na przysmaki;
  • wymiotowanie;
  • utrata chęci do zwykłej aktywności i zabaw.

W niektórych przypadkach możesz choćby wyczuć pod palcami grudki i kule w twardym kocim brzuszku. Zatwardzenie u kota sprawia, iż zwierzak znacznie mniej się porusza, chodzi zgarbiony i przykurczony, z wygiętym do góry grzbietem.

Jeśli masz więcej niż jednego kota, musisz dokładnie obserwować, czy żaden nie wykazuje powyższych, niepokojących symptomów.

Przyczyny zatwardzenia u kota

Najczęstszym powodem występowania zaparć u kotów jest spożycie przedmiotów, których zwierzę nie jest w stanie strawić. Mogą one blokować pracę jelit i stanowić poważne zagrożenie. Czasem są to rzeczy, które kot znalazł przypadkiem w domu lub na zewnątrz – kawałki szmatek, sznurki, wstążki, plastikowe części lub niektóre gatunki roślin.

Jeśli widzisz, iż twój pupil trzyma w pyszczku którąś z tych rzeczy – natychmiast mu ją wyciągnij. Nie usuwaj natomiast niczego, co wystaje z odbytu, aby nie uszkodzić jelit. W takiej sytuacji natychmiast udaj się do lekarza.

Dieta a zaparcia u kota

Zatwardzenie u kota może być też spowodowane nieprawidłową dietą, czyli rzeczami, które sam mu podałeś. Mogą to być produkty ciężkostrawne lub takie, na które twój kot jest uczulony. W większości przypadków powinien jednak uporać się z nimi samodzielnie.

Częstą przyczyną zaparcia u kota są też kule sierści zalegające w układzie trawiennym. Koci organizm najczęściej usuwa je samodzielnie, pod warunkiem iż ma zapewnione odpowiednie wsparcie, na przykład w formie diety.

Zatwardzenie u kota – stres

Zdarzają się przypadki, w których kot nie robi kupy z powodu stresu. Taka reakcja może być wywołana przemeblowaniem, remontem, przeprowadzką, zmianą właściciela lub nowym domownikiem – ludzkim bądź zwierzęcym.

Wbrew pozorom, koty bardzo cenią sobie rutynę i każda zmiana może je zdenerwować. Odbija się to nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale też fizycznym.

Zaparcia u kota a zabiegi weterynaryjne

Mniej oczywistymi przyczynami zaparć u kota są zabiegi u weterynarza – chodzi tu głównie o kastracje i inne inwazyjne operacje. Wówczas przewód pokarmowy jest pusty, a stolec długo się nie pojawia.

Szwy często powodują dość duży dyskomfort, który utrudnia zwykłe funkcjonowanie i napinanie mięśni. Do tego dochodzą stres i ogólne złe samopoczucie. Jednak już w przeciągu mniej więcej jednej doby rytm wypróżniania kota powinien się unormować.

Kot nie robi kupy? Jak pomóc mu w domu?

Najważniejsza jest tu profilaktyka. Kot potrzebuje pożywienia bogatego w mięso i wszystkie niezbędne dla niego składniki odżywcze. jeżeli nie jesteś w stanie zapewnić mu tego samodzielnie, zainwestuj w dobrej jakości karmę.

Zapewnij kotu dostęp do świeżej wody

Suche żywienie warto przynajmniej raz na jakiś czas urozmaicić porcję mokrego pokarmu. Futrzak powinien też zawsze mieć dostęp do świeżej, czystej wody. Koty z natury spożywają mało płynów – a więc są z góry narażone na zaparcia.

Jak dbać o kota, aby nie miał zaparć?

Warto też zadbać o zdrowie psychiczne kota. Poświęcaj mu uwagę i pozwól się zrelaksować. Regularnie wyczesuj zwierzaka, szczególnie jeżeli ma dłuższą sierść. W ten sposób zmniejszysz ilość sierści, która będzie gromadzić się w jelitach.

Koniecznie dbaj o czystość kuwety. Większość kotów to wybredne czyścioszki. Być może twojemu zwierzakowi nie pasuje położenie toalety lub rodzaj jej wypełnienia. Zmień je i obserwuj reakcję swojego pupila.

