Koty należą do najbardziej uwielbianych przez ludzi zwierząt. Polacy także ulegli ich urokowi, a najlepiej świadczą o tym dane opublikowane przez statista.com. Pod względem liczby właścicieli kotów spośród wszystkich państw należących do Unii Europejskie zajęliśmy drugie miejsce. Mruczki mieszkają w aż 41 proc. polskich gospodarstw domowych. Większymi miłośnikami tych zwierzaków okazali się tylko Rumuni (48 proc.). Puchaci towarzysze podbijają nasze serca na wiele sposób, wygląd także ma tutaj znaczenie. Nasze oko często przykuwają puchacze o wyjątkowej sierści. Jaki kolor jest najrzadszy?
REKLAMA
Zobacz wideo Otworzyła okno życia dla zwierząt. "Ludzie są wygodni"
Jak rzadkie są białe koty? Takie ubarwienie ma tylko kilka procent mruczków
Białe koty przez wiele osób uważane są za te najpiękniejsze i wyjątkowe. Nic w tym dziwnego bowiem to właśnie ten kolor sierści jest najrzadziej spotykany u tych zwierząt.
Tylko około 5 procent kotów ma całkowicie białą sierść
- powiedziała lekarka weterynarii i członkini Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii dr Hannah Hart, cytowana przez rover.com. Odpowiada za to dominujący gen KIT, który tłumi melaninę. KIT jest plejotropowy, co oznacza, iż wpływa również na inne cechy. To on także sprawia, iż wiele białych kotów ma niebieskie oczy. Zdarzają się też osobniki ze złotymi, zielonymi i miedzianymi tęczówkami, a choćby z dwoma różnymi kolorami oczu. Wyjątkowa sierść i hipnotyzujące oczy sprawiają, iż ciężko jest przejść obojętnie obok takich mruczków i to nie tylko miłośnikom zwierzaków.
Niestety z tym genem wiążą się także wady - i to niemałe. Może on prowadzić do głuchoty, która jest najczęściej diagnozowana właśnie u białych kotów. Warto zaznaczyć, iż wrodzona głuchota występuje niemal wyłącznie u mruczków o tym ubawieniu.
Uważa się, iż wrodzona głuchota, choroba genetyczna, jest odpowiedzialna za to, iż niektóre koty rodzą się całkowicie lub częściowo głuche. Naukowcy szacują, iż od 65 do 85 procent białych kotów o niebieskich oczach rodzi się głuchych lub częściowo głuchych z powodu tej choroby genetycznej
- czytamy w artykule catexplore.com powołującym się na dane Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (ASPCA).
Kot perski - zdjęcie ilustracyjne For. istockphoto.com/Selcuk1
Zobacz też: Od nowego roku wzrosły kary dla kociarzy. Unikanie tej opłaty może nas kosztować aż 93 tys. złotych
Dlaczego białe koty nie słyszą? Mruczki o tym kolorze oczu częściej są głuche
Jak dowiadujemy się ze strony icatcare.org, gdy kot ma dwoje niebieskich oczu, jest od trzech do pięciu razy bardziej narażony na głuchotę, niż osobnik z dwoma innymi niż niebieskie barwami tęczówek. Z kolei kot z jednym niebieskim okiem jest około dwa razy bardziej narażony na głuchotę, niż mruczek z dwoma innymi kolorami oczu.
Biały kot z kot z heterochromią - zdjęcie ilustracyjne Fot. istockphoto.com/Tran Van Quyet
Głuchota to nie wszystko. Mruczki o jasnym umaszczeniu są także bardziej podatne na poparzenia słoneczne. Z tego względu właściciele tych czworonogów muszą pamiętać, aby nakładać krem z filtrem na uszy oraz nos pupila. Dotyczy to nie tylko wychodzących kotów, ale też kanapowców lubiących wylegiwać się na parapetach w pełnym słońcu. To niezwykle ważne, gdyż poparzenia słoneczne mogą niekiedy przerodzić się w choroby m.in. nowotworowe. Nie ma się jednak co martwić zawczasu, odpowiednia opieka i pielęgnacja oraz regularne wizyty u weterynarza sprawią, iż nasz biały puchacz będzie zdrów jak ryba. Co jeszcze warto wiedzieć o tych śnieżnobiałych futrzakach?
Jakie rasy kotów mogą być białe? Kot brytyjski długowłosy, kot norweski leśny i wiele innych
Choć białe koty są unikatowe, to umaszczenie w tym kolorze występuje u mruczków z kilku ras. Wbrew pozorom ich lista jest dość długa, a oto one:
Angora turecka
Amerykański curl
Amerykański krótkowłosy
Brytyjski krótkowłosy
Devon Rex
Japoński bobtail
Khao Manee
Kot balijski
Kot brytyjski długowłosy
Kot norweski leśny
Kot orientalny krótkowłosy
Kot perski
Kot rosyjski biały
LaPerm
Maine coon
Rex kornwalijski
Szkocki zwisłouchy
Turecki van
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.