Pięknie pachnie, aż do sierpnia tworzy urokliwe kobierce w ogrodzie. Ma również walory zdrowotne i przyciąga zapylacze. Macierzanka – roślina o wielu odmianach jest łatwa w uprawie i od ogrodnika wymaga naprawdę niewiele.
Wystarczy kawałek przepuszczalnej ziemi na słonecznej wystawie w ogrodzie, aby zdobiła go przez kilka miesięcy macierzanka. To wręcz idealna roślina okrywowa do ogrodów skalnych, na murki i między płyty chodnikowe. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach i do kompozycji ziołowych. Sprawdzi się jako obwódka rabat i ścieżek.
– Pięknie pachnie, przyciąga pszczoły do ogrodu i przyda się w każdej ziołowej domowej apteczce – mówi pasjonatka rośli, zielarka Wiesia Wójcik, członkini grupy rekonstrukcyjnej Mokkus, działającej przy Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi.
I dodaje, to wdzięczna w uprawie roślina wieloletnia o płożącym pokroju, która tworzy niskie, gęste kobierce dorastające do 15-20 cm wysokości. Każdego zachwyci drobnymi, lilioworóżowymi kwiatami, kwitnącymi od czerwca do sierpnia.
Jak uprawiać macierzankę w ogrodzie? Urośnie na słońcu, na przepuszczalnym, wapiennym podłożu i nie będzie potrzebowała zbyt wiele wody, ponieważ doskonale znosi suszę. W dodatku jest odporna na choroby, mrozoodporna i zimozielona. W ogrodzie warto ja łączyć z innymi bylinami o podobnych wymaganiach, np. rozchodnikami, rojnikami i słonecznicami.
– W domowej ziołowej apteczce przyda się jako roślina pomagająca na przykład przy nieżytach dróg oddechowych, problemach trawiennych, działa też przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Wspomaga gojenie się ran i wysypek – radzi Wiesia Wójcik.