Zaparcia u kota – leczenie w domu

Jeśli zauważyłeś zatwardzenie u kota, w ramach pierwszej pomocy możesz podać mu gęsi lub kaczy smalec. Wszystko, co tłuste, będzie mu smakować, a dodatkowo ułatwi wypróżnianie. Masło jest nieco gorszą opcją, ale możesz poczęstować nim kota, jeżeli nie wykazuje nietolerancji laktozy.

Absolutnie nie podawaj swojemu pupilowi żadnych preparatów na przeczyszczenie dla ludzi. Organizmy ludzki i koci są kompletnie inne – te same produkty mogą dawać różne skutki.

Olej parafinowy dla kota – hit czy mit?

Powszechnie znanym sposobem na zatwardzenie jest olej parafinowy dla kota podawany doustnie. Teoretyczna zasada działania parafiny w kocim organizmie jest taka sama jak w przypadku smalca czy masła. Tłuszcz powinien pomóc przepchać stolec i ułatwić wydalanie.

Prawda jest jednak inna. Olej parafinowy dla kota może stanowić ogromne zagrożenie dla jego zdrowia, a choćby życia. Substancja ta ma specyficzną konsystencję, która uniemożliwia odkrztuszanie. Zwierzak może się nim zachłysnąć, co zwiększa ryzyko choroby płuc lub choćby śmierci. Udaj się do weterynarza, zamiast podawać pupilowi parafinę samodzielnie.

Zatwardzenie u kota – diagnostyka

Jeśli zatwardzenie u kota utrzymuje się dłużej niż przez 2 doby, należy udać się do specjalisty. Wykwalifikowany lekarz jest w stanie dokładnie ustalić przyczynę zaparcia, również wykonując rozmaite badania. Zaparcia mogą być wywoływane przez:

  • kule włosowe;
  • błędy żywieniowe;
  • zbyt mała aktywność fizyczna;
  • połknięcie niejadalnego przedmiotu;
  • stres;
  • hipokaliemia;
  • nadczynność tarczycy;
  • guzy przy odbycie;
  • zespół okrężnicy olbrzymiej;
  • choroby neurologiczne;
  • mechaniczne urazy odcinka lędźwiowego;
  • deformacje ortopedyczne;
  • niepożądana reakcja na leczenie farmakologiczne.

Zaparcia u kota – leczenie

Dopiero po rozpoznaniu przyczyny można rozpocząć prawidłowe leczenie. Najczęściej weterynarz zaczyna od ulepszenia pracy jelita grubego. Dopiero, gdy ten narząd działa prawidłowo, kot będzie w stanie skutecznie pozbyć się kału.

Leczenie zaparcia u kota może obejmować:

  • wykonanie lewatywy;
  • podanie leków przeczyszczających dla zwierząt;
  • aplikację preparatów rozkurczowych;
  • podpięcie kota do kroplówki;
  • w skrajnych przypadkach (szczególnie tych związanych z połknięciem ciała obcego) może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego pod narkozą.

Lekarz może też zalecić preparaty wspomagające prawidłową pracę jelit, przeznaczone do samodzielnego podawania kotu. Nie kupuj ich jednak na własną rękę, bez konsultacji z weterynarzem.

Wizyta u weterynarza

Co ciekawe, na zatwardzenie u kota mogą też pomóc środki wyciszające, takie jak kocie feromony lub preparaty z tryptofanem. Jeśli zaparcia to często powtarzający się problem u twojego kota, koniecznie powiadom o tym lekarza. Dolegliwości te mogą świadczyć o znacznie poważniejszej chorobie.

Zatwardzenie u mruczka – podsumowanie

Zatwardzenie u kota jest dość powszechnym zjawiskiem. Jelita i pozostałe elementy układu pokarmowego są wrażliwe na zmiany w zachowaniu i odżywianiu. Nie powinieneś ignorować tej dolegliwości. Nawracające zaparcia u kota mogą świadczyć o poważnym, jeszcze niewykrytym problemie zdrowotnym.

Jeśli chcesz uniknąć powikłań i kosztownego leczenia, zadbaj o prawidłową dietę i profilaktykę. Bardzo istotny jest tu też ruch i stały dostęp do świeżej wody. Gdy twój kot jest nieszczęśliwy lub źle się czuje – sam da ci o tym znać. Wystarczy tylko bacznie go obserwować.

Idź do oryginalnego materiału