Domowe sposoby na szkodniki często dotyczą różnych metod na pozbycie się problemu. W tym przypadku skupimy się jednak na triku, który ma sprawić, iż groźne insekty wcale nie pojawią się na naszych roślinach. Opaska na drzewa z tektury falistej, bo właśnie o tym rozwiązaniu mowa, może skutecznie ochronić nasze zbiory przed różnymi owadami. Wystarczy zwracać uwagę na kilka aspektów.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk
Kiedy zakładać opaski na drzewa? Pilnuj tych terminów, a ochronisz swoje drzewa owocowe
Opaski na drzewa z tektury falistej są szczególnie polecane osobom, które cenią sobie uprawy ekologiczne. Dzięki takiej ochronie eliminujemy potrzebę użycia środków chemicznych, które często mają negatywny wpływ na środowisko, a i dla późniejszego konsumenta zebranych owoców nie są najlepszym dodatkiem. Tektura pomoże w walce z takimi szkodniki jak owocówka śliwkóweczka, owocówki jabłkóweczka, kwieciak jabłkowiec, a także niektóre zwójki i motyle minujące liście. Skuteczność tej metody polega na tym, iż fale tektury imitują naturalną teksturę kory, więc intruzi chętnie się tu zatrzymują i składają jaja, zostawiając samo drzewo w spokoju. Ze względu na aktywność różnych insektów, zaleca się zakładać opaskę w następujących terminach:
śliwa - w połowie maja i ponownie w sierpniu (owocówka śliwkóweczka),
jabłoń - początek czerwca (kwieciak jabłkowiec),
jabłoń, grusza - przełom czerwca i lipca (owocówka jabłkóweczka),
jabłoń - koniec września (piędzik przedzimek, zimówek ogołotniak).
Upraszczając ten harmonogram, można powiedzieć, iż opaskę zakładamy w dwóch terminach: najpierw na początku lata, a później pod koniec sierpnia. najważniejsze jest to, aby każdą z nich obserwować indywidualnie i ewentualnie decydować o wcześniejszej wymianie w razie nagromadzenia się szkodników. Jak jednak robić to prawidłowo?
Tektura falista na drzewa będzie skuteczna, jeżeli założysz ją poprawnie. Pamiętaj o tych wskazówkach
Do przygotowania omawianej opaski będziemy oczywiście potrzebować teksturę falistą, najlepiej o szerokości około 20 centymetrów. Długość należy dostosować do pnia drzewa, dodając niewielki margines na zakładkę. Dla jeszcze lepszej ochrony możemy zastosować podwójną warstwę tektury. Pień owijamy na wysokości 30-50 centymetrów nad ziemią i obwiązujemy ciasno sznurkiem. Co ważne, jeżeli dane drzewo ma podpory, je również powinniśmy zabezpieczyć, aby odciąć wszystkie drogi dostania się do rośliny.
Zobacz też: Te drzewa owocowe trzeba podciąć w lutym. Wiosną obsypią cię pąkamiPo zdjęciu opaskę należy zniszczyć wraz ze znajdującymi się na niej owadami. Osłona założona pod koniec sierpnia może być zdjęta zimą lub bardzo wczesną wiosną. W ten sposób pozbędziemy się insektów, które wybrały to miejsce na przezimowanie.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.