Masz w domu paproć i zastanawiasz się, dlaczego nie wygląda tak wspaniale jak rośliny w internecie, gazetach czy sklepie ogrodniczym? Winne mogą być nieodpowiednie warunki albo zaniedbania w pielęgnacji.
Jeżeli chcesz mieć zdrowego kwiatka z bujnymi liśćmi, najpierw musisz zadbać o jego potrzeby. Zastanów się, czy aby na pewno zapewniłeś mu odpowiednie stanowisko i temperaturę, a jeżeli mimo tego paprotka więdnie, zacznij podawać jej tanią odżywkę, która jest bombą witaminową dla zmarniałych roślin.
Może cię zainteresować: Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Jak dbać o paproć, by nie zmarniała? Takie warunki musisz zapewnić roślinie
Paproć jest popularnym, ale także dość wybrednym gatunkiem, dlatego musi być uprawiany w konkretnych warunkach. Naturalnie porasta wilgotne i zacienione obszary, więc nie powinieneś stawiać jej w bezpośrednio nasłonecznionym miejscu (może ulec poparzeniu).
Nie lubi jednak również całkowitego zacienienia, dlatego musisz dla niej wybrać stanowisko z rozproszonym światłem, na którym nie będzie narażona na przeciągi i zmiany temperatur.
Często otwierane okno nad gorącym grzejnikiem odpada. Pamiętaj, iż paprotka powinna być uprawiana w żyznym, przepuszczalnym lekko kwaśnym podłożu, w pomieszczeniu, w którym temperatura latem wynosi około 20-25 stopni Celsjusza, a zimą nie spada poniżej 18 stopni Celsjusza.
Korzystaj z nawilżaczy powietrza albo regularnie zraszaj liście swojej rośliny z uwagi na fakt, iż preferuje ona mocno wilgotne miejsca, a przesuszona gwałtownie zaczyna usychać.
Czytaj również: Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną
Stosuj tą domową odżywkę do paproci, a nie zliczysz nowych liści
Mimo idealnych warunków, twoja roślina i tak więdnie? Nie zwlekaj z reakcją. Pozbądź się suchych pędów i liści, obcinając je ostrymi nożyczkami. Regularnie podlewaj swojego kwiatka, jednak zimą powinieneś dostarczać mu wody raz w tygodniu (latem 2, 3 razy) tak, by ziemia była wilgotna, ale nie przelana.
Używaj miękkiej, przegotowanej i ostudzonej cieczy, a jeżeli twoja roślina przez cały czas będzie prezentować się marnie, zastosuj tanią odżywkę do paproci ze sproszkowanego mleka. Dzięki niej gwałtownie uzupełnisz niedobory składników odżywczych tj. wapń (wzmacniający system korzeniowy), które najprawdopodobniej są problemem.
Jak przygotować nawóz do paproci ze sproszkowanego mleka?
Przygotowanie nawozu do paproci ze sproszkowanego mleka nie jest trudne. Zmieszaj 100 ml produktu z 1 litrem przegotowanej wody i polewaj roślinę co 3-4 tygodnie w okresie jesienno-zimowym (latem możesz używać go częściej).
Zobacz też:
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną