Podczas sadzenia mieczyków, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, dzięki którym rośliny te będą mogły się zdrowo rozwijać i nie będą się przewracały. Wystarczy zadbać o pewien najważniejszy aspekt, aby nasz ogród był ozdobiony, barwnymi i uroczymi kwiatami. Podpowiadamy, jak prawidłowo sadzić mieczyki.
Kiedy i gdzie należy sadzić mieczyki? Poznaj najlepszy termin
Mieczyki powinno się sadzić wiosną, a dokładniej w kwietniu lub na początku maja, gdy ziemia nagrzeje się do temperatury około 10 stopni Celsjusza. Przed sadzeniem warto jednak znaleźć odpowiednie stanowisko dla naszych roślin.
Najlepiej będą one rosły w miejscu nasłonecznionym oraz osłoniętym od wiatru. Natomiast idealną glebą dla nich będzie ziemia gliniasto-piaszczysta o obojętnym odczynie. Warto dodatkowo przekopać ją wcześniej oraz wzbogacić kompostem lub mineralnym nawozem.
Pamiętajmy także, aby nie sadzić mieczyków dwa razy w jednym miejscu. Zaleca się, aby proces ten przeprowadzać w pogodny i suchy oraz ciepły dzień. W przypadku, gdy prognozy przewidują w najbliższej przyszłości nagłe ochłodzenie lub opady, wstrzymajmy się z sadzeniem roślin, ponieważ źle znoszą one zimno oraz nadmiar wilgoci.
Zadbajmy także o to, by po wykopaniu dołków na mieczyki, wysypać na ich dnie cienką warstwę kamyczków. Drenaż ten uchroni korzenie roślin przed zbyt dużą wilgotnością.
Czytaj również: Po śniadaniu rozkrusz i rozsyp pod agrestem. Podziękuje ci mnóstwem owoców
Co zrobić, aby mieczyki się nie przewracały? O tym musisz pamiętać
Podczas sadzenia mieczyków, musimy także wiedzieć, jak zapobiegać temu, by później się one nie przewracały. Często dzieje się tak w przypadku wyższych odmian ten rośliny. Przyczyną tego może być zbyt płytkie sadzenie bulw, które po jakimś czasie przechylają się pod ciężarem kwiatów. Można temu na szczęście zapobiec, prawidłowo umieszczając bulwy w trakcie sadzenia,
Z racji tego, iż mieczyki mogą osiągać choćby 120 cm wysokości, musimy je dobrze zakopać. W przypadku dużych bulw należy umieszczać je na 15 cm głębokości, a jeżeli mowa o małych, to wystarczy 10 cm. Warto pamiętać o zasadzie doświadczonych ogrodników, która mówi, iż dołek powinien mieć 3 razy więcej centymetrów, niż ma wysokość bulwy.
Zadbajmy również o odpowiednie odległości podczas sadzenia. Najlepiej, by wynosiły one 15-20 cm, a w przypadku odmian wysokich choćby 25-30 cm. Pozwoli nam to zminimalizować ryzyko przewracania się mieczyków.
Zobacz też:
Tak przyspieszysz wzrost ogórków. Będziesz mieć większe i smaczniejsze plony, niż sąsiedzi
Podsyp tym krzewy bzu. Odwdzięczą się bujnymi kwiatami
Opryskuj tym krzewy już w kwietniu. Ćma bukszpanowa nie podejdzie do nich