Uprawa pomidorów w tunelu foliowym to świetny sposób na wydłużenie sezonu i ochronę roślin przed pogodowymi kaprysami. Ale ma też swoją ciemną stronę. W zamkniętej przestrzeni brakuje wiatru i owadów, które w naturze przenoszą pyłek z kwiatu na kwiat. Do tego dochodzi zbyt wysoka lub niska temperatura, wilgoć i niedobory składników odżywczych. Efekt? Kwiaty opadają, a na krzakach próżno szukać owoców.
REKLAMA
Zobacz wideo Mróz zebrał żniwo. Przemarzły m.in. winogrona, pomidory i borówki
Jak pielęgnować pomidory? Proste sposoby na skuteczne zapylanie
Na szczęście choćby w tunelu foliowym możesz skutecznie pomóc swoim pomidorom. Najprostszy patent to… potrząsanie roślinami. Wystarczy lekko uderzyć w podporę, do której przywiązany jest krzak, albo delikatnie poruszyć łodygą. Czynność tę najlepiej wykonywać w godzinach przedpołudniowych, kiedy powietrze jest mniej wilgotne, a pyłek łatwiej się rozsypuje. Sprytnym trikiem jest także użycie elektrycznej szczoteczki do zębów. Wibrująca końcówka przykładana na kilka sekund do kwiatów działa jak mechaniczny zapylacz.
Zobacz też: Ten produkt z apteki uratuje twoje pomidory. Wystarczy rozpuścić go w wodzie i spryskać krzaczki
jeżeli w tunelu masz sporo krzaczków pomidorów, warto pomyśleć o naturalnych zapylaczach. Trzmiele ziemne doskonale sprawdzą się w tej roli. Są znacznie skuteczniejsze niż zwykłe pszczoły, bo intensywniej poruszają kwiatami, dzięki czemu pyłek łatwiej trafia na słupki. Ule z tymi owadami można kupić w sklepach ogrodniczych. W mniejszych uprawach z kolei doskonale sprawdza się manualne zapylanie dzięki miękkiego pędzelka, którym delikatnie przeczesujemy kwiaty, przenosząc pyłek.
Uprawa pomidorów w tunelu. Warunki mają znaczenie i to większe niż myślisz
choćby najlepsze metody zapylania nie pomogą, jeżeli warunki w tunelu będą nieodpowiednie. Temperatura powinna wynosić 18-24 stopnie Celsjusza, a wilgotność – nie przekraczać 60-70 procent. O czym jeszcze należy pamiętać? W ciepłe dni często otwieraj tunel, by zapewnić cyrkulację powietrza i nie zapominaj o regularnym nawożeniu roślin preparatami z borem, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie pyłku. Nie pomijaj też podlewania, ale unikaj moczenia kwiatów. Chcesz mieć pewność, iż pomidory zawiążą owoce? Zapylaj je co 2–3 dni przez cały okres kwitnienia, a plony cię zaskoczą – oczywiście na plus.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.