Zadania rzeczniczki ds. zwierząt. Mieszkańcy Krakowa zdecydowali

5 godzin temu

Na początku czerwca 2025 r. powołano w Krakowie rzeczniczkę ds. zwierząt, którą została Sabina Janeczko. Mieszkańcy mieli możliwość wskazać w ankiecie, czym powinna zająć się osoba pełniąca to stanowisko.

Mieszkańcy Krakowa podzielili się opiniami dotyczącymi priorytetów w zakresie opieki nad zwierzętami oraz proponowali konkretne działania, w tym edukacyjne i inicjatywy społeczne. Jak podaje UMK, szczególny nacisk położono na powszechne działania związane ze sterylizacją, kastracją, obowiązkowym chipowaniem oraz edukacją mieszkańców w zakresie odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami.

Ankietowani podkreślali, iż działania te powinny być realizowane systematycznie, aby skutecznie zapobiegać problemom związanym z bezdomnością zwierząt.

Istotnym aspektem wskazanym przez respondentów była również kooperacja z organizacjami pozarządowymi. Krakowianki i krakowianie widzą potrzebę wspólnych akcji, kampanii informacyjnych oraz lepszej koordynacji działań z organizacjami pomagającymi zwierzętom znaleźć nowe domy.

Pilne interwencje

Wskazano także problemy wymagające pilnych działań ze strony rzeczniczki. Wśród najczęściej wymienianych kwestii pojawiły się przypadki trucia zwierząt na terenach miejskich, brak cmentarza dla zwierząt oraz niedostateczna kontrola warunków ich bytowania. Wskazywano także na konieczność skuteczniejszych interwencji w przypadkach zaniedbań lub przemocy wobec zwierząt.

Społeczna edukacja dla wszystkich pokoleń

Dużą wagę mieszkańcy przywiązują również do edukacji społecznej, zarówno dla młodszych, jak i starszych grup wiekowych. Najczęściej wymieniane tematy kampanii to obowiązki właścicieli, adopcja zwierząt ze schronisk, znaczenie chipowania oraz korzyści wynikające z kastracji i sterylizacji prewencyjnej.

Mieszkańcy chcą się angażować

Ankietowani wyrazili zainteresowanie udziałem w wydarzeniach edukacyjnych i społecznych. Do wskazanych inicjatyw zaliczyć można: warsztaty z ekspertami, dni otwarte w schronisku, pikniki adopcyjne czy prelekcje prowadzone przez behawiorystów i lekarzy weterynarii. Zdaniem mieszkanek i mieszkańców, takie wydarzenia pozwoliłyby na zwiększenie świadomości społecznej w kwestii dobrostanu zwierząt.

Zobacz także:

Takiej restauracji w Krakowie jeszcze nie było. Zostanie otwarta w CH Bonarka

Muzyczna parada przeszła przez Rynek Główny [ZDJĘCIA]

W Krakowie zorganizowany zostanie wielki festiwal białoruski. Będą trzy sceny

Idź do oryginalnego materiału