Jak wskazuje serwis „Super Express”, deszczowe i ciepłe lato to prawdziwa zmora dla ogrodników – w takich warunkach grzyby i pleśnie czują się jak w raju. Wysoka wilgotność sprzyja pojawianiu się zgnilizny oraz chorób, które błyskawicznie atakują pomidory – najpierw liście, potem całą roślinę. Nieleczona zaraza może w krótkim czasie zniszczyć całe plony. Na szczęście istnieje prosty, domowy sposób, który działa jak naturalny antybiotyk: skutecznie hamuje rozwój patogenów i wzmacnia odporność pomidorów. Sprawdź, jak go przygotować i ochronić swoje uprawy bez chemii.
Uprawa pomidorów
Pomidory z własnego ogródka smakują najlepiej. Nic dziwnego, iż to właśnie one najczęściej pojawiają się na działkach i w małych przydomowych uprawach. Bogactwo odmian oraz stosunkowo prosta pielęgnacja sprawiają, iż choćby początkujący ogrodnicy mogą liczyć na soczyste, zdrowe owoce już w pierwszym sezonie.
Jednak pogodowe kaprysy potrafią gwałtownie pokrzyżować plany. Susza to jeden z największych problemów, ale równie groźna dla pomidorów bywa nadmierna wilgoć. W czasie upalnego lata z częstymi opadami grzyby i choroby grzybowe łatwo atakują pomidory, zwłaszcza gdy liście długo pozostają mokre, a promienie słoneczne nie zdążą ich wysuszyć.
Pierwsze objawy chorób najczęściej pojawiają się na liściach w postaci brunatnych lub czarnych plam oraz charakterystycznego nalotu. W takim przypadku ważne jest szybkie działanie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazy na inne części roślin.
Opryski pomogą w walce z chorobami
Najskuteczniejszą bronią w walce z chorobami pomidorów są opryski – zarówno te dostępne w sklepach, jak i domowe, naturalne preparaty. Jednym z najpopularniejszych domowych oprysków jest wywar z czosnku.
Dziennik przypomina, iż czosnek działa niczym naturalny antybiotyk dzięki zawartym w nim związkom siarki, które skutecznie zwalczają m.in. szarą pleśń czy mączniaka. Przygotowanie jest bardzo proste – wystarczy rozgnieść kilka ząbków czosnku, zalać je litrem wody i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie wywar rozcieńczamy i opryskujemy rośliny raz w tygodniu.
Jak wskazuje serwis „Super Express”, równie skuteczny jest oprysk z sody oczyszczonej. Wystarczy rozpuścić 3 łyżki sody w litrze wody i używać go do wieczornych oprysków. Soda działa bakteriobójczo i grzybobójczo, zmieniając pH liści i utrudniając rozwój patogenów. Najważniejsze jest, żeby regularnie sprawdzać rośliny i reagować, gdy tylko pojawią się problemy.