Zamiokulkas to roślina, która polecana jest często osobom początkującym. Wynika to z tego, iż nie ma ona wygórowanych oczekiwań pielęgnacyjnych, więc rzadko sprawia problemy. Mimo to zdarza się jednak, iż nasz okaz przestaje wypuszczać nowe liście. Wtedy to z pomocą przychodzi japońska metoda podlewania roślin, dzięki której gwałtownie pobudzimy nasz okaz do rozwoju.
O czym pamiętać, dbając o zamiokulkasa? Oto najważniejsze zasady pielęgnacji tej rośliny
Zamiokulkas uchodzi za jedną z najprostszych roślin w pielęgnacji, ponieważ nie ma on wysokich wymagań. Pomimo tego, musimy zadbać o kilka kwestii, aby nasz okaz mógł się zdrowo rozwijać. Przede wszystkim należy znaleźć dla rośliny odpowiednie stanowisko. Zamiokulkas najlepiej czuje się w miejscu półcienistym z rozproszonym światłem.
Oprócz tego musimy pamiętać, iż lubi on ciepło, więc najlepiej, by stał on w pomieszczeniach, w których panuje temperatura około 20-25 stopni Celsjusza. Duże znaczenie ma również gleba, w której rozwija się nasza roślina. Najlepszym podłożem dla zamiokulkasa jest ziemia żyzna, próchnicza oraz przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie.
Oczywiście musimy zadbać także o podlewanie rośliny. Nie należy jednak robić tego zbyt często, ponieważ zamiokulkas gromadzi zapasy wody, więc najlepiej podlewać go, gdy podłoże całkowicie przeschnie. Z tego samego względu warto także stworzyć warstwę drenażową na dnie doniczki, dzięki której zapobiegniemy zastojom wody i gniciu korzeni.
Czytaj również: Zapomnij o przewracających się mieczykach. Tak robią to doświadczeni ogrodnicy
W jaki sposób pobudzić zamiokulkasa do rozwoju? Wypróbuj japońską metodę podlewania roślin
Dbając o zamiokulkasa, warto zaczerpnąć nieco inspiracji z Japonii, gdzie rośliny mają duże znaczenie i ich pielęgnacja jest wręcz ważnym rytuałem. Dzięki temu powstała interesująca metoda podlewania roślin, która pobudza je do wzrostu i wypuszczania kolejnych liści. Sprawdzi się ona również w przypadku zamiokulkasa, który zatrzymał swój rozwój.
Mowa o podlewaniu rośliny dzięki wody po ryżu. W tym celu musimy wsypać do słoika miarkę ryżu i zalać ją ciepłą wodą. Następnie zakręcamy szczelnie naczynie i odstawiamy je na kilka godzin. W momencie, gdy woda zrobi się już mętna, odcedzamy ryż i tak powstałym płynem zasilamy naszą roślinę. Pierwsze efekty podlewania zamiokulkasa japońską metodą, będą widoczne już po kilku dniach. Wtedy to zauważymy pierwsze nowe pędy.
Zobacz też:
Posadź zamiast hortensji. Sąsiedzi będą pytać, skąd ta cudowna roślina
To najlepszy nawóz do rododendronów. Zamienia się w kolorowe kule kwiatów
Wiosną koniecznie zrób to z pelargonią. Będzie uginać się od kwiatów