Wzmożone kontrole na granicy z Czechami i Słowacją.

1 tydzień temu

Od 8 marca 2025 roku na granicach Polski z Czechami i Słowacją, w województwie śląskim, prowadzone są wzmożone kontrole pojazdów – szczególnie transportów zwierząt oraz ciężarówek i busów. Wszystko w związku z potwierdzonymi ogniskami pryszczycy na terytorium Węgier, Austrii i Słowacji.

Działania mają charakter prewencyjny i są prowadzone przez szereg służb: Policję, Straż Graniczną, Krajową Administrację Skarbową, Inspekcję Transportu Drogowego oraz Wojewódzki Inspektorat Weterynarii. Ich celem jest ochrona krajowego sektora hodowlanego i rolniczego przed wprowadzeniem do Polski groźnego wirusa.

Już ponad 30 tysięcy kontroli

Funkcjonariusze od początku akcji skontrolowali ponad 30 tys. pojazdów, z czego ok. 12 tys. kontroli przeprowadzili policjanci z województwa śląskiego.

Punkty kontrolne zlokalizowano m.in. w:

  • Cieszynie (S52)

  • Chałupkach (DK78)

  • Gorzyczkach (A1)

  • Zwardoniu-Korbielowie (DW945)

  • Zwardoniu-Lalikach (S2)

W najbliższych dniach kontrole będą kontynuowane – m.in. w powiatach: bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim i żywieckim.

Obowiązujące zakazy

Źródło: KWP w Katowicach

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 7 marca 2025 r., wciąż obowiązuje zakaz wwozu na teren Polski:

  • żywych zwierząt parzystokopytnych (bydła, świń, owiec, kóz)

  • produktów pochodzenia zwierzęcego

  • pasz, obornika, siana i słomy pochodzących z terenów objętych ogniskami pryszczycy oraz ze stref buforowych wyznaczonych przez służby weterynaryjne Węgier, Austrii i Słowacji.

Choroba groźna dla zwierząt, nie dla ludzi

Pryszczyca to zakaźna choroba wirusowa, która nie zagraża ludziom, ale jej pojawienie się w Polsce miałoby katastrofalne skutki gospodarcze – zwłaszcza dla rolnictwa i eksportu produktów zwierzęcych. Ostatni przypadek tej choroby w naszym kraju odnotowano w 1971 roku.

Służby apelują o ostrożność

Mundurowi przypominają: stosowanie się do zaleceń i obowiązujących przepisów to nie tylko obowiązek, ale i wspólna odpowiedzialność za bezpieczeństwo biologiczne Polski.

Idź do oryginalnego materiału