Wykręcać czy wycinać? Oto jest pytanie. Leśnik odpowiada, jak zbierać grzyby. "Wszystko jasne"

3 godzin temu
Zdjęcie: Jak zbierać grzyby, wykręcać czy wycinać? Fot. Archiwum prywatne


Jak zbierać grzyby - wykręcać czy wycinać? Choć pytanie wydaje się niepozorne, potrafi wywołać niemały zamęt wśród miłośników leśnych poszukiwań. Okazuje się, iż obie możliwości mają zarówno swoich zagorzałych przeciwników, jak i zwolenników. Co na to leśnicy? Ich odpowiedź może zaskoczyć.
Choć dla niektórych jesień kojarzy się z kolorowymi liśćmi, chłodniejszymi i krótszymi dniami, dla innych to przede wszystkim sezon grzybowy. Ludzie tłumnie odwiedzają lasy i zapełniają kosze pięknymi okazami. Jednak co roku pojawia się pytanie, które jak żadne inne potrafi podzielić miłośników tej aktywności. Jak zbierać grzyby?


REKLAMA


Jak prawidłowo należy zbierać grzyby? Pamiętaj o jednej zasadzie
Najgorętszy sezon na grzyby zwykle zaczyna się już późnym latem i trwa przez niemal całą jesień. W tym okresie w lesie nietrudno o znalezienie borowików, koźlarzy, podgrzybków, gołąbków, kani i innych smakowitych okazów. Zanim jednak złapiesz za koszyk, warto przypomnieć kilka zasad, które ułatwią cały proces. Przede wszystkim, zbieraj tylko te, które potrafisz zidentyfikować i masz co do nich pewność. jeżeli coś wzbudza twoje wątpliwości, skonsultuj się z bardziej doświadczonym grzybiarzem lub odpuść.
Jak zbierać grzyby - wykręcać czy wycinać? Leśniczy wyjaśnia
Zdecydowanie lepiej nie zbierać też wyraźnie nadgryzionych czy robaczywych okazów. Zostaw je w spokoju, gdyż w domu i tak się do niczego nie nadadzą, a w lesie pożywią się nimi inne żyjątka. Oprócz tego, po znalezieniu pięknego grzyba, dobrze go wstępnie oczyścić, czyli pozbyć się ściółki i innych zanieczyszczeń. Zanim to jednak nastąpi, należy go zerwać. Tylko w jaki sposób to zrobić? Niektórzy uważają, iż jedyną odpowiednią metodą jest delikatne wykręcenie. Inni z kolei twierdzą, iż należy go uciąć, końcówkę pozostawiając w ziemi. Jakiś czas temu głos w sprawie zabrali leśnicy.


Trzeba to raz na zawsze rozwiać i zdecydować, co my w końcu z tymi grzybami robimy: wykręcamy, czy wycinamy?


- zapytał w filmie opublikowanym przez Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe leśniczy Kazimierz Nóżka. Co ich zdaniem należy zrobić? Zważywszy na skalę konfliktu, na który łatwo można natrafić w sieci, odpowiedź specjalisty jest co najmniej zaskakująca.


Prawda jest taka, iż grzybom jest to obojętne, ponieważ owocnik jak dojrzeje to i tak obumiera, później zagniwa, także nie ma to znaczenia


- wyjaśnił Marcin Scelina, leśniczy leśnictwa Roztoki. Nagranie wywołało spore poruszenie, a pod nim pojawiło się mnóstwo komentarzy.


A ludziska i tak dalej się będą spierać


I wszystko jasne


Należy ręką przed wycięciem postukać w kapelusz, żeby opadły zarodniki


Nieprawda. Borowiki obcinam, gdyż dość często z tego samego korzenia rośnie następny


To, co gadają to bzdura. Grzybnie rozwija się przez przetrawienie przez robale i następnie poprzez wydaliny i system korzenny drzew. Tak więc zostawiajmy korzeń grzyba, tnijmy


Przecież to dopiero poróżni Polaków


- czytamy w komentarzach. Jak widać, choćby zdanie leśników nie przekonało wszystkich. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej. Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału